Poniedziałek, 22 października 2018. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Nadleśnictwo pokazało klasę

2015-09-14 14:17:59 (ost. akt: 2015-09-14 11:19:58)

Autor zdjęcia: Andrzej Łach

Podziel się:

Sobotniego wieczora w Teatrze Pułtuskim obejrzeliśmy sztukę Józefa Franciszka Blizińskiego „Marcowy Kawaler” w wykonaniu Grupy Teatralnej Nadleśnictwa Pułtusk. Sztukę wystawiano w Pułtusku już pięciokrotnie. Ostatni raz 5 lutego 1933 roku.

Jednoaktowa komedia przedstawia dziedzica Ignacego (Adam Gadomski), 46-letniego kawalera, który zapragnął poślubić młodszą i atrakcyjną dziedziczkę, wdówką z Topolina – panią Klotyldą. Na drodze stają mu: zakochana w dziedzicu wdowa, gosposia Pawłowa( Elżbieta Gierek) i przestrzegający Heliodor (Marek Bartołd) literat i przyjaciel. Pawłowa można wysnuć, że nie pozwala, aby dziedzic żył jak pustelnik. Ma inne zamiary niż sam Ignacy i panna Eulalia (guwernantka) w którą wcieliła się Anna Ptak. Pawłowa, kierowana miłością do dziedzica, podstępem i cwaniactwem dopina swego.

Piątka aktorów przez blisko godzinę, gra i bawi i rozweselała publiczność. Bardzo ciekawie zagrana rola dziedzica przez Adama Gadomskiego (zarazem reżysera) – a”la przypominająca śp. Janusza Zakrzańskiego – patrz Benedykta Korczyńskiego z „Nad Niemnem”. Bardzo dobrze i ciekawie zagrana rola Pawłowej przez Elżbietę Gierek.

Niesamowicie zagrana rola swatki przez Annę Ptak – choć kształconą, jednak nieumiejętną i łatwowierną. Nie można nie zauważyć ekonoma dziedzica – Grzempielewskiego (Józefa Dygę) w roli zalotnika do Pawłowej. Nie z miłości, ale myśląc o zostaniu na jej plecach Zarządcą i oszczędnościach Pawłowej. Ta jednak, choć nie kształcona, jednak cwana i przebiegła, wiedziała jak swoimi atutami – zatrzymać przy sobie dziedzica, a zarazem pozbyć się rywalek. Bo jak się okazało Panna Eulalia – też poczuła się bałamucona przez dziedzica, który podarował jej kolczyki.

Podsumowując, szkoda, że tak krótko. Czekamy na następne występy Grupy Teatralnej Nadleśnictwa i mam nadzieję, że grupa będzie się rozrastała. Naprawdę, bardzo przyjemnie oglądało się ten występ. Ciekawie podana sztuka widzom, którzy nagrodzili występ wielokrotnymi brawami.

al


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB