Wtorek, 23 października 2018. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Diety radnych i sołtysów idą w górę

Autor zdjęcia: Andrzej Łach

Podziel się:

Rada Miejska w Pułtusku uchwaliła (o ile dobrze zauważyłem) 11 głosami za Uchwałę Budżetową na 2016 rok. Działo się tego dnia na sesji bardzo wiele. Część radnych dotychczas wspierających Burmistrza - miała odmienne zdania np. w sprawie wysokości diet i zwrotów kosztów podroży służbowych przysługujących radnym. Należy żałować, że nie przeszła poprawka radnego Ryszarda Befingiera dotycząca darmowych przejazdów autobusami elektrycznymi.

Bardzo burzliwe i z niespodziankami były obrady sesji Rady Miejskiej w Pułtusku. Wiele się działo od samego początku obrad. Spraw było sporo w tym - jedna z ważniejszych uchwał - czyli budżet na 2016 rok.
Z istotnych spraw, radni wbrew Burmistrzowi Krzysztofowi Nuszkiewiczowi podnieśli diety radnym. Część radnych "powiedziała NIE" - Burmistrzowi i mieli rację. Diety radnych w Pułtusku są na niskim poziomie i wymagają zmian. Tak też się stało. Głosowanie w tej sprawie, nie oznacza, że Burmistrz stracił już większość w Radzie Miejskiej. Z kuluarowych głosów jakie docierały w przerwach, wątpliwości ma już coraz więcej radnych, dotychczas wspierających Burmistrza.

Należy żałować również, że nie przeszła bardzo sensowna poprawka (dobra dla mieszkańców Popław) radnego Ryszarda Befingiera dotycząca przejazdów tzw. meleksami (autobusami elektrycznymi). Radny zaproponował aby przejazdy tzw. meleksami, poruszającym się z maksymalną prędkością ok. 20 km - były za darmo. Radny słusznie argumentował, ze mówimy o groszowych sprawach czy złotówka za bilet, a może 50 groszy. Teraz doliczyć koszty biletu plus przysłowiowego "kanara", który będzie sprawdzał bilety. Radny postuluje także, aby miasto wystąpiło (jak dobrze radnego zrozumiałem) o przekazanie nieodpłatne miastu - budynków i gruntów, gdzie obecnie znajduje się siedziba starostwa powiatowego. Gmina dopłacała do szpitala - mówi radny. Kładka przejęta, a skoro powiat kupuje siedzibę nową, to znaczy, że ma środki.

Przeszedł również wniosek radnej Agnieszki Zaleskiej z Samorządowego Porozumienia Ziemi Pułtuskiej, dotycząca podwyższenia diety sołtysom. Radna zaproponowała, aby wynagrodzenie sołtysa wynosiło 25% minimalnego wynagrodzenia. Burmistrz Krzysztof Nuszkiewicz proponował 300 złotych. Oznacza to, że sołtys - urzędnik gminny będzie zarabiał więcej - około 460 złotych.

Z informacji jaką przedstawił na sesji Burmistrz - stan zadłużenia Pułtuska na dzień 31 grudnia 2014 wynosił: 49 521 177,84 złote - Burmistrz dodaje, że są to zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek i obligacji komunalnych. Pozostałe zobowiązania: rzeczowe - 3 523 298,92 złote, inwestycyjne - 3 746 104 złote, memoriałowe - 2 846 619,66 złotych.
Na dzień dzisiejszy (29 grudnia 2015 roku): 54 509 982,84 złote. Nie znamy zobowiązań rzeczowych, inwestycyjnych i memoriałowych - dodaje na sesji Burmistrz Krzysztof Nuszkiewicz.

al

Podziel się informacją: ????Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. ??Swoją stronę założysz TUTAJ ".??Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie Pomogę: Andrzej Łach?

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Kazik #1893564 | 94.254.*.* 31 gru 2015 03:53

    Oj coś burmistrz się kręci z informacją o rzeczywistym stanie zadłużenia ;)

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. gaja #1892764 | 164.127.*.* 30 gru 2015 09:59

    Pan Befinger niech się nie ośmiesza swoją wspaniałomyślnością. To populistyczna propozycja. Na bezpłatną komunikację stać tylko bogate gminy a Pułtusk do nich nie należy. A może radni przeznaczą swoje diety na sfinansowanie komunikacji, zamiast szastać kasą miasta.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz