Wtorek, 25 września 2018. Imieniny Aureli, Kamila, Kleofasa

Płacą i nie chcą mieszkać w slumsach

Autor zdjęcia: Andrzej Łach

Podziel się:

Mieszkanka z kamienicy mówi, płacę regularnie – dostałam pismo, że muszę się wprowadzić do lokalu na Traugutta 23: pokój, kuchnia, wspólna łazienka. Nikt mi wcześniej tego nie pokazał – dodaje.

Radna Barbara Król złożyła wniosek o rozszerzenie porządku obrad o informację w sprawie mieszkańców kamienicy Rynek 13, którzy muszą opuścić lokale do 30 września w związku z decyzją inspektora nadzoru budowlanego. Wniosek, jak można było zauważyć na sesji, był wspólną akcją radnej i jej kontrkandydata w tym okręgu – pana Pawła Jakowickiego.
Radny Ryszard Befingier - żądał wyjaśnień w sprawie kamienicy i mieszkań przy ulicy Traugutta 23. Podkreślał, że kapitalny remont nic nie da. Trzeba ludzi wysiedlić i odnowić całkowicie. Tak jak zrobiono część środkową.
Staramy się, aby ten budynek do tego czasu opustoszał – mówi Burmistrz Krzysztof Nuszkiewicz. Budynek jest w złym stanie technicznym. Było tak od lat – dodaje, ale tak się złożyło, że stan się pogorszył. Staramy się dać mieszkania zastępcze. Straż nie potrafi określić przyczyn powstania pożaru mówi Prezes TBS-u.


Trudne warunki


Na sesji byli również mieszkańcy budynku przy ulicy Traugutta 23, gdzie panują – chyba tak można nazwać po tym co usłyszeliśmy – nie godne człowieka warunki mieszkaniowe. Mieszkanka z kamienicy mówi, płacę regularnie – dostałam pismo, że muszę się wprowadzić do lokalu na Traugutta 23: pokój, kuchnia, wspólna łazienka. Nikt mi wcześniej tego nie pokazał – dodaje.
Inny mieszkaniec mówi: w lokalu, który się spalił w kamienicy przy ulicy Rynek 13 – śmieci przybywa. Nikt tego nie sprząta. Smród niesłychany. Niech TBS się tym nareszcie zajmie – dodaje. Mieszkańcy pytają się, miał być remontowany budynek przy ulicy Tragutta 23? I co, nic. Warunki są skandaliczne. Wprowadzają do mieszkań osoby, które nie płacą i niszczą wszystko a potem mówią nam, że my nie płacimy – jak domagamy się remontu. Ludzie załatwiają się na klatkach. Chcą odpowiedzi na piśmie, kiedy cokolwiek będzie robione. Pytają - dlaczego? Kiedy będą normalnie mieszkać.
Radny Ryszard Befingier zwracał uwagę, że jest noclegownia i osoby, które niszczą to co zostało im powierzone i nie płacą, powinny być eksmitowane. Przez miesiąc można było posprzątać – dodaje.
Okazuje się, że TBS wobec lokatorów, którzy nie płacą - nie występuje o eksmisje. Prezes mówi, że być może wystąpi. Radny Ireneusz Purgacz pyta, co zamierza TBS zrobić?
Burmistrz uspakaja i mówi, że są plany na remont budynku przy ulicy Traugutta 23. Będą dwa budynki: jeden przy ulicy Kolejowej, drugi przy ulicy Nasielskiej. Wiem, że są skromne, ale innych możliwości nie ma. W tym roku remontujemy bloki przy ulicy Wojska Polskiego. W następnych latach państwa.

Czy rozdzielą rodzinę?


Radny Bogdan Pieńkos mówi tak: jedna sześcioosobowa rodzina – dostała propozycje, aby dwójka zamieszkała w hotelu, a pozostała czwórka – z mamą w pokoju z kuchnią. Pyta czy to jest normalne? Uważam, że nie – odpowiada. Jest to niezgodne z prawem – mówi. Nie ma dnia, abyśmy z rodzinami nie rozmawiali – mówi Zastępca Burmistrza Róża Krasucka. Szukamy hotelu i próbujemy od prywatnych osób wynająć mieszkania – mówi.
Radny Bogdan Pieńkos – rodzinę dzielić na dwa? Czy ktoś z was zgodził by się na to, aby wasza rodzina była podzielona na dwa: dwie tu, cztery tu? Wiem, że jest trudna sytuacja – dodaje i kontynuuje, że za późno tym ludziom zaczęto proponować mieszkania. Zastępca mówi, że mieli propozycje: na 17 sierpnia, Wojska Polskiego. Powiedzieli, że ich nie satysfakcjonuje. Jedna rodzina powiedziała, że to mieszkanie dla biednych, a gdy była propozycja na wynajem w TBS-ie – to powiedzieli, że to dla bogatych – mówi Zastępca Burmistrza Róża Krasucka. Mieli wiedzę od marca.
Radny dalej dopytuje co to za propozycja, która nie spełnia norm lokalowych – tyle i tyle należy się na osobę? To nie jest propozycja. Zastępca odpowiada: „dostali dwa pokoje, kuchnię – ale trzecie piętro nie odpowiadało.” Będziemy szukać kolejnego mieszkania.

Pochodziłem ulicami pułtuskim. Jest budynek (na załączonym zdjęciu), który stoi już w stanie surowym. Może warto zwrócić się do właściciela – za ile by odsprzedał nieruchomość z budynkiem, może po kosztach (nie drogo). Miasto przystosowało by budynek na mieszkania (może z środków zewnętrznych). Zapewne rozwiązało by się wiele problemów mieszkaniowych. Zapewne ludzie byli by zadowoleni i można było by się wziąć za całkowitą modernizację osiedla Traugutta. Wszak mottem kampanii Burmistrza było: „Z środków unijnych zmienimy Pułtusk”.
Jest jeszcze jeden budynek – własność samorządu – niezagospodarowane powierzchnie szpital. Zamiast niszczeć miasto powinno dogadać się z powiatem (kiedy jak nie teraz) – przejąć wolne powierzchnie i przystosować pod potrzeby mieszkaniowe. Przecież powiat nie trzyma tych budynków dla muzułmańskich uchodźców?

al


Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie Pomogę: Andrzej Łach


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. @@@@ #1825343 | 188.146.*.* 29 wrz 2015 21:11

    Przepraszam, że pouczam, ale jeśli już ktoś bierze się za dziennikarstwo, to mógłby pisać zgodnie z zasadami ortografii polskiej. To kolejny artykuł z masą błędów.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. pisowiec #1824259 | 188.146.*.* 28 wrz 2015 14:22

    to się narobiło - a miało być tak piknie

    ! - + odpowiedz na ten komentarz