Wywieś flagę biało czerwoną. Kochaj swoją Ojczyznę. Dziś jest, jutro może jej nie być.

2 Maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Do Sejmu wpłynął 15 października 2003 r. poselski projekt (autorstwa grupy posłów PO) zmiany ustawy o godle, barwach i hymnie RP, ustanawiający m. in. Dzień Flagi RP, którego celem było wprowadzenie tego święta.

Wybór dnia 2 Maja nie był przypadkowy, chciano wybrać dzień, w którym Polakom towarzyszyć będą refleksje o szczytnych kartach historii Polski. Uczczenia flagi biało-czerwonej, jako symbolu narodowego. Koloru białego używa się w heraldyce jako reprezentację srebra. Oznacza on także wodę, a w zakresie wartości duchowych czystość i niepokalanie. Kolor czerwony jest symbolem ognia, a z cnót oznacza odwagę i waleczność.
Jak wiemy 1 maja, mamy – Święto Pracy, Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy (przywłaszczone przez ugrupowania komunistyczne). Święto wprowadziła w 1889 (Józef Piłsudski należał do Polskiej Partii Socjalistycznej od 1892) II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń, które miały miejsce w pierwszych dniach maja 1886 r. w Chicago, w Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy. W Kościele Katolickim, wspomnienie św. Józefa – opiekuna Świętej Rodziny, rzemieślnika, z zawodu cieśli, który rękami pracował na utrzymanie rodziny.
3 Maja obchodzimy święto uchwalenia Konstytucji 3 Maja Rzeczypospolitej Obojga Narodów z 1791 roku. Na temat święta toczy się wiele sporów. Prof. Andrzej Chwalba uważa, że dokument, który podpisano w 1791 roku do dziś wzbudza kontrowersje. Uważa, że można sobie wyobrazić, że 3 maja 1791 roku nie uchwalono Konstytucji. Wówczas nie byłoby wojny w jej obronie i drugiego rozbioru. Nie wybuchłoby powstanie kościuszkowskie, które doprowadziło do trzeciego rozbioru i wymazania Rzeczpospolitej z mapy Europy. Historyk Uniwersytetu Jagiellońskiego uważa jednak, ze z Konstytucji 3 Maja powinniśmy być dumni. Była znakiem mądrości i odrodzenia narodu. Świadczyła o naszej dojrzałości intelektualnej i patriotyzmie. Polacy mieli dzięki niej swoją Wielkanoc. 16 listopada 1796 r. zmarła caryca Katarzyna II. Od upadku Powstania Kościuszkowskiego do jej zgonu minęły niecałe dwa lata. Następca Katarzyny, Paweł I, otwarcie mówił, że był przeciwny rozbiorom.
Od 2007 roku 3 maja jest również świętem narodowym Litwy. W tym dniu Kościół Katolicki obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, Głównej Patronki Polski.

Dlatego Sejm 20 lutego 2004 ustanowił 2 Maja, jako Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Tego dnia obchodzimy również, Dzień Polonii i Polaków za granicą. Od kilku lat wprowadzono również zwyczaj noszenie kokardy narodowej. Zwyczaj ten spopularyzował śp. Prezydent RP Lech Kaczyński, a kontynuuje Prezydent RP Bronisław Komorowski.
Zachęcam do dyskusji i merytorycznej wymiany poglądów. Czy był to niezwykły postęp cywilizacyjny, czy raczej krok w przepaść niebytu Rzeczpospolitej? Jak wyglądałaby historia Polski, gdyby jednak nie doszło do jego przyjęcia? Czy Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie? Czy jednak pierwszą Konstytucją była Wielka Karta Swobód (The Great Charter), czyli akt wydany w 1215 roku w Anglii, przez króla Jana. Uznawana po dzień dzisiejszy jako fundament porządku konstytucyjnego, gwarancję wolności obywatelskich, początek demokracji brytyjskiej i budowę Imperium Brytyjskiego.

Andrzej Łach

kurier

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *