Wtorek, 25 września 2018. Imieniny Aureli, Kamila, Kleofasa

PTAK nabiera blasku

2015-09-12 09:21:23 (ost. akt: 2015-09-12 09:22:06)

Autor zdjęcia: Andrzej Łach

Podziel się:

Tygodniowe Święto Teatru w Pułtusku trwa. Można by raczej powiedzieć Święto Kultury. Kino wypełnione po brzegi. Nietypową formę zaproszenia widzów na swój spektakl zaprezentowała „Amatorska Grupa Teatralna 25”.

Na ulicach Pułtuska w scenicznych strojach – wręczali zaproszenia. Rykszą jeździł pewien radny – zapraszający na deski Pułtuskiego Teatru w Kinie Narew. Oczywiście na spektakl „AGT25” pt. „Medal Pamiątkowy 3-maja”

Konkurs „PTA-K” w ramach Tradycji Teatralnych Pułtuska – Pułtuskie Teatry Amatorskie, nabiera blasku. Widać, że pułtuszczanie są spragnieni kultury. Wystawiane sztuki cieszą się popularnością.

Pamiętajmy, że w XVI wieku jeszcze przed powstaniem Sceny Narodowej – Pułtusk był wymieniany na poczetnym miejscu – jako to miasto, gdzie istniał i działał teatr. Pierwsze udokumentowane przedstawienie teatralne w Pułtusku miało miejsce 17 czerwca 1521 roku – był to „Dialog o sakramencie ciała i krwi” wystawiony dla Erazma Ciołka.

Za datę narodzin teatru w Pułtusku – Szkolnego Teatru Jezuickiego uważa się 20 czerwca 1556 roku, kiedy to wystawiono pierwszą sztukę w wykonaniu uczniów Kolegium Jezuickiego „Dialog krótki. Ciało Chrystusa”. Druga data jest związana z rejestracją Towarzystwa Artystów Dramatycznych w 1880 roku. Bardzo bogate zbiory afiszów, reklam znajdują się w naszej Bibliotece oraz późniejszego Towarzystwa Muzyczno-Dramatycznego – którego materiały również znajdują się w Bibliotece.

al


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB