Wtorek, 25 września 2018. Imieniny Aureli, Kamila, Kleofasa

Dotacja powiatu dla św. Józefa

2015-09-12 08:45:34 (ost. akt: 2015-09-12 08:47:56)

Autor zdjęcia: Andrzej Łach

Podziel się:

Rada Powiatowa na ostatniej sesji w sprawie zmiany uchwały budżetowej powiatu pułtuskiego na rok 2015 przeznaczyła dotację (wniosek Zarządu Powiatu) na dofinansowanie prac budowlano-remontowych – jak czytamy w uzasadnieniu - przy zabytku Kościoła św. Józefa z XVII wieku w Pułtusku w kwocie 28 365 złotych.

Warto zwrócić uwagę, że zabytków – Kościołów w Pułtusku jest więcej. Trwają prace remontowe w Bazylice – Parafia św. Mateusza. Każdy grosz zapewne się przyda. Nakładów finansowych (remontowych) wymaga również Kościół św. Piotra i Pawła – budowa ukończona w 1570 roku a rozbudowana w 1583 roku. Kościół św. Krzyża też wymaga nakładów – świątynia wzniesiona w XVI wieku.

Również zapewne pieniądze przydały by się na remonty w Kaplicy św. Magdaleny (z 1538 roku) stojącej opodal pułtuskiej fontanny. Wsparcia też wymaga wiele Świątyń Katolickich w całym powiecie pułtuskim.

Niestety wnioskodawca sesji, czyli Zarząd Powiatu, nie przedstawił zasad na jakich udziela się dotacji celowych. Nie wiemy, czy był konkurs czy inne względy miały wpływ na udzielenie dotacji. Co spowodowało, że akurat ta parafia otrzymała dotacji?

Dlaczego dotacji celowej nie otrzymały wszystkie kościoły katolickie w powiecie pułtuskim, które są jednocześnie Zabytkami – Dziedzictwem Narodowym.

Sprawa jest dziwna.

Innym dziwnym trafem tego dnia na połączonych komisjach nie było głosowania nad protokołem z poprzedniej połączonej komisji. Może wiąże się to z tym, że dwóch radnych Marek Wroniewski i Wojciech Dębski (woleli wyjść w trakcie obrad komisji i już nie powrócić) – nie uczestniczyli w głosowaniach nad obniżeniem radykalnym czynszu. Może powód jest inny?

Otóż na lipcowej sesji powiatowej większość Rady Powiatu - zgodziła się, że w okresie od 1 sierpnia 2015 roku do dnia 31 lipca 2020 roku, czynsz spółki Szpital Powiatowy Gajda-Med sp. z o.o. będzie wynosił rocznie 120 tysięcy złotych powiększony o należny podatek od towarów i usług według stawki obowiązującej w miesiącu wystawiania faktury. Czynsz płatny będzie w 12 równych ratach.

Chodzi o zmiany do umowy konsolidacyjnej podmiotów leczniczych, gdzie inwestor pan Robert Gajda miałby płacić czynsz. Wcześniej, zgodnie z uchwałą z dnia 6 marca 2015 roku czynsz dzierżawny miał wynosić 3% wartości przychodów spółki z Narodowym Funduszem Zdrowia za rok kalendarzowy 2014 netto, powiększonego o podatek od towarów i usług – jednak nie więcej niż 1,2 miliona złotych netto.

Wspólnik, po uprzedniej zgodzie Zarządu Powiatu, mógł do 50% czynszu dzierżawnego przeznaczyć na pokrycie kosztów eksploatacji, bieżących remontów budynków oraz naprawę sprzętu medycznego lub zakup sprzętu medycznego dla potrzeb spółki – Szpital Powiatowy Gajda-Med sp. z o.o.

al

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. xxx #1815080 | 83.28.*.* 15 wrz 2015 13:29

    Sprawa nie jest dziwna. Proszę tylko wziąć pod uwagę więzy pomiędzy proboszczem parafii a starostą. A jeśli tego mało to stosunek proboszcza do opcji koloru zielonego i czerwonego. To chyba dopiero początek.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Malo #1813590 | 31.0.*.* 12 wrz 2015 20:14

    Mało zdjęć .. :-)

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz