Poniedziałek, 23 lipca 2018. Imieniny Sławy, Sławosza, Żelisławy

Dzień Państwa Podziemnego w Pułtusku

Autor zdjęcia: Andrzej Łach

Podziel się:

Przy mogile Armii Krajowej na I Cmentarzu w Pułtusku odbyły się obchody 76 rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Nie możemy w tych dniach zapomnieć zwłaszcza o majorze Janie Żychoniu i gen. Stanisławie Gano - twórców najlepszego w owym czasie wywiadu. Pamiętajmy o naszych lokalnych bohaterach.

Przy mogile Armii Krajowej na I Cmentarzu w Pułtusku odbyły się obchody 76 rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. W nocy z 26 na 27 września 1939 roku powstała w oblężonej Warszawie Służba Zwycięstwu Polski – konspiracyjna organizacja wojskowa, mająca toczyć walkę przeciw okupantom. Bo tych okupantów było dwóch: radziecki (komunistyczny) i nazistowski (Niemcy).

SWZ przekształcona 13 listopada 1939 roku w Związek Walki Zbrojnej (ZWZ), podlegający Rządowi RP na uchodźstwie. Pamiętamy o tym fenomenie na skalę światową. Z sprawnie działającym pionem wojskowym i cywilnym, w tym wymiarem sprawiedliwości, pocztą, edukacją, kulturą i świetnym wywiadem, bez którego alianci byli by głusi i ślepi.
Nie możemy w tych dniach zapomnieć zwłaszcza o majorze Janie Żychoniu i gen. Stanisławie Gano - twórców najlepszego w owym czasie wywiadu. Szkoda, że politycy wówczas nie potrafili z tego skorzystać. Są Oni najsłabszym ogniwem i nic się tu nie zmienia.

Posłuchaj, co mówi dr Radosław Lolo - prodziekan Akademii Humanistycznej w Pułtusku.Pamiętajmy o naszych lokalnych bohaterach jak: Karol Biliński, Zenon Bobowski, Stanisław Brzeziński, Kazimierz Chrzanowski, Konstanty Kociszewski, Janina Kwiatkowska, Jan Kwiatkowski, Józef Łukasiewicz, Piotr Mossakowski, Jan Orłowski, Jadwiga Pietrzak, Kazimierz Rasiński, Feliks Rybarczyk, Władysław Stankiewicz, Tadeusz Szczepkowski, Wacław Tomczak, Henryka Twardowska, Stefan Wierzbicki, Czesław Wilski, Janina Wiśniewska, Szczepan Wiśniewski, Antoni Wiśniewski, Edmund Zakrzewski, Hieronim Żbikowski, Stefan Żurawiński.
Wspominajmy szefa Organizacyjnego Okręgu II NSZ (z Obwodem Pułtusk) - Edmunda Kozarzewskiego, Jadwigę Pietrzak – komendantkę Pomocniczej Służby Kobiet Okręgu II NSZ. Piotrze Mosakowskiemu, Wacławowi Tomczak z Gromina, Stanisławowi Brzezińskiemu z Moszyna - wszyscy skazani na karę śmierci. Kazimierzu Rasińskiem, Antoniem Wiśniewskiemu z Lipnik Starych - żołnierzach NSZ , straceni w styczniu 1947 roku. Stanisławie Waśniewskiem ze Świercz, Zenonie Bobowskiemu z Chmielewa – żołnierz AK i NSZ, zamordowany przez UB. Tadeuszu Szczepkowskiemu z Gzów czy Konstantym Kociszewskin ze Świercz – komendant ROAK na powiat pułtuski.

Nie zapominajmy również o bohaterach z tej ziemi, którzy min. 25 listopada 1946 roku dokonali jednej z ostatnich spektakularnych akcji – odbicia więźniów poprzez rozbicie więzienia w Pułtusku. Jesienią 1946 r. nastąpiła fala aresztowań członków podziemia. W samym tylko listopadzie Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Pułtusku przesłuchał ponad 200 osób. W więzieniu znajdował się min. Komendant Obwodu Pułtusk Mieczysław Żebrowski „Kordian” oraz większość żołnierzy Ruchu Oporu Armii Krajowej. Na masowe aresztowania żołnierze „Pauliny” (kryptonim pułtuskiego Obwodu WiN) przy pomocy kolegów obwodu „Otylia” z pow. Ostrów Mazowiecka pod dowództwem ppor. Stanisława Łaneckiego „Przelotnego” oraz partyzantów Narodowego Zjednoczenia Wojskowego z oddziału Mieczysława Dziemieszkiewicza „Roja” dokonali spektakularnej akcji zbrojnej mającej na celu odbicie uwięzionych w Pułtusku członków podziemia.

Z danych IPN wynika, że uwolniono w wyniku tej akcji 65 osób. W akcji w Pułtusku oprócz ludzi „Przelotnego” udział brała miejscowa grupa Bolesława Borczyńskiego „Kruka”, Zygmunta Godlewskiego „Skowronka”, a także oddział Mieczysława Dziemieszkiewicza „Roja” oraz partyzanci Jana Kmiołka „Mazurka”, jak również kilku innych ochotników.

Oddajmy Hołd i Część wszystkim zaangażowanym w Państwo Podziemne, a było ich pomad milion. Aż, a może tylko milion, ale tak to już jest.

Pamiętajmy o starej zasadzie, którą po dzień dzisiejszy kierują się poważne państwa: "Państwa są albo ich nie ma. Państwa nie mają honoru, mają wyłącznie interesy".
alPodziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie Pomogę: Andrzej Łach

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB