Poniedziałek, 15 października 2018. Imieniny Jadwigi, Leonarda, Teresy

Co dalej z psami? Radni mają ból głowy.

Autor zdjęcia: Andrzej Łach

Podziel się:

Rada gminy może uchwalić - Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy i Miasta Pułtusk, a w tym obowiązki właściciela psa.

Na Komisjach Budżetu i Finansów oraz Polityki Regionalnej Rady Miejskiej w Pułtusku, Burmistrz Krzysztof Nuszkiewicz wniósł do zaopiniowania przez komisje projekt uchwały w sprawie opłat od posiadania psa.
Dostrzegam w tym próbę, która ma iść w kierunku rozwiązania problemu psich odpadów, które szpecą nasze chodniki i publiczne tereny zieleni i tym samym estetykę i wygląd miasta.
Stawka zaproponowana przez Burmistrza ma wynosić 60 złotych od posiadanego psa przez osobę fizyczną (oczywiście są też osoby zwolnione).

Burmistrz ma rację, że posiadanie takich „pupilów” to obowiązek. Jednak mam wrażenie, że Burmistrz nie wie, jak się do tego zabrać, a radni koalicyjni, zachowują się w tej sprawie niczym „pupile w pampersach”. Świadczy o tym głosowanie nad zaopiniowaniem, gdzie się wstrzymali. Jestem po raz kolejny zdumiony.

Ustawa o ochronie zwierząt nakłada na każdego opiekuna zwierzęcia szereg obowiązków. Podstawowym z nich jest zapewnienie swojemu pupilowi właściwych warunków bytowania. Każdy właściciel psa musi pamiętać o obowiązkowych szczepieniach ochronnych przeciwko wściekliźnie. Powinno ono nastąpić najpóźniej 30 dni po ukończeniu przez psa trzeciego miesiąca życia i powinno być powtarzane każdego roku. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi kara grzywny, kara aresztu bądź pozbawienia wolności do lat 3. Powiatowy lekarz weterynarii prowadzi rejestr psów zaszczepionych przeciwko wściekliźnie.
Żadna ustawa jednak nie określa szczegółowo, w jakim stopniu należy kontrolować psa, będąc z nim w miejscach publicznie dostępnych. Art. 10 a ust. 3 Ustawy o ochronie zwierząt mówi, że zabrania się puszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna.
Ustawa o utrzymaniu czystości w gminach wymusza na trzymających psy usuwanie odchodów za zwierzętami. Niedopełnienie tego obowiązku grozi mandatem w wysokości nawet 500 zł. Strażnik Miejski lub Policjant uprawniony jest do wystawienia mandatu lub złożenia do sądu wniosku o ukaranie - art.145 ustawy Kodeksu Wykroczeń:
„Kto zanieczyszcza lub zaśmieca miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany.”

Jednak od „pupilów” ważniejszy jest człowiek. Jego bezpieczeństwo i zdrowie. Trzeba pamiętać, że zabawa w brudnym piasku lub na skażonym psimi odchodami trawniku może być przyczyną wielu schorzeń układu pokarmowego. Szczególnie dotyczy to dzieci, które często całują i przytulają zwierzęta, nie mają jeszcze wyrobionego nawyku mycia rąk, biorą palce do ust, oblizują zbierane z ziemi i podłóg zanieczyszczone pasożytami przedmioty.

Zgodnie z art. 11a ust. 1 o ochronie zwierząt, rada gminy w drodze uchwały może przyjąć program zapobiegający bezdomności zwierząt, obejmujący w szczególności sterylizację albo kastrację zwierząt, poszukiwanie nowych właścicieli zwierząt. Rada może podjąć inne działania, w tym również obowiązkowe znakowanie wszystkich psów i kotów na terenie swojej gminy, które będą miały wpływ na zmniejszenie bezdomności i zwiększenie bezpieczeństwa ludzi i zwierząt.
W ramach programu, gmina może wprowadzić obowiązek znakowania np. mikroczipem oraz prowadzić ewidencję (rejestr) oznakowanych zwierząt i ich właścicieli.
Rada gminy może uchwalić - Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy i Miasta Pułtusk, a w tym obowiązki właściciela psa.

Warto również sprawdzić, czy można pozyskać pieniądze zewnętrzne na mirkoczipa i wtedy zaproponować bezpłatne lub za symboliczną złotówkę nimi oznakowanie. Wiadomo przecież, że jak „pupil” zaginie, łatwiej Go potem odnaleźć.

Tak więc Burmistrz powinien przygotować projekt, rada wypowiedzieć się w tej sprawie i podjąć decyzję. Opłaty od posiadania psa są w wielu miastach, ale tam też są regulaminy.

al

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie Pomogę: Andrzej Łach

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. rino #1880282 | 87.207.*.* 13 gru 2015 10:46

  Pies to tak jak członek rodziny !

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Daro #1860918 | 94.254.*.* 19 lis 2015 12:29

  Ludzie pokrzyczą to zaraz się wycofa jak z większości idiotycznych decyzji ten wybitny ekonom. Ewentualnie będą próbowali pomysł zwalić na viceburmistrz, wtedy powstanie pretekst na pozbycie się jej z ratusza przy oklasku lokalnej myślącej gawiedzi

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. zatroskany #1860902 | 31.63.*.* 19 lis 2015 12:15

  Uważam, że jeżeli byłby wprowadzony podatek od posiadania psa nie powinno być zwolnienia dla rolników. Ponieważ źródło bezpańskich psów to wieś!!!! Podatek powinien być w całości przeznaczany na tworzenie wybiegów osiedlowych dla psów, zakup odkurzaczy do zbierania odchodów psich, chipowanie, stawianie domków dla kotów(wolę koty od szczurów).

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Marta #1860896 | 94.254.*.* 19 lis 2015 12:12

  Na tego łysego gościa w okularach z Mickiewicza nałożyć nawet 120 złoty. Od rana lata ze swoim srającym wilczkiem po całym mieście i nawet raz nie widziałam, żeby po sobie posprzątał.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)