środa, 15 sierpnia 2018. Imieniny Marii, Napoleona, Stelii

Były topole. Mają być drzewa.

Autor zdjęcia: Andrzej Łach

Podziel się:

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków zobowiązał Burmistrza Miasta Pułtusk do wykonania, na terenie nieruchomości, z której usuwane były topole, nowych nasadzeń w ilości co najmniej 42 szt. drzew. Nasadzenia zastępcze należy wykonać w terminie do 30 listopada 2017 r.

Zwróciłem się do Burmistrza Krzysztofa Nuszkiewicza z kilkoma pytaniami w sprawie wycinki drzew na przystani. Zapytałem się: ile drzew zostało wyciętych na przystani, jaka firma dokonała wycinki, ile kosztowała wycinka drzew, co się stało z wyciętym drzewem, czy będą na przystani sadzone nowe drzewa lub w innym miejscu Pułtuska. W jakim celu była zrobiona wycinka.

Burmistrz uprzejmie informuję, że z terenu przystani przy ul. Solnej usunięto 42 szt. drzew gatunku topola. Na wycinkę powyższych drzew otrzymaliśmy zezwolenie Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (decyzja nr 315/DC/2015 z dnia 08.08.2015 r.).

Usuwane topole znajdowały się w złym stanie zachowania. W ich koronach można było zaobserwować znaczny posusz. Były to drzewa o złej statyce, zagrożone powaleniem przez wichury i nawałnice. Drzewa stwarzały zagrożenie dla osób przebywających na terenie przystani oraz linii energetycznych przebiegających w ich bezpośrednim sąsiedztwie.

Przedmiotowe prace wykonywała firma PUH „DERWEX” Rafał Durka z Malech. Za usunięcie drzew Wykonawca pozyskał drewno pochodzące z wycinki, nie otrzymał natomiast wynagrodzenia finansowego.

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków zobowiązał Burmistrza Miasta Pułtusk do wykonania, na terenie nieruchomości, z której usuwane były topole, nowych nasadzeń w ilości co najmniej 42 szt. drzew.
Nasadzenia zastępcze należy wykonać w terminie do 30 listopada 2017 r.

Pozwoliłem sobie zadzwonić do Nadleśnictwa i spytać się, ile kosztuje 1m3 topoli. Uzyskałem odpowiedź, że 1m 3 po wypośrodkowaniu w III klasie wyceniany jest od 250 do 310 złotych.

Warto wiedzieć, że z tarcicy topolowej buduje się budynki gospodarcze, szczególnie stodoły. Tarcica ta po wyschnięciu w warunkach zmiennej wilgotności staje się zwarta (trudności we wbiciu gwoździ), nadal lekka i wyjątkowo trwała. Bez żadnych zabiegów konserwacyjnych stodoły takie stoją po kilkadziesiąt lat. Tarcica topolowa z tych samych względów jest idealna na obudowę przyczep samochodowych i ciągnikowych jak również na płoty. Jest również cennym materiałem na ściany ochronne osłaniające osiedla przed uciążliwościami ruchu drogowego i ulicznego. Ten typ budowli silnie propagowany jest w krajach Europy Zachodniej.

Rdzenie najlepszych i często drogich – desek snowboardowych - robiony jest właśnie z topoli.

al

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie Pomogę: Andrzej Łach

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Grażyna #1842207 | 178.36.*.* 23 paź 2015 21:29

  Szkoda, że Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków nie walczy tak o zdewastowane koszary,bo chyba tym głównie powinien się zajmować, a nie drzewami, które raczej nie należą do zabytków. Osobiście mogę wskazać jeszcze kilka drzew do wycięcia jak np topole przy ul. Daszyńskiego. Człowiek idąc tamtędy zastanawia się czy mu coś z tych drzew na głowę nie spadnie, a spada często co widać po stanie chodnika. Pozdrawiam i życzę powodzenia w pracach nad przywracaniem miasta do stanu normalności. Również zyczę obrońcom wysokich drzew w mieście aby im często coś spadało z nich na głowę to może dotrze do nich, że zieleń powinna zdobić miasto a nie szpecić.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Michał #1841705 | 109.243.*.* 23 paź 2015 12:06

  Firma jak i przetarg do prześwietlenia, jak większość w tym mieście.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Jaco #1841697 | 109.243.*.* 23 paź 2015 11:56

  Może teraz fotorelacja z burmistrzem i radnymi na tle przystani. Niedawno pan z SLD i panowie reprezentujący PSL tak chwalili metamorfozę przystani przygotowanej na festyniarską imprezę "Made in Pułtusk", burmistrz nawet wykonał kilkadziesiąt zdjęć jaka to przystań wysprzątana. Zapraszam Państwa na spacer wśród sterty liści witających na wejściu i przewalających śmieci dalej, po zmroku lepiej nie wchodzić, bo latanie wzdłuż Narwi całkowicie wygaszone, więc komfortowo się nie czujemy. Syf, kiła i mogiła ciąg dalszy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz