środa, 15 sierpnia 2018. Imieniny Marii, Napoleona, Stelii

Pułtusk stolicą województwa?

Autor zdjęcia: Andrzej Łach

Podziel się:

Reszta Mazowsza nie może korzystać z pomocy, bo region ma najwyższy dochód na głowę takie padają argumenty za wyodrębnieniem Warszawy z Województwa Mazowieckiego.

Prawo i Sprawiedliwość zapowiada powołanie do życia dwóch nowych województw. Mówił o tym były Premier Jarosława Kaczyński. Mowa jest o powołaniu województwa środkowopomorskiego ze stolicą w Koszalinie i warszawskiego, gdzie Warszawa byłaby wyodrębniona z województwa mazowieckiego. Reszta Mazowsza nie może korzystać z pomocy, bo region ma najwyższy dochód na głowę takie padają argumenty.
Co ważne – Prezes PiS nie mówi, gdzie byłaby stolica województwa mazowieckiego. W Europie miasta wydzielone to nic nowego. Miastem wydzielonym np. z Brandenburgi jest Berlin. Stolicą jest Poczdam – położony niedaleko Berlina.
Drugą korektą jest wprowadzenie kadencyjności. Prezes PiS nazywa te dwie propozycje – planem minimum.

Bardzo dobrze, że dyskusja w sprawie zmian ustrojowych się w Polsce rozpoczęła.
Nikt z szarych przeciętnych zjadaczy chleba, nie ma wątpliwości, że kadencyjność jest wskazana. Jeden z lokalnych biznesmenów ostatnio mi powiedział, że należało by powołać na każdy powiat – komórkę CBA. Jest to też jakaś propozycja zmiany.
Ale zostawmy CBA na boku, choć jednym z polityków PiS, który zapowiada stolicę w Płocku (pradawna stolica Księstwa Mazowieckiego) jest były wiceszef CBA. Oczywiście nie podoba się to ich kolegom z Radomia, którzy jak słyszymy w wypowiedziach medialnych – uważają, że za wcześnie o tym mówić.

Argumenty PiS za wyodrębnieniem Warszawy są poważne. Uważają oni, że dochody bogatej Warszawy zawyżają PKB całego regionu. Twierdzą, że w najnowszej perspektywie unijnej przypadnie Mazowszu zaledwie 2 mld euro. Natomiast Województwu Śląskiemu – 3,5 miliarda.
Dla takich powiatów jak pułtuski jest to bardzo ważna sprawa. Warszawa od samego początku powinna być wydzielonym miastem stołecznym. Łatwo można było przewidzieć, że będzie się rozwijała najszybciej.
Nałóżmy jeszcze na to tzw. Janosikowe – dzięki czemu takie powiaty, jak pułtuski traciły na tym przez lata, czyli była mniejsza kwota do podziału na region.

Skoro politycy PiS mówią o stolicy w Płocku – oddalonego od Pułtuska o dwie godziny drogi, a z Radomia pewnie o cztery godziny.

Więc proponuję, aby obie strony pogodzić – stolica Województwa Mazowieckiego niech będzie w Pułtusku.

Miasta może zapomnianego na Mazowszu, ale z bogatą historią.
Ci z Płocka i Radomia będą mieli równie blisko. A z Pułtuska i do Sejmu blisko, także na posiedzenie Rządu.

al

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie Pomogę: Andrzej Łach

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. wit #1831437 | 95.49.*.* 8 paź 2015 10:35

    ty to sobie mozesz proponowac redaktorku czy dzis na sniadanie zjesz ogorkowa czy pomidorowa

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz