środa, 15 sierpnia 2018. Imieniny Marii, Napoleona, Stelii

Do wojska - marsz

Autor zdjęcia: Andrzej Łach

Podziel się:

Nasza armia poszukuje oficerów, podoficerów i szeregowych rezerwy, byłych żołnierzy zawodowych i rezerwy. Żołnierze zawodowi pełnią czynną służbę wojskową jako służbę stałą albo służbę kontraktową. Może nim być również żołnierz rezerwy w wieku do 40 lat (oficerowie) i 35 lat (podoficerowie i szeregowi).

Wojsko Polskie poszukuje chętnych, którzy chcą zostać żołnierzami zawodowymi. W związku z tym zaciekawiony, zwróciłem się do WKU w Wyszkowie z kilkoma pytaniami.

Okazuje się, że na podstawie ustawy z dnia 11 września 2003r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, żołnierzem zawodowym może zostać osoba:
• posiadająca obywatelstwo polskie;
• o nieposzlakowanej opinii;
• posiadająca odpowiednie kwalifikacje;
• posiadająca zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia zawodowej służby wojskowej (weryfikacja przez wojskowe komisje lekarskie i wojskowe pracownie psychologiczne w procesie rekrutacyjnym);
• mająca odbytą służbę wojskową (zasadnicza, nadterminowa, kontraktowa, kandydacka, zawodowa, przeszkolenie wojskowe studentów lub absolwentów).
• posiadająca odpowiednie wykształcenie
- w korpusie szeregowych - gimnazjalne (8 klasowe podstawowe),
- w korpusie podoficerów - średnie
- w korpusie oficerów - wyższe

Może nim być również żołnierz rezerwy w wieku do 40 lat (oficerowie) i 35 lat (podoficerowie i szeregowi).

Nasza armia poszukuje oficerów, podoficerów i szeregowych rezerwy, byłych żołnierzy zawodowych i rezerwy.
Żołnierze zawodowi pełnią czynną służbę wojskową jako służbę stałą albo służbę kontraktową.
Żołnierz służby kontraktowej może ją pełnić przez łączny okres nieprzekraczający dwunastu lat. Żołnierz służby stałej może pełnić służbę zawodową do osiągnięcia wieku sześćdziesięciu lat.
Osoba, zainteresowana pełnieniem zawodowej służby wojskowej, powinna zgłosić się do właściwego miejscowo Wojskowego Komendanta Uzupełnień.

W Wojskowej Komendzie Uzupełnień potencjalny kandydat/ka zawodowej służby wojskowej zostanie zweryfikowany pod kątem spełnienia warunków do powołania do służby w danym korpusie kadry zawodowej, otrzyma informacje, jaka może być, w świetle obowiązujących przepisów, jego/jej droga do zawodowej służby wojskowej, a następnie zostanie umożliwione mu/jej zapoznanie się
z przepisami normującymi przebieg służby wojskowej pisze WKU w Wyszkowie.

Wojskowy Komendant Uzupełnień informuje żołnierzy rezerwy o tych wolnych stanowiskach w jednostkach wojskowych, na które mogliby być oni powołani. Podstawową zasadą jest zgodność posiadanego przez żołnierza rezerwy wykształcenia, wyszkolenia wojskowego oraz innych umiejętności
z wymaganymi na planowanym stanowisku służbowym. W pierwszej kolejności żołnierzowi rezerwy proponowane są stanowiska w jednostkach wojskowych stacjonujących na obszarze administrowanym przez Wojskowego Komendanta Uzupełnień.

Wysokość uposażenia żołnierzy zawodowych reguluje Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 8 stycznia 2009 r.zmieniające rozporządzenie z dn. 25.05.2004 w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych (Dz.U. z 17 stycznia 2009 Nr 6 poz. 36).

Szeregowy może liczyć na 2,5 tysiąca złotych. Starszy szeregowy na 2 550. Starszy kapral na 2 990 złotych, sierżant – 3 100, starszy chorąży sztabowy – 3 600, podporucznik – 3 800, kapitan 4 200, major 4 850, podpułkownik 5 800, pułkownik nawet na 7 850, generał brygady na 9 150, generał dywizji na 10 750, generał broni – 12 600 i najwyższa stawka – generał może liczyć na 14 900 złotych.

Dodatkowo Rozporządzenie MON z 10 listopada 2014 r. w sprawie dodatków do uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych wprowadza dla wszystkich żołnierzy zawodowych dodatek za długoletnią służbę wojskową w wysokości 300 złotych.

al

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie Pomogę: Andrzej Łach
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB