Pułtuskie meteoryty w amerykańskiej telewizji! Zobacz zdjęcia!

2011-07-25 14:37:38 (ost. akt: 2011-07-25 14:35:14)

W sobotę 24 lipca, Pułtusk odwiedzili nietypowi goście a mianowicie Steve Arnold, Geoff Notkin i Marcin Stalarz – poszukiwacze meteorytów. Każdy z nich robi to już od ok. 20 lat. Nie było by w tym nic nadzwyczajnego, wszak okolice Pułtuska to jedno z najlepszych miejsc do odnajdowania tego typu obiektów. Jednak tym razem poszukiwaczom towarzyszyła ekipa amerykańskiej telewizji - Discovery Science, realizująca właśnie jeden z odcinków programu „Meteorite Men” pokazującego pracę poszukiwaczy meteorytów.

Pułtuskie meteoryty w amerykańskiej telewizji! Zobacz zdjęcia!
Pułtuski rynek a dokładniej jego część przy Muzeum Regionalnym, ekipa telewizyjna wybrała na miejsce inauguracji sezonu polowania na meteoryty, który uroczyście ogłosił Zastępca Burmistrza Pułtuska - Zenon Kowalewski wraz z Wójtem Gminy Rzewnie Wiesławem Oborskim. Na potwierdzenie tego faktu oddano salwę z armaty, po czym rozległy się gromkie brawa. Wszystko to oczywiście działo się pod bacznym okiem reżysera, producenta oraz kamer ekipy telewizyjnej i będzie częścią realizowanego programu dokumentalnego. Wydarzenie to przyciągnęło uwagę wielu pułtuszczan, którzy ściągnęli pod muzealna wieżę, by następnie zostać zaangażowanymi do statystowania przy scenach inauguracji. W krótkim przemówieniu, zastępca burmistrza, życzył poszukiwaczom udanych zbiorów i zachęcił do odwiedzania Pułtuska również w innych celach np. turystycznych. Następnie wręczył łowcom meteorytów symboliczny prezent – łopatę, która ma pomóc w udanych zbiorach. Podczas kręcenia scen inauguracji nie obyło się bez kilku dubli i poprawek, mimo to wszystko odbywało się sprawnie i szybko . Następnie „łowcy” wraz z ekipą telewizyjną, udali się do wieży muzeum, w której znajduje się kilka fragmentów meteorytu, by realizować kolejne sceny m. in. panoramiczne ujęcia miejsca poszukiwań z najwyższego piętra wieży. Panowie Steve, Geoff i Marcin podczas czterodniowego pobytu w okolicach Pułtuska w towarzystwie kamer, będą przeczesywać obszar spadku Meteorytu Pułtuskiego z nadzieją znalezienia kolejnych jego części. Najwięcej z nich spadło w okolicy miejscowości Rzewnie w powiecie makowskim. To właśnie tam eksploratorzy skupią swoje działania.
Dlaczego łowcy meteorytów oraz ekipa amerykańskiej telewizji wybrali właśnie nasze miasto ? Odpowiedź jest prosta. Okolice Pułtuska to miejsce gdzie jak dotąd spadł największy na świecie, deszcz meteorytów kamiennych. Co więcej wydarzenie to zostało zaobserwowane i opisane przez ówczesnych mieszkańców a wszystko działo się stosunkowo niedawno bo 30 stycznia 1868 roku. Towarzyszący spadaniu skał blask, był widoczny w całej ówczesnej Polsce. Dzięki dokładnej znajomości miejsca spadku meteorytów, od dawna Pułtusk jest jednym z ważniejszych punktów na mapie poszukiwań meteorytów na świecie. Jak mówi Anna Henrykowska, dyrektor Muzeum Regionalnego w Pułtusku – szacuje się że na te tereny mogło spaść ok 70 tyś. kamieni. W kilka miesięcy po tym wydarzeniu sporządzono mapę spadku a w latach dwudziestych XX w. prof. Samsonowicz sporządził jej dokładną wersję. Nasze muzeum posiada kilka ciekawych okazów. Jeden z nich jest przecięty na pół, dzięki czemu dokładnie widać całą strukturę skały. Ciekawostką jest wydanie w Stanach Zjednoczonych medalu z zatopioną płytką meteorytową właśnie z Meteorytu Pułtuskiego na 140 rocznicę jego spadku. Wyspy Cooka też upamiętniły to wydarzenie, wydając pięciodolarówkę w srebrze, również z wtopionym fragmentem „pułtuskiej skały” – dodaje Pani Dyrektor.
Ekipa Discovery Science w Polsce realizuje dwa odcinki programu „Meteorite Man. Jeden właśnie w Pułtusku, drugi w Poznaniu. Będą to dwa odcinki z ośmiu jakie znajdą się w już 3 serii dokumentu. Producent programu Sonya Gay Bourn zapytana o to co zapadło jej w pamięć po pobycie w Pułtusku, powiedziała, że na pewno przyjazne nastawienie pułtuszczan, ich wielka gościnność oraz otwartość. Producent podziękowała też za duże zaangażowanie i pomoc władz miasta w realizacji przedsięwzięcia.
Spadek deszczu meteorytów w okolice Pułtuska już od ponad 140 lat rozsławia nasze miasto w Polsce i na świecie. Przyjazd amerykańskiej telewizji i realizacja programu o poszukiwaczach pułtuskich, kosmicznych skał to również bez wątpienia bardzo dobra promocja naszego miasta. A wszystko to niejako spadło nam z nieba.

P.Grzymkowski

Komentarze 0 pokaż wszystkie komentarze w serwisie Coś się źle wyświetla? Widzisz błąd? Zgłoś nam to!

Dodaj swój komentarz