Wtorek, 23 października 2018. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Kabaratowo na sesji miejskiej

Autor zdjęcia: Andrzej Łach

Podziel się:

Było wiele wręcz „kabaretowych” zachowań. Na sesji padło wiele ostrych słów min. o nepotyzm. Radny Cezary Gemza niczym „lew” bronił kompetencji i wyboru pełniącej obowiązki kierownika dziennego Domu Senior WIGOR.

Radni po raz kolejny na sesji Rady Miejskiej w Pułtusku mieli dużo interpelacji do Burmistrza. Przodowali w tym radny Artur Miler, Ryszard Befingier oraz Adam Prewęcki.
Było wiele wręcz „kabaretowych” zachowań. Dowiedzieliśmy się min. że Burmistrz był na 21 roratach. Wrócił ponownie temat Świętokrzyskiej Fundacji „Blisko ludzi” i zasiadania w radzie fundacji przez Krzysztofa Jana Nuszkiewicza.

Na sesji padło wiele ostrych słów min. o nepotyzm. Radny Cezary Gemza niczym „lew” bronił kompetencji i wyboru pełniącej obowiązki kierownika dziennego Domu Senior WIGOR w Pułtusku pani Beaty Gemza (prywatnie żony pana Wiceprzewodniczącego Rady) i uważał, że wybór Burmistrza jest merytoryczny.

Radny Sławomir Krysiak pytał, dlaczego deficyt wzrósł o 7 milionów złotych? Jest 7 milionów, a może będzie jeszcze więcej – mówi radny. Dlaczego faktury leżały po 3-4 miesiące? Burmistrz ponieważ nie było środków. Mówi 6 milionów kładka, 1 milion droga, oświetlenie. Radny na to, że środki na kładkę były zabezpieczone w budżecie. Burmistrz jest zadowolony z tego roku. Podkreśla, że pozyskał 6,5 milionów z środków pozabudżetowych. Burmistrz wylicza, że przejął zobowiązania za kładkę 6 milionów, zapłata za drogę w rynku, Zobowiązania w spółkach wylicza np. w stosunku do spółki PPUK – 1,7 miliona. W tym roku mówi Burmistrz zeszliśmy na 500 tysięcy. Przykładów jest mnóstwo mówi Burmistrz. Dziękuje radnym, uważa że 99% radnych współpracuje dobrze, ale zaznacza Burmistrz trafi się „czarna owca”.
Po tych słowach w miejscu gdzie siedzą radni Samorządowego Porozumienia Ziemi Pułtuskiej pojawiła się kartka umieszczona w kierunku radnego Sławomira Krysiaka z napisem „Czarna owca”.
Burmistrz nie chce doradzania radnego Sławomira Krysiaka, ponieważ ten doradzał swojemu poprzednikowi.

Wiele kontrowersji wywołała uchwała o podwyższeniu diet dla radnych. Przeciw była część Samorządowego Porozumienia Ziemi Pułtuskiej min. radny Sławomir Krysiak i część z PSL-u min. radny Andrzej Wydra. Przeciwny był również radny Ryszard Befingier, który uważał, że na sali są radni, którzy chcą większych diet, ale się nie ujawniają. Temat kontrowersyjny, jednak chciałbym aby radni zarabiali i myśleli jeszcze więcej i zarazem nie byli wyłącznie maszynkami do głosowania, ale sprawowali faktyczną i drobiazgową kontrolę władzy wykonawczej w samorządzie czyli Burmistrza – nawet jak by ich nazywali „czarnymi owcami”.
Uchwała o podwyżce diet 10 głosami przeszła, a wniosek w sprawie tej uchwały podpisało siedmioro radnych. Tego dnia w obradach brało udział 20 radnych. Nie było radnego Ireneusza Purgacza i ten brak lidera opozycji w tym dniu był bardzo widoczny.
W związku z tym Przewodniczący rady otrzyma zryczałtowaną dietę w wysokości 1950 złotych. Wiceprzewodniczący Rady i Przewodniczący Komisji Rady Miejskiej – 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę w rozumieniu ustawy z dnia 10 października 2002 roku o minimalnym wynagrodzeniu. Pozostali radni otrzymają dietę w wysokości 65% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Od 1 stycznia minimalne wynagrodzenie za pracę w pełnym wymiarze czas pracy będzie wynosiło 1850 złotych ustawa art. 2 ust. 1 ustawy ww. mówi, że wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę jest corocznie przedmiotem negocjacji w ramach Rady Dialogu Społecznego. Jak wiadomo Prawo i Sprawiedliwość zapowiada, że w drugim półroczu wejdą przepisy dotyczące minimalnej stawki godzinowej za prace na poziomie 12 złotych za godzinę.
Diety wzrosły, ale i społeczeństwa wymagania dotyczące wytyczania kierunków rozwoju Pułtuska (nawet zdemolowania budżetu Burmistrzowi według uznania większości) i kontroli w wydatkowaniu środków publicznych – też będą zdecydowanie większe. Rada uchwala – czyli wyraża zgodę, Burmistrz ma realizować to, co uchwali rada.
Kończąc, aby tych „Czarnych owiec” w Radzie Miejskiej było 21 – zwłaszcza po podwyżce.

al

Podziel się informacją: ????Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. ??Swoją stronę założysz TUTAJ ".??Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie Pomogę: Andrzej Łach?

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Olek #1911761 | 94.254.*.* 20 sty 2016 22:23

  To ta żona co piastuje trzy etaty w mieście?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Antoni i Oni #1911748 | 164.127.*.* 20 sty 2016 21:57

  ''Temat kontrowersyjny, jednak chciałbym aby radni zarabiali i myśleli jeszcze więcej ''- wynagrodzenie radnych jest zbyt wysokie biorąc pod uwagę czas ich pracy i "myślenie" Wieloletni radni przyglądali się przez parę lat jak miasto jest zadłużane i MYŚLELI czy NIE MYŚLELI ? A jak myśleli to o czym? Ciekawe. Jakby pracowali w prywatnej firmie i doprowadzili do takiego zadłużenia to już widzę te podwyżki w nagrodę.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. obnizacz #1911483 | 95.49.*.* 20 sty 2016 17:20

  Uchwała Nr …/…/201…. Rady Miejskiej w Pułtusku z dnia …… w sprawie ustalenia wynagrodzenia dla Burmistrza Miasta Pułtusk Na podstawie art. 18 ust 2 pkt 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013 r. poz. 594, z późn. zm.),art.8 ust2 oraz art.37 ust3 ustawy z dnia 21 listopada 2008r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 2014r., poz. 1202) w związku z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz. U. z 2013r.,poz.1050 z późn.zm) Rada Miejska w Pułtusku uchwala, co następuje: § 1. Z dniem 1 lutego 2016 ustala sie dla Pana Krzysztofa Jana Nuszkiewicza-Burmistrza Miasta Pułtusk wynagrodzenie miesięczne w sposób następujący 1) Wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 4000zł 2) Dodatek Funkcyjny w kwocie 1400zł 3)Dodatek specjalny w wys.37% łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w kwocie 1998zł 4)Pozostałe świadczenia przysługują Burmistrzowi Miasta Pułtusk na podstawie ustwy z dnia 21 listopada o pracowniach samorządowych (Dz. U. z 2014r.,poz.1202). § 2. Wykonanie uchwały powierza się przewodniczącemu Rady Miejskiej § 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia § 4. Traci moc uchwała Nr II/9/2014 Rady Miejskiej w Pułtusku z dnia 5 Grudnia 2014 w sprawie Ustalenia wynagrodzenia dla Burmistrza Miasta Pułtusk Przewodniczący Rady Miejskiej w Pułtusku UZASADNIENIE W związku z ciężką sytuacja finansowa miasta oraz szukaniem oszczędności wnioskuje sie o zmiejszenie wynagrodzenia Burmistrza z obecnych 11000zł do 7400zł co dało by rocznie oszczędność 43200zł.Nie bez znaczenia jest fakt,że burmistrzowie miast Wyszkowa,Nowego Dworu Mazowieckiego a więc miast bogatszych od Pułtuska mają porównywalne stawki do obecnie obowiązujących w Pułtusku ……………………

  ! - + odpowiedz na ten komentarz