Poniedziałek, 19 listopada 2018. Imieniny Elżbiety, Faustyny, Pawła

Ida – Trudny powrót do Europy?

Autor zdjęcia: Andrzej Łach

Podziel się:

Okres o którym mówił profesor nazywa się „Trudny powrót do Europy” i obejmuje lata 2005 do chwili obecnej, gdzie ważnym filmem jest właśnie „Ida” w reżyserii Polaka żydowskiego pochodzenia, mieszkającego od 1971 roku w Londynie – czyli Pawła Pawlikowskiego.

Podczas ostatniego pokazu filmowego, w ramach Jubileuszu 100-lecia KINA w Pułtusku, rozlosowano nagrody.
Poznaliśmy szczęśliwca, który na 2016 rok wygrał 100 biletów na dowolnie wybrane 50 seansów – czyli nagrodę główna dla uczestnika wszystkich 12 spotkań filmowych. Rozlosowano i wręczono także pozostałe nagrody rzeczowe.

Organizatorem przedsięwzięcia i pokazów filmowych „Krótka historia kina polskiego” było Miejskie Centrum Kultury i Sztuki w Pułtusku.

Tego wieczoru widzowie mogli obejrzeć film – bardzo kontrowersyjny, a zarazem jedyny polski, który dostał filmowego „Oscara”.
Widzowie wysłuchali wykładu prelegenta prof. Krzysztofa Kornackiego - filmoznawcę, pracownika Katedry Kultury i Sztuki Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego, specjalizuje się w historii kina polskiego.
Okres o którym mówił profesor nazywa się „Trudny powrót do Europy” i obejmuje lata 2005 do chwili obecnej, gdzie ważnym filmem jest właśnie „Ida” w reżyserii Polaka żydowskiego pochodzenia, mieszkającego od 1971 roku w Londynie – czyli Pawła Pawlikowskiego. Ojciec Pawła Pawlikowskiego był lekarzem, który po wydarzeniach 1968 roku, musiał w 1969 roku wyjechać z kraju. Dwa lata później wraz z matką, 14-letni Paweł Pawlikowski wyjeżdża do Wielkiej Brytanii. Sam reżyser, wspólnie z Rebecą Lenkiewicz jest autorem scenariusza Idy.
Paweł Pawlikowski „Idą” wraca właśnie do tych lat 60-ątych.
Główną bohaterka – Wanda Gruz, powstała na bazie postaci Heleny Wolińskiej – Brus. Prokurator, komunistycznej działaczce żydowskiego pochodzenia, która po marcu 1968 wyjeżdża na stałe do Wielkiej Brytanii. W 1998 roku minister sprawiedliwości wystosował do Wielkiej Brytanii wniosek o ekstradycję Wolańskiej, zarzucając pozbawienie wolności 24 żołnierzy AK, w tym gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila". Wielka Brytania wniosek odrzuciła. Ida Lebenstein – a w zasadzie Annie – uratowanej przez siostry zakonne, kandydatce do złożenia ślubów wieczystych, która musi udać się do jedynej żyjącej krewnej – prokurator Wandy Gruz (Agata Kulesza). „Krwawej Wandy”, żyjącej z dnia na dzień, od faceta do faceta, od szklaneczki alkoholu do szklaneczki. Ciotki, która nigdy się nią nie interesowała.
Od niej dowiaduje się, że jest Idą Lebenstein. Poznaje prawdę o swoich korzeniach, widzi na zdjęciach po raz pierwszy swoich rodziców, krewnych. Wspólnie z ciotką - Wandą, Anna (Agata Trzebuchowska) rusza w rodzinne strony do wsi Piaski pod Łomżą, gdzie się urodziła i mieszkali jej rodzice: Róża i Haim Lebenstein. Jak się później okazuje zamordowani przez obecnego użytkownika gospodarstwa. Chłopa, który zarazem ocalił Idę. Jednak w zamian za obietnicę zrzeczenia się praw do majątku, odkopuje grób w lesie zamordowanych rodziców Idy, a one zabierają szczątki i przewożą na cmentarz żydowski lub to co z niego zostało do grobu rodzinnego pod Lublinem. Anna następnie wraca do zakonu, ale nie jest w stanie złożyć ślubów. Ciotka popełnia samobójstwo.
Co ciekawe Anna cały czas zachowuje spokój – można powiedzieć kamienną twarz, modli się i skupia na sacrum. Jedynie po śmierci ciotki, przez moment kosztuje „uciech świata”, ale po wszystkim zakłada habit i opuszcza mieszkanie ciotki, zostawiając je opuszczone.al

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie Pomogę: Andrzej Łach

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB