środa, 15 sierpnia 2018. Imieniny Marii, Napoleona, Stelii

Dowództwo amerykańskiej brygady w Ciechanowie

Autor zdjęcia: Andrzej Łach

Podziel się:

Ciechanów jest jednym z miejsc, gdzie będzie rozlokowany amerykański ciężki sprzęt. W Ciechanowie planowane jest umieszczenie dowództwa amerykańskiej brygady, jak również 200 jednostek sprzętu.

Ciechanów, obok obiektów należących do: Bazy Lotniczej w Łasku, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko Pomorskie w Drawsku Pomorskim, kompleksów wojskowych w Skwierzynie i Choszcznie, będzie miejscem amerykańskich składów broni, które zostały określone w porozumieniu między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Ciechanów jest jednym z miejsc, gdzie będzie rozlokowany amerykański ciężki sprzęt. W Ciechanowie planowane jest umieszczenie dowództwa amerykańskiej brygady, jak również 200 jednostek sprzętu. Szczegóły jednak będą jeszcze ustalane ze stroną amerykańską – podkreślił minister.

Wicepremier Tomasz Siemoniak - Szef MON mówił w czwartek w Ciechanowie , że "na potrzeby bazy przekazane zostanie 25 hektarów i 50 nieruchomości. Chcemy, aby prace adaptacyjne prowadzone były jak najszybciej, tak aby przed szczytem NATO w Polsce baza już działała".

Międzyrządowe porozumienie Polski i Stanów Zjednoczonych ma charakter wykonawczy w stosunku do Umowy o statusie sił zbrojnych USA na terenie Rzeczypospolitej Polskiej (SOFA). Jego celem jest udostępnienie siłom amerykańskim uzgodnionych obiektów i terenów służących realizacji wspólnych celów obronnych. Dzięki takiemu rozwiązaniu Polska stała się jednym z beneficjentów amerykańskiej Europejskiej Inicjatywy Wzmocnienia ogłoszonej przez prezydenta Baracka Obamę w Warszawie w ubiegłym roku.

Porozumienie umożliwia stronie amerykańskiej wydatkowanie z własnego budżetu środków na rozwój niezbędnej infrastruktury, umożliwiającej obecność sił zbrojnych USA na terenie Polski. Może ona przybrać postać rozlokowania żołnierzy oraz składowania mienia, sprzętu, zaopatrzenia oraz materiałów.

Porozumienie otwiera m.in. drogę do stworzenia baz sprzętu amerykańskiego na terenie naszego kraju, tym samym do wzmocnienia obecności sojuszniczej i podniesienia poziomu bezpieczeństwa w Polsce i w całym regionie.

źródło: www.mon.gov.pl

al

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie Pomogę: Andrzej Łach

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB