Poniedziałek, 15 października 2018. Imieniny Jadwigi, Leonarda, Teresy

O kinie bandyckim w Pułtusku

Autor zdjęcia: Andrzej Łach

Podziel się:

Mówił o kinie bandyckim – jak nazywano filmy do 1999 roku. Filmy z udziałem gangsterów, przedstawianych jako sympatycznych facetów biegających z pistoletami, karabinami. Jeżdżącymi świetnymi samochodami, za którymi uganiają się ładne dziewczyny.

Spotkanie z dr Mateuszem Wernerem oraz film gangsterski „Dług” w reżyserii Krzysztofa Krauze były atrakcją czwartkowego wieczoru w ramach pokazu filmowego, z okazji 100-lecia pułtuskiego kina. Prelegent opowiadający o okresie, nazywanym w polskim kinie, Kinem Wolności (1989 – 2004) oraz twórczości filmowej Krzysztofa Krauzego i innych reżyserów tej epoki.

Mówił o kinie bandyckim – jak nazywano filmy do 1999 roku. Filmy z udziałem gangsterów, przedstawianych jako sympatycznych facetów biegających z pistoletami, karabinami. Jeżdżącymi świetnymi samochodami, za którymi uganiają się ładne dziewczyny. Potrafią się bawić, żyć, wydawać pieniądze itd. Epoka – jak fajnie być bandytą. Resztę społeczeństwa przedstawia się jako frajerów, których należy „strzyc”. Okresu gdzie wiele filmów było robione za pieniądze gangsterów. Kino oderwane od rzeczywistości, które jak mówi prelegent, opowiadało „głodne kawałki”.
Na tle tego kłamstwa, mówi dr Mateusz Werner, film „Dług” był autentycznym trzęsieniem ziemi. Był to pierwszy film w tym okresie, który uwzględnił perspektywę widza. Po raz pierwszy Gangster jest pokazany prawdziwie, jako przerażający typ, który wcale nie ma ciekawszej pracy od innych. Jest zmorą tego kraju. Reżyser pokazuje problemy takie, jakimi są. Widz dostrzegł w tym życie Go otaczające. W efekcie ludzie pchali się do kin „drzwiami i oknami”. Ekran filmowy stał się lustrem.

Nasz prelegent zwrócił również uwagę, że w tym okresie nie było dnia, aby gazety nie pisały o jakiś napadach, porachunkach itp. A z drugiej strony zmniejszano kary, twierdząc, że nie było to nazwijmy – „wolnościowe, a stare związane z tamtą epoką polityczną”.
Moim zdaniem było to jedno z ciekawszych spotkań w pułtuskim kinie – autentyczne, gdzie prelegent wyraża śmiało swoje odczucia i stanowcze opinie.

al

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie Pomogę: Andrzej Łach

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB