Jak wygląda rehabilitacja domowa NFZ po endoprotezie kolana?

Jedną z najpopularniejszych operacji ortopedycznych jest wszczepienie endoprotezy stawu i tu najczęściej mówi się o biodrze. Endoproteza kolana to tak samo popularna metoda pomocy pacjentom z przewlekłymi dolegliwościami bólowymi i ograniczeniem ruchomości kolana. Niezbędnym elementem powrotu do aktywności jest proces umożliwiający długie cieszenie się nowym stawem, czyli rehabilitacja domowa. NFZ w Warszawie zapewnia pacjentom określoną liczbę godzin takiej rehabilitacji.

Instruktarz fizjoterapeutyczny przed operacją w trakcie rehabilitacji domowej NFZ

Każdy pacjent, którego czeka zabieg endoprotezy kolana odczuwa stres związany samym przebiegiem operacji i tego, w jaki sposób poradzi sobie po wszczepieniu endoprotezy zarówno w szpitalu jak i później w domu. W związku z tym wrażliwym momentem pojawia się mnóstwo pytań, na które odpowie fizjoterapeuta.

Dlatego warto jeszcze przed zabiegiem spotkać się z fizjoterapeutą, który zajmuje się pacjentami po tego typu operacjach. Podczas takiej konsultacji fizjoterapeuta podpowie, co jeszcze można zrobić przed zabiegiem, aby powrót do formy po zabiegu przebiegał szybciej i bezpieczniej. Pacjent otrzyma jasne instrukcje, co do postepowania po operacji i podstawowe ćwiczenia, od których może zacząć jeszcze w szpitalu.

Równie ważne jest, aby dowiedzieć się, w jaki sposób poruszać się bezpiecznie o kulach i jakich aktywności ruchowych unikać, aby nie uszkodzić nowo wszczepionego stawu, czy naruszonych podczas operacji tkanek miękkich, czyli mięśni i więzadeł. Dobry instruktarz fizjoterapeutyczny po zabiegu i operacji pozwala uniknąć kardynalnych błędów w postępowaniu z endoprotezą kolana i wkroczyć na dobre tory rehabilitacji domowej NFZ.

Indywidualny proces rehabilitacji domowej NFZ po endoprotezie kolana

Zaraz po wszczepieniu endoprotezy kolana rehabilitacja domowa NFZ pacjenta skupia się na mobilizacji blizny i przywróceniu prawidłowych zakresów ruchomości stawu kolanowego. Ćwiczenia dobierane są indywidualnie do stanu pacjenta i mają na celu przywrócenie balansu pomiędzy poszczególnymi strukturami kolana.

Wzmocnienie otaczających kolano mięśni to jeden z głównych celów rehabilitacji, bo pozwala zapewnić odpowiednią stabilizacje stawu oraz daje gwarancję bezawaryjnego korzystania ze sztucznego stawu. Kolejnym etapem jest poprawa czucia głębokiego oraz priopriocepcji i reedukacja chodu pacjenta. Zupełnie inaczej pacjent odczuwa swój własny a inaczej nowy staw z tego względu rehabilitacja nacelowana jest na ograniczenie utrwalania nieprawidłowych wzorców chodu. Takie niepoprawne wzorce doprowadzają do przeciążania zdrowego kolana, bioder i kręgosłupa pacjenta.

Poza ćwiczeniami nacelowanym na staw kolanowy, fizjoterapeuta w terapii uwzględnia również poprawę funkcji całego ciała. Oznacza to na przykład ćwiczenia wzmacniające kręgosłup i kończyny górne, aby dobrze przygotować pacjenta do chodu o kulach. Pozwala to uniknąć bólu barków, kręgosłupa czy przeciążania zdrowej nogi.

Jakie aktywności rekreacyjne są polecane po rehabilitacji domowej NFZ

Aktywność rekreacyjna po wszczepieniu endoprotezy kolana powinna być nacelowana przede wszystkim na ćwiczenia poprawiające stabilizację centralną ciała oraz priopriocepcji podczas chodu. Po zakończonym procesie rehabilitacji domowej NFZ, fizjoterapeuta może poprowadzić trening medyczny przygotowując pacjenta do powrotu do ulubionych aktywności.

Wśród najczęściej wybieranych aktywności pojawia się basen, aqua aerobik, jazda na rowerze, Nordic Walking, warto jednak pamiętać, że przy odpowiednim przygotowaniu motorycznym niemal każda aktywność fizyczna jest możliwa do podjęcia przez pacjenta z endoproteza kolana.

kurier

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *