Toalety przenośne na wydarzeniu a przepisy

Chyba każdy z nas doświadczył, jak dużą niedogodnością jest brak toalety w pobliżu. Taka sytuacja może skutecznie popsuć wypoczynek czy zabawę – również w ramach różnego rodzaju imprez organizowanych w plenerze czy w budynkach. Warto w tym kontekście pamiętać, że ich organizatorzy mają obowiązek zapewnienia dostępu do toalet. Najprostszym rozwiązaniem jest tu wynajęcie toalety przenośnej.

Organizator musi zapewnić toaletę

Wydawać by się mogło, że dla każdego oczywistye jest, że dostęp do toalet jest dziś absolutnym standardem – zarówno w przestrzeni publicznej, jak i prywatnej. Przede wszystkim zaś podczas różnego rodzaju wydarzeń. Trudno też uznać, że usprawiedliwieniem dla organizatora może być fakt, że w miejscu, gdzie urządza wydarzenie, nie ma toalety. W końcu wynajem toalet przenośnych Gdańsk, Katowice czy jakiekolwiek inne, duże miasto nie jest dziś problemem. Zresztą dostępność toalet podczas wydarzenia to nie tylko kwestia zapewnienia komfortu gości, ale również wymóg wynikający z przepisów prawa. Ich nieprzestrzeganie naraża organizatora na poważne konsekwencje – w tym na dotkliwe kary finansowe.

Ile toalet trzeba zapewnić?

Analizując obowiązujące w Polsce przepisy w zakresie organizacji imprez, można postawić tezę, że toaleta powinna być dostępna podczas każdej z nich. Jednak najsurowsze wymagania w tym zakresie dotyczą imprez plenerowych. W pozostałych przypadkach najczęściej wybrany budynek posiada toaletę w ramach swojej infrastruktury. Jeżeli zaś organizuje się imprezę plenerową do 1000 osób, należy zapewnić co najmniej cztery toalety publiczne. Podczas imprez masowych, w których udział bierze od 1000 do 10 000 osób, trzeba zapewnić jedną kabinę na każde 250 osób oraz dodatkowa kabina na 750 osób. W przypadku wydarzenia powyżej 10 000 osób obowiązkowe jest zagwarantowanie dostępności jednej kabina na 250 osób, dodatkowej kabiny na 750 osób oraz  dodatkowej kabiny na 1000 osób.

Wynajem toalety przenośnej – świetny sposób na rozwiązanie problemu

Toalety przenośne Katowice są bardzo dobrym przykładem na potwierdzenie tej tezy – są najprostszym sposobem na wywiązanie się przez organizatora imprezy ze wskazanych powyżej obowiązków. Trzeba jednak pamiętać, że tylko wynajem toalety o odpowiednim standardzie oraz od doświadczonego dostawcy daje gwarancje, że rzeczywiście spełni ona swoją funkcję podczas wydarzenia. W przeciwnym wypadku może się ona okazać poważnym problemem i źródłem irytacji oraz niezadowolenia gości. Tego zaś każdy organizator powinien unikać. Osobną kwestią jest także możliwa kontrola służb – przykładowo sanepidu – które mają prawo ukarać organizatora za niezapewnienie odpowiedniej ilości toalet, spełniających wszystkie standardy sanitarne.

Dlatego każdy organizator jakiegokolwiek wydarzenia, który chce wynająć toalety przenośne, powinien uważać na nieuczciwe firmy, które oferują swoje usługi w sposób nieraz daleko odbiegający od obowiązujących regulacji prawnych oraz standardów, jakie powinny spełniać takie toalety.

 

kurier

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *