Wtorek, 25 września 2018. Imieniny Aureli, Kamila, Kleofasa

Spór na sesji Rady Miejskiej

Autor zdjęcia: Andrzej Łach

Podziel się:

Radni opozycyjni mieli również zastrzeżenia do proponowanych opłat. Krytycznie do stawek odnosił się również radny Tadeusz Ochtabiński – proponował ich obniżenie, a podwyższenie stawki żywieniowej. Zwracali uwagę, że taka debata powinna odbyć się na komisjach, a nie na sesji nadzwyczajnej.

Piątkowa nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Pułtusku wydawała się zwykłą formalnością. Tak jednak nie było. Spór dotyczył stawki dziennej wyżywienia w Domu Seniora-WIGOR w Pułtusku, którą zaproponował Ratusz. Stawka ta miała by wynosić dziennie 7,50 złotych, a szacowane koszty wyżywienia dla 30 osób miały by wynieść 4,5 tysiąca złotych (20 dni). Dom Seniora ma funkcjonować od 1 listopada przez 8 godzin dziennie od poniedziałku do piątku.

Duże kontrowersje wzbudziły również przewidywane koszty funkcjonowania domu. Zakłada się w nich, że koszty zatrudnienia pracowników i administracji wyniosą – 9 tysięcy złotych. Koszty utrzymania budynku – 1,5 tysiąca złotych (woda, kanalizacja, energia, ogrzewanie, ubezpieczenie). Łączne koszty jakie przewiduje Ratusz są na poziomie 15 tysięcy złotych. Koszty przeliczenia na miesiąc, na jednego uczestnika mają wynieść 500 złotych. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu przeznacza dofinansowanie do utrzymania – 200 złotych.
Radni opozycyjni uważali, że wszystkie przedstawione im koszty w uzasadnieniu do projektu uchwały, są mało realne.
Radny Ryszard Befingier zabrał również głos w kwestii przewidzianych kosztów zatrudnienia: Jak nam mówiono miał być; lekarz, fizjoterapeuta, pielęgniarka, psycholog i będzie kierownictwo. Za 9 tysięcy się nie da. Pytał, kto będzie kwalifikował osoby do Domu Seniora? Jakie będą kryteria? Mamy 30 miejsc. Podkreślał, że powinny być dołączone do uchwały - kryteria. Przewodniczący Rady Andrzej Wydra odparł, że kryteria będą w regulaminie, a po dwóch miesiącach zobaczymy jakie są faktyczne koszty funkcjonowania.

Nieodpłatnie z Domu Seniora WIGOR będą mogły skorzystać osoby, których kryterium dochodowe w rodzinie lub osoby samotnie gospodarującej w myśl art. 8 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o pomocy społecznej nie przekroczy 200%. Natomiast osoby z kryterium od 200% do 300% - zapłaciły by za pobyt 8 godzinny – 100 złotych i 150 złotych przy dochodzie w rodzinie. Powyżej 300% do 400% - samotnie gospodarująca – 150 złotych i w rodzinie – 200 złotych. Przy kryterium powyżej 400% - 250 osoba samotnie i w rodzinie – 300 złotych.
Radni opozycyjni mieli również zastrzeżenia do tych proponowanych opłat. Krytycznie do stawek odnosił się również radny Tadeusz Ochtabiński – proponował ich obniżenie, a podwyższenie stawki żywieniowej. Przewodniczący Rady Andrzej Wydra zwracał uwagę, że jest to pomoc również dla rodzin, które chcą jakoś normalnie żyć, funkcjonować i pracować.

Radny Sławomir Krysiak dopytywał, z jakich środków będziemy do tego dopłacać, bo w budżecie tych środków nie zabezpieczyliśmy. Usłyszeliśmy, że będą przesunięcia środków w ramach MOPS-u. Radny uważał, że będą dwie grupy osób: jedna to osoby pracujące, które będą chciały coś zrobić na te osiem godzin z mamą lub babcią lub osobą starszą. Jak weźmiemy - mówi - dochód tych starszych osób – to będą za darmo. Jak całej rodziny, to się okaże, że musieli by płacić stawkę najwyższą. Może być tak, że będziemy mieli tylko osoby samotne, których pobyt będzie nieodpłatny.

Szef klubu SPZP, zwracał uwagę, że taka debata powinna odbyć się na komisjach, a nie na sesji nadzwyczajnej. Był na to czas. Ileś pieniędzy będziemy musieli dołożyć. Dostajemy dwieście, a trzysta będziemy musieli dołożyć. Najwyższa odpłatność, to 300 złotych – mówi.
Pani Burmistrz dwoiła się i troiła w odpowiedziach.
Po dwóch miesiącach funkcjonowania zobaczymy, ile wyniosą faktyczne koszty i czy stawka żywieniowa jest wystarczająca i ile będziemy do tego dokładali jako gmina.
Wydaje się, że można było ten projekt uchwały przygotować lepiej. Zobaczymy jak wyjdzie to wszystko w codziennym działaniu.

al


Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie Pomogę: Andrzej Łach


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Wyborca #1830578 | 89.71.*.* 7 paź 2015 09:18

    Jeśli chcecie poznać to w jaki sposób chcą działać kandydaci do sejmu z ruchu Kuki'15 zapraszamy w dniu dzisiejszym 7 października ( środa) na spotkanie w Pułtusku. Spotkanie odbędzie się w Akademii Humanistycznej przy ul. Daszyńskiego 17 o godzinie 18-tej. Jeśli słyszeliście lub nie o Strategii Zmian Kukiz'15 to możecie dopytać o szczegóły. Dowiecie się , co oznaczają jej trzy filary DEMOKRACJA

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Kęp #1829781 | 94.254.*.* 6 paź 2015 11:59

    Powiadam wam, że cielaki z pslu na pewno szybko znajdą osoby na ciepłe stanowiska kierownicze.Rodzina na swoim.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz