Analiza składu ciała – sposób na uzyskanie szerokiej wiedzy o swoim organizmie

Wiele osób chcących zrzucić zbędne kilogramy, podejmuje ćwiczenia, zmienia dietę oraz codziennie się waży. Każdy, nawet najmniejszy wzrost masy uznajemy za ogromną porażkę, zaś spadek za wielką wygraną. Warto wiedzieć, że w procesie odchudzania tak naprawdę nie o to chodzi. BMI nie jest jedynym wskaźnikiem, który należy brać pod uwagę. Niezwykle ważna jest także profesjonalna analiza składu ciała. Bez analizy składu ciała proces odchudzania może zakończyć się niepowodzeniem. W niniejszym artykule tłumaczymy, jakie są najważniejsze zalety tego rozwiązania oraz odpowiadamy jak czytać analizę składu ciała. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!

Masa ciała – nie zwracaj uwagi wyłącznie na cyfry 

Warto wiedzieć, że masa ciała to nie tylko cyfry. To, ile ważymy, nie daje nam informacji odnośnie tego, co naprawdę dzieje się w ludzkim organizmie. Czego mu brakuje, a czego ma zdecydowanie zbyt dużo. Tylko analizator składu ciała może nam pomóc w prawidłowym ustaleniu codziennej, zdrowej diety. Dodatkowo, stała kontrola nad składem ciała podczas procesu odchudzania daje nam możliwość sprawdzenia osiągniętych efektów. Nasze ciało będzie nie tylko lekkie, ale przede wszystkim zdrowe.

Analiza składu ciała – jak się ją przeprowadza? 

Zwrot analiza składu ciała pochodzi z języka angielskiego. BIA (Body Impedance Analysis), czyli analiza bio-impendancji ciała. Cały zabieg polega na tym, że przez ciało przepływa prąd o odpowiednio niskim i bezpiecznym dla człowieku natężeniu. Prąd o wiele lepiej przewodzą kości, woda i mięśnie niż tkanka tłuszczowa. Wynika to z tego, że w tkance tłuszczowej znajduje się dość mała ilość wody. Stawia ona większy opór, dzięki czemu można ją odróżnić podczas realizacji tego badania. Do wykonania analizy składu ciała nie trzeba udawać się do profesjonalnego gabinetu dietetycznego. Jednak osoby, które od dawna zmagają się z nadwagą, powinny rozważyć taką decyzję. Tylko dietetyk będzie w stanie dobrać im taką dietę, która zapewni im spadek masy ciała oraz da siłę na codzienne funkcjonowanie.

Dla maksymalnego zwiększenia wydajności przeprowadzonego badania, trzeba mieć na uwadze kilka niezwykle istotnych zasad. Podstawową rzeczą, o której należy pamiętać, jest fakt, iż 24 godziny przed realizacją badania nie można spożywać napojów alkoholowych ani kofeiny. Z kolei 12 ostatnich godzin przed treningiem należy poświęcić na regenerację organizmu. W tym czasie surowo wzbronione są treningi. Najlepiej, gdy badanie zrealizowane byłoby rano na czczo. Jeśli nie mamy takiej możliwości, to należy zgłosić się na nie po około 4-6 godzinach od ostatniego spożytego posiłku. Należy także pamiętać o tym, aby pęcherz był pusty. Nie można być ani odwodnionym, ani przesadnie nawodnionym. Bilans spożycia wody musi być na prawidłowym poziomie. Kobiety nie mogą przeprowadzać analizy składu ciała w trakcie miesiączki.

Jak czytać analizę składu ciała? 

Jak czytać analizę składu ciała? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób, które w niedługim czasie będą ją przeprowadzały. Poniżej prezentujemy, jakie parametry pokazuje taka analiza oraz jak ją odczytywać.

  • Zawartość procentowa tkanki tłuszczowej – prawidłowa ilość procentowa tkanki tłuszczowej u mężczyzn wynosi 15-18%, zaś w przypadku kobiet 16-20%. Jest to niezmiernie ważny czynnik, ponieważ pozwala on na zdiagnozowanie, czy dana osoba zmaga się z nadwagą bądź otyłością. Ponadto, dzięki niemu można wybrać najlepszą dla danego pacjenta dietę oraz określić plan treningowy dostosowany do potrzeb danego pacjenta.
  • Ilość procentowa wody – ilość wody w organizmie powinna wynosić zarówno u mężczyzn jak i u kobiet 45-60%. Wskaźnik ten informuje nas, jaka jest ogólna zawartość wody w organizmie. Będzie on o wiele niższy wśród osób, które zmagają się z otyłością lub nadwagą.
  • Masa mięśniowa – nie każdy o tym wie, ale to właśnie tutaj mogą pojawiać się dodatkowe kilogramy. Zaskoczą one przede wszystkim tych, którzy ćwiczą, aby schudnąć. Uwarunkowane jest to przede wszystkim tym, że tkanka tłuszczowa jest lżejsza od tkanki mięśniowej. Regularna kontrola ilości tkanki tłuszczowej oraz mięśniowej pozwala nam na sprawdzenie, czy realizowane treningi przyniosły pożądane przez nas rezultaty. W przypadku masy mięśniowej nie ma norm dla obu płci, ponieważ wszystko zależy od stopnia aktywności danej osoby.
  • Poziom otłuszczenia narządów – jest to bardzo ważny czynnik, ponieważ tłuszcz, który otacza narządy wewnętrzne, może być powodem powstania wielu groźnych chorób. W sytuacji, gdy poziom ten jest zbyt duży, ryzyko zachorowania na choroby takie jak cukrzyca typu II lub nadciśnienie jest bardzo duże. Prawidłowy poziom otłuszczenia narządów wynosi od 1 do 12.

Analizator składu ciała InBody – wysoka skuteczność oraz dokładność pomiarów 

Analizator składu ciała InBody to jedno z najlepszych urządzeń tego typu na rynku. Dokładność pomiarów wynosi aż 98%. Ponadto nie wykorzystuje on danych biometrycznych takich jak płeć, wiek oraz typ sylwetki.

kurier

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *