Wtorek, 25 września 2018. Imieniny Aureli, Kamila, Kleofasa

Cenna inicjatywa Biblioteki, nauczycieli, uczniów i rodzin

Autor zdjęcia: Andrzej Łach

Podziel się:

W Pułtuskiej Biblioteki Publicznej im. Joachima Lelewela 18 listopada 2015 roku odbyła się uroczystość podsumowania projektu „Zatrzymać czas… znaczniki tożsamości Ziemi Pułtuskiej” zrealizowanego dzięki dofinasowaniu z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura Interwencje 2015”.

Konkurs mówi w podsumowaniu dr Radosław Lolo – konkurs ujawnił dwa duże, dotychczas nieznane pamiętniki mieszkańców Pułtuska i okolic z okresu od 1939 do 1947 roku.
Pan doktor ma nadzieję, że rodziny pozwolą zeskanować pamiętniki. Konkurs też ujawnił miejsce zapomniane - straszliwej egzekucji z 1939 roku, kiedy Niemcy zebrali ciężko chore osoby z całego powiatu – osobach obłożnie chorych, leżących i sparaliżowanych – Polakach i Żydach. Niemcy dokonali wówczas jesienią masowego mordu. Doktor Radosław Lolo mówi, że trzeba jeszcze dojść gdzie dokładnie znajduje się to miejsce. Zwrócił uwagę, że udało się doprowadzić, że babcia i wnuczek – siadają i rozmawiają i nagle znajduje się wspólny temat. Młody człowiek dowiedział się, że pochodzi z rodziny o tradycjach i wydarzeniach, które pokrywają się z historią Polski. Zbudował sobie tożsamość – podkreśla. To staje się jego historia. 30 lat wcześniej mówi dr Radosław Lolo – powinniśmy zebrać relacje wojenne na terenie Pułtuska czy powiatu. Gratuluje pomysłu Bibliotece, nauczycielom, uczniom i wszystkim rodzinom.

Pułtuska Biblioteka znalazła się wśród 200 beneficjentów z 1700 składających wnioski. Motywem przewodnim projektu było przybliżenie młodzieży wydarzeń II wojny światowej i okresu powojennego na ziemi pułtuskiej, budowanie tożsamości lokalnej oraz zainteresowanie uczniów dziedzictwem kulturowym i przeszłością regionu. Patronat honorowy nad projektem objęli:
Starosta Pułtuski – Jan Zalewski, Burmistrz Miasta Pułtusk – Krzysztof Nuszkiewicz, dr Radosław Lolo - Prezes Pułtuskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego, dr Krzysztof Wiśniewski - Kierownik Archiwum Państwowego w Warszawie Oddział w Pułtusku.

Wręczono laureatom nagrody konkursu „Dawno, dawno temu… opowieści moich dziadków”. Konkurs adresowany był do uczniów klas V-VI szkół podstawowych oraz uczniów gimnazjów powiatu pułtuskiego.
Zadaniem uczestników konkursu było spisanie wspomnień osób będących świadkami wydarzeń II wojny światowej i lat powojennych. Na konkurs wpłynęły prace wykonane pod kierunkiem 18 nauczycieli z 17 szkół.

Jury w składzie: Radosław Lolo, Bożena Potyraj, Anna Krystoszyk, Bożena Kucharczyk, Piotr Karkowski przyznało 6 nagród głównych i 10 wyróżnień.

W kategorii szkół podstawowych:

I nagroda – Matylda Łada – Szkoła Podstawowa nr 4 w Pułtusku
II nagroda – Jakub Wilga – Szkoła Podstawowa w Zambskach Koscielnych
III nagroda – Magdalena Gnatowska – Szkoła Podstawowa w Przewodowie Poduchownym

Wyróżnienia otrzymali: Gabriela Bala – Szkoła Podstawowa w Obrytem, Joanna Dobrowolska – Szkoła Filialna w Zambskach Koscielnych, Natalia Parzuchowska – Szkoła Podstawowa w Bobach, Patrick Czerwonka – Szkoła Podstawowa nr 4 w Pułtusku, Patrycja Borek – Szkoła Podstawowa nr 2 w Pułtusku.

W kategorii gimnazjum nagrodzeni zostali:
I nagroda – Marcjanna Malicka – Gimnazjum nr 1 w Pułtusku
II nagroda – Łukasz Tomczak – Gimnazjum nr 1 w Pułtusku
III nagroda – Zuzanna Myszor – Gimnazjum w Przemiarowie

Wyróżnienia otrzymali: Joanna Burawska – Gimnazjum nr 2 w Pułtusku, Aleksandra Ślesicka – Gimnazjum Obryte, Karolina Chwała – Gimnazjum Obryte, Weronika Siebierska – Gimnazjum Obryte, Oliwia Strączkowska – Gimnazjum nr 1 w Pułtusku.

alPodziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie Pomogę: Andrzej Łach

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB