Wtorek, 25 września 2018. Imieniny Aureli, Kamila, Kleofasa

Dzień Świętego w Pułtusku

Autor zdjęcia: Andrzej Łach

Podziel się:

Wspaniały pomysł katechetów Szkoły Podstawowej nr 3 w Pułtusk - Dzień Świętego - odbędzie się 30 października, w piątek - tuż przed Uroczystością Wszystkich Świętych. Bóg prowadzi ludzi do świętości różnymi drogami. Każdy z nas - katolików powołany jest do świętości.

Tego dnia odbędzie się w "Trójce" - Dzień Świętego. Organizowany jest konkurs na strój dowolnego świętego. Wszak zespół Arka Noego tak śpiewa: "Taki duży, taki mały, może świętym być. Taki gruby, taki chudy, może świętym być. Taki ja i taki ty może świętym by. Święty kocha Boga, życia mu nie szkoda, Kocha bliźniego, jak siebie samego".

Zachęcamy dzieci do przebrania się w strój wybranego świętego lub wykonać (samemu lub z pomocą rodziców lub rodzeństwa) identyfikator ze świętym, którego znasz, może lubisz albo się identyfikujesz.

Dzieci mogą również narysować lub wykonać techniką dowolną, na kartce A4 - UWAGA - wybraną scenę z życia wybranego świętego.

Dla wszystkich biorących udział w zabawie - będą niespodzianki. Za oryginalne stroje - Nagrody.

Święci, choć wiernie postępują za natchnieniem łaski Bożej, jednak nie przestają być ludźmi nam podobnymi, z wadami i słabościami, ale pięknem każdego z osobna i talentami.

Wielu świętych było miłośnikami muzyki. Św. Franciszek czasem wśród natchnienia brał w ręce dwa kawałki drewna i grał na nich jak na skrzypcach. Św. Teresa w dni świąteczne grywała na małym flecie i bębenku, a św. Ignacego Loyolę muzyka tak porywała, że nie czuł już wtedy żadnego cierpienia.

Niektórzy byli - jak św. Jan Paweł II - miłośnikami piłki nożnej, jazdy na nartach. Byli także żołnierzami - jak np. św. Ignacy Loyola.
Natomiast św. Josemarii Escriva zauważał, że codzienne wykonywanie obowiązków tych zwyczajnych, monotonnych niekiedy - jak obieranie ziemniaków czy praca zawodowa wykonywana najlepiej jak się tylko potrafi dla Chwały i Miłości Bożej - jest drogą do świętości. Święci byli także rybakami. Święte były również matkami, babciami, księżniczkami, królewnami. Byli ludźmi po ludzku dobrze lub słabo wykształconymi.
Sekretarka Bożego Miłosierdzia - św. Faustyna Kowalska - była najlepszą uczennicą w klasie z ubogiej rodziny, z którą nikt w klasie nie chciał siedzieć - ponieważ była źle ubrana. Była także uczynna, wesoła i zgodna. Siostra Faustyny - Natalka - widział w niej zgrabną i wesołą dziewczynę.

Gratuluję pomysłu katechetom i Dyrekcji Szkoły i mam nadzieję, że za rok przerodzi się - w gminy konkurs np. pod patronatem Burmistrza Miasta Pułtuska.


alKomentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB