Pułtusk bez telewizji?

2011-04-23 22:10:01

Kilkaset tysięcy Polaków zostanie bez telewizji. Choć płacą abonament! Wdrażana naziemna telewizja cyfrowa odetnie od dostępu do mediów m.in. mieszkańców Pułtuska czy Stalowej Woli - informuje portal wp.pl

Pułtusk bez telewizji?

Autor: sxc.hu

Tak przynajmniej wynika z mapy dostępnej na stronie firmy Emitel, która wprowadza pod strzechy najnowszą technologię. Przypomnijmy, w 2014 roku praktycznie w całym kraju będzie można odbierać sygnał cyfrowy nadawany w trzech tzw. multipleksach (pakiet programów telewizyjnych). Sygnał cyfrowy zastąpi analogowy. Stare nadajniki zostaną wyłączone.

I tu zaczyna się problem. W zasięgu naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T) teoretycznie ma być 97-98 proc. Polaków. Jednak białe plamy zasięgu obejmują duże miasta, w tym byłe wojewódzkie jak Ciechanów. Na długiej liście miejscowości, które stracą dostęp m.in. do TVN czy Polsatu, są także Stalowa Wola, Wyszków, Pułtusk, Przasnysz, Łochów, Sokołów Podlaski, Hajnówka i Białowieża i wiele innych mniejszych. Nawet ci mieszkańcy, którzy płacą abonament, stracą dostęp do popularnych programów! W sumie może to być ponad 300 tysięcy osób.
By upewnić się, czy na pewno mieszkańcy wymienionych wcześniej terenów będą mogli bezproblemowo odbierać telewizję cyfrową, dzwonimy na infolinię uruchomioną przez Ministerstwo Infrastruktury, która ma Polakom wyjaśniać zawiłości związane z naziemną telewizją cyfrową (dla zainteresowanych numer to: 22 522 50 03).

- Na mapach powinny być jeszcze jaśniejsze kolory. Najważniejsze jest to, aby antena była powieszona jak najwyżej. Im wyżej tym więcej widzi. Ważne jest też ukształtowanie terenu - dowiadujemy się na infolinii. - Stosując odbiorniki o lepszej jakości, jak też wyżej zawieszone anteny odbiorcze, cechujące się wyższym zyskiem kierunkowym, można uzyskać poprawny odbiór DVB-T na obszarach położonych nawet ponad 100 km od stacji nadawczej DVB-T dużej mocy - tłumaczy Waldemar Sromek.

Przedstawiciel Emitela podkreśla, że po pełnym wdrożeniu drugiego multipleksu, zawierającej m.in. programy TVN i Polsat, dostępność tych programów w wersji cyfrowej będzie znacząco lepsza niż obecnych emisji analogowych.

- Jeśli obecnie w danej lokalizacji, np. Przasnysz, Pułtusk, Ciechanów itd., możliwy jest odbiór analogowej emisji TVN bądź Polsat, to w większości przypadków odbiór cyfrowy tych stacji będzie w praktyce również możliwy, z jakością lepszą niż przy odbiorze emisji analogowych - zapewnia Waldemar Sromek.

Złapiesz sygnał. Ale uwaga! Będzie cię to kosztować

Problemy z zasięgiem m.in. na terenie Ciechanowa częściowo potwierdza także interaktywna mapa zasięgu naziemnej telewizji cyfrowej (www.dvbtmap.eu). Według niej wymienione wcześniej tereny będą miały dostęp do słabszego sygnału.

więcej tutaj

Komentarze 0 pokaż wszystkie komentarze w serwisie Coś się źle wyświetla? Widzisz błąd? Zgłoś nam to!

Dodaj swój komentarz