środa, 15 sierpnia 2018. Imieniny Marii, Napoleona, Stelii

Same sukcesy w Obrytem

2015-09-12 15:03:19 (ost. akt: 2015-09-12 09:05:46)

Autor zdjęcia: Andrzej Łach

Podziel się:

Bardzo spokojna była ostatnia sesja Rady Gminy Obryte. Można powiedzieć same sukcesy. Opozycja siedzi cicho i klaszcze. Pytań mało. Gdyby nie wymiana zdań pomiędzy wójtem Janem Mroczkowski a panią sołtys Bartodziej, co do ceny ogrodzenia robionego przez „gminę” w tej miejscowości. Drobna polemika doprowadziła do lekkiego ożywienia.

Bardzo niepokojąco brzmiały słowa wypowiedziane przez przedstawiciela Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Pan Czesław Postek zwrócił uwagę na bardzo ważny problem. Zwiększenie wymogów i kar procentowych dla rolników tzw. młodych rolników. Urzędnik ostrzega, aby potem nie było licytacji komorniczych, aby później nie było pretensji. Wskazuje również na obowiązek prowadzenia uproszczonej księgowości, a tego też dotychczas nie było. Za niespełnienie wymogów będą naliczane kary procentowe i może być tak, że trzeba będzie zwrócić całą sumę.

Ostrzeżenia fachowca wiążą się z nowym rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 13 lipca 2015 roku w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej na operacje typu „Premie dla młodych rolników” .

Pomoc zgodnie z § 9 ma wynieść 100 tysięcy złotych. Jak wiadomo wiceministrem w tym resorcie jest Pułtuszczanin – Tadeusz Nalewajk.

Nie wiem jaki jest zamysł takiego rozporządzenia. Może ktoś, gdzieś tam wymyślił sobie w głowie, że przejmie się mienie rolników? Czy jest to zwykły kolejny bubel prawny?

W przypadku niespełnienia warunku, o którym mowa w § 22 pkt 4 rozporządzenia, to jest: „zrealizować biznesplan w terminie przewidzianym w biznesplanie, lecz nie później niż do dnia upływu 3 lat od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy” – będzie trzeba zwrócić 80 tysięcy złotych (brak prowadzenia gospodarstwa zgodnie ze strukturą produkcji), a w przypadku niezrealizowania działania do którego się zobowiązało – nie więcej jak 80 tysięcy złotych.

Paragraf 24 tego rozporządzenia – wskazuje – bardzo rygorystyczne kary dla rolników i może się okazać, że trzeba będzie oddać przysłowiowy ostatni grosz.

al


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Stach #1816628 | 178.42.*.* 17 wrz 2015 14:03

    A jaka to opozycja?! Dziwię się, że jeszcze śmią nazywać się "opozycją". Oni są mocni ale przy piwku, a nie na sesji. Co oni reprezentują?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz