Wtorek, 25 września 2018. Imieniny Aureli, Kamila, Kleofasa

Przesłuchanie z Jerzym Armatą

Autor zdjęcia: Andrzej Łach

Podziel się:

Czwartkowego wieczoru, widzowie mogli obejrzeć bardzo ważny film z tego okresu – „Przesłuchanie” w reżyserii Ryszarda Bugajskiego. Film jest manifestem człowieka, który bez względu na cenę chce być wolny.

Już dziesiąte spotkanie w ramach 100-lecia pułtuskiego kina odbyło się w czwartek, w Kinie Narew. Tym razem prelegentem był Jerzy Armata – krytyk filmowy i muzyczny, dziennikarz, ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz laureat nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich za publikacje poświęcone polskiemu filmowi animowanemu.

Autor m.in. monografii „Historia kina polskiego” przybliżył wszystkim przybyłym okres po stanie wojennym do 1989 roku. Dla twórców, stan wojenny oznaczał boleśnie odczuwany dowód, że nic od nich nie zależy. Czas pierwszej „Solidarności” był czasem prawdziwego rozkwitu kultury polskiej. Osłabienie ograniczeń cenzuralnych znacznie uwiarygodniło jej przestrzeń publiczną. Wyzwolona została inicjatywa obywatelska. Ludzie mieli poczucie, że jako odbiorcy dążą wraz z artystami do tego samego celu. 4 czerwca 1989 – wyznacza okres regresu i zmarnowanych szans. W tym czasie były także sukcesy międzynarodowe, jak pierwszy polski laureat Złotych Lwów w Wenecji „Roku spokojnego słońca” (1984, premiera 1985) czy „Jezioro Bodeńskie” (1985, Złoty Lampart w Locarno 1986) czy „Matka Królów” (nagroda w Berlinie Zachodnim)– w reżyserii Janusza Zaorskiego. Powstaje „Piłkarski poker” też w reżyserii Zaorskiego czy „Wierna rzeka” w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego ze świetną rolą Małgorzaty Pieczyńskiej jako Salome i Franciszka Pieczki jako Szczepana.

Czwartkowego wieczoru, widzowie mogli obejrzeć bardzo ważny film z tego okresu – „Przesłuchanie” w reżyserii Ryszarda Bugajskiego. Film określany przez ówczesne władze, jako najbardziej antykomunistyczny, z świetną rolą Krystyny Jandy (Antonina Dziwisz), Anny Romantowskiej i Janusza Gajosa. Premiera filmu odbyła się dopiero w 1989 roku. Film przenosi nas do pierwszych lat wdrażania w Polsce komunizmu. Okrutne tortury fizyczne i psychiczne, wymuszanie zeznań, a także romans w Wigilię, Antoniny z porucznikiem, który ją przesłuchiwał, którego owocem są narodziny córki, która zostaje jej odebrana. Antonina wychodzi z więzienia po śmierci Stalina i zabiera z sierocińca swoja córkę. Dowiaduje się również, że ojciec córeczki popełnił samobójstwo. Film jest manifestem człowieka, który bez względu na cenę chce być wolny.

al

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie Pomogę: Andrzej Łach

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB