Poniedziałek, 22 października 2018. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Wodzirej, Amator i dr Kwiatkowska

Autor zdjęcia: Andrzej Łach

Podziel się:

W ramach obchodów 100-lecia Kina w Pułtusku mieszkańcy już po raz dziewiąty mogli obejrzeć pokaz filmowy. Tym razem był to film „Wodzirej” w reżyserii Feliksa Falka. Film bardzo istotny w czasie epoki moralnego niepokoju (1976 – 1981). Okres ten w historii polskiego kina przybliżyła dr Paulina Kwiatkowska – historyczka i teoretyczka filmu a tak że historyczka kultury polskiej i francuskiej. Publikuje m.in. w „Kwartalniku Filmowym” i „Kulturze Współczesnej”.

W ramach obchodów 100-lecia Kina w Pułtusku mieszkańcy już po raz dziewiąty mogli obejrzeć pokaz filmowy. Tym razem był to film „Wodzirej” w reżyserii Feliksa Falka. Film bardzo istotny w czasie epoki moralnego niepokoju (1976 – 1981). Okres ten w historii polskiego kina przybliżyła dr Paulina Kwiatkowska – historyczka i teoretyczka filmu a tak że historyczka kultury polskiej i francuskiej. Publikuje m.in. w „Kwartalniku Filmowym” i „Kulturze Współczesnej”. Jak sama mówi, bardzo chciała przyjechać do tego starego Kina z klimatem Domów Kultury - obejrzeć w nim film.

Prelegentka ukazuje też kulisy dopuszczenie filmu do masowego oglądania. Jeżeli dwie kopie na cały kraj można tak nazwa. Rolę cenzury, która mogła na każdym etapie nadzoru nad nim, wyrzucić na pułki, czy zniszczyć film - nawet jak był drogi. Zwraca uwagę, że w tamtym okresie nie żałowano pieniędzy na film. Opowiada min. o podchwytliwych pytaniach jakie zadawał ówczesny wiceminister kultury i sztuki - Janusz Wilhelmi, reżyserowi - Feliksowi Falkowi. Tak na dobrą sprawę, tragicznej śmierci (katastrofa lotnicza w Bułgarii) - "Wodzirej" trafił do mas.

Pani doktor przybliżyła kino tamtych lat na przykładzie dwóch filmów: „Wodzirej” i roli specjalnie stworzonej dla Jerzego Stuhra – Lutka Danielaka, wodzireja dalszego rzędu, który za wszelką cenę chce zrobić karierę, oraz „Amator” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego z Jerzym Stuhrem w roli głównej.

Lutek składa anonimowe donosy, posługuje się szantażem, oszukuje, zdradza przyjaciół, świadczy usługi seksualne emerytce – koniecznie chce wyeliminować kolegów – dopuszcza się podstępów. Nie wystarczają Mu obietnice Dyrektora Wydziału Kultury – „Stawiamy na młodych”. Dyrektor jednak pamiętał. Więc te jego podłości i nikczemności nie mają sensu. Lutek prowadzi bal lokalnych dygnitarzy partyjnych. Jest na fali, błyszczy – ma co chciał. Przychodzi do uradowanego Lutka - Romek i daje Mu w „pysk”.

Zapraszamy na kolejne edycje, a zostało ich już tylko trzy.
al

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie Pomogę: Andrzej Łach

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB