Poniedziałek, 22 października 2018. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Bezrobocie i wykształcenie w Pokrzywnicy

Autor zdjęcia: Andrzej Łach

Podziel się:

Okazuje się, że w stosunku do średnich wielkości w kraju, odsetek ludności z wyższym wykształceniem jest w powiecie pułtuskim niższy o 35%, niż średnio w województwie mazowieckim. Czytamy również w dokumencie, że stopa bezrobocia w powiecie pułtuskim w 2014 r. wynosiła 22,5%.

Zaglądamy do dokumentu Raport Stanu Analiza Gminy Pokrzywnica. Okazuje się, że w stosunku do średnich wielkości w kraju, odsetek ludności z wyższym wykształceniem jest w powiecie pułtuskim niższy o 35%, niż średnio w województwie mazowieckim, ale o 2 punkty procentowe wyższy niż uśredniona terenach wiejskich w Polsce.
Analogicznie nieco wyższy jest udział osób z wykształceniem średnim. Z kolei w powiecie pułtuskim jest więcej o 3,5 punktu procentowego osób z wykształceniem podstawowym niż średnio w kraju i o połowę niż średnio w kraju mniej osób bez jakiegokolwiek ukończonego wykształcenia.

Struktura wykształcenia mieszkańców gminy Pokrzywnica w 2011 r.

Wykształcenie - Liczba osób - % udział w powiecie pułtuskim - % udział na wsi w Polsce

wyższe - 2826 - 11% - 9,9 %

średnie i policealne, ogółem - 6782 - 26% - 25,5 %

średnie i policealne, średnie zawodowe - 3612 - 14% - 15,1 %

średnie i policealne, średnie ogólnokształcące - 2818 - 11% - 8,9 %

zasadnicze zawodowe - 6891 - 26% - 26,5 %

gimnazjalne - 1777 - 7% - 6 %

podstawowe ukończone - 7605 - 29% - 25,6 %

podstawowe nieukończone i bez wykształcenia szkolnego - 881 - 3% - 6,4 %

Czytamy również w dokumencie, że stopa bezrobocia w powiecie pułtuskim w 2014 r. wynosiła 22,5%. W porównaniu ze średnią w powiecie, stopa rejestrowanego bezrobocia w gminie Pokrzywnica jest niższa.
Udział bezrobotnych w liczbie ludności w wieku produkcyjnym wynosił w Pokrzywnicy w 2014 r. 13,7% (w powiecie 14,2%). Równocześnie jednak udział bezrobotnych w liczbie ludności w wieku produkcyjnym średnio w gminach wiejskich powiatu jest niższy niż w Pokrzywnicy i wynosił w 2014 r. 13,1%.
Wobec korzystnego położenia Pokrzywnicy oraz innych czynników sprzyjających zatrudnieniu, jest to relacja skłaniająca do zastanowienia, czy nie mamy w pewnym stopniu do czynienia z fikcyjnym bezrobociem.

al

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie Pomogę: Andrzej Łach

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB