Wtorek, 25 września 2018. Imieniny Aureli, Kamila, Kleofasa

Pchają się drzwiami i oknami

2013-06-29 09:43:39 (ost. akt: 2013-06-29 10:10:35)

Podziel się:

Na Sesji Rady Powiatu dnia 27 maja zadaliśmy Panu Staroście Edwardowi Wroniewskiemu pytania dotyczące kwoty zadłużenia całościowego wobec firm medycznych i firm typu Polskie Górnictwo Naftowe i Gazowe. Możliwość, zajęcia przez wierzycieli (komornik) udziałów w nowej spółce oraz czy wierzyciele (komornik) może wejść na majątek powiatu pułtuskiego, w tym konta bankowe?

10 czerwca otrzymaliśmy od Pana Starosty odpowiedź.

Odnośnie kwoty zobowiązań wobec największych wierzycieli SPZOZ , informuje Starosta Edward Wroniewski, że „obecnie trwają negocjacje z wierzycielami, które winny mieć charakter poufny. Tak szczegółowe dane są bardzo pożądane przez firmy zajmujące się profesjonalnym obrotem długami, dlatego też nie powinny być podane do publicznej wiadomości”.

Na Sesji 27 czerwca dowiedzieliśmy się, od Pani Skarbnik, w skrócie, że nie wiadomo kto zgodził się na negocjacje długu.

Odpowiadając na pozostałe pytania Starosta Edward Wroniewski informuje, że „w przypadku powstania zadłużenia spółki kapitałowej obowiązujące przepisy prawa przywidują tryb, w którym wierzyciele mogą dochodzić wymagalnych należności. Należy wskazać, że w pierwszej kolejności dłużnik winien dobrowolnie spełnić świadczenie. W przypadku odmowy dobrowolnego spełnienia świadczenia (uregulowania zobowiązania) wierzyciel może wystąpić na drogę postępowania sądowego, a po jego skutecznym zakończeniu wszcząć postępowanie egzekucyjne. Organ prowadzący egzekucję postępuje zgodnie z wnioskiem wierzyciela, który wskazuje majątek dłużnika, z którego ma być prowadzona egzekucja. Należy stwierdzić, że udziały w spółce objęte przez wspólnika (powiat) są własnością wspólnika. W spółce z o.o. wspólnik nie odpowiada za zobowiązania spółki. Ponadto również jeżeli majątek spółki nie jest własnością, nie jest możliwe zaspokojenie się wierzyciela spółki z takiego majątku. W takim przypadku wierzyciel musi wskazać inne prawo majątkowe przysługujące dłużnikowi, z którego skutecznie może być prowadzona egzekucja.
Natomiast w sytuacji zobowiązań SPZOZ w Pułtusku przejętych (czy to w całości, czy w części) przez powiat zostaną one uregulowane przez powiat niezależnie od zawartej ewentualnej ugody. Powiat jako jednostka samorządu terytorialnego, będąca podmiotem prawa publicznego reguluje swoje zobowiązania zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami, nie dopuszczając do powstania sytuacji, w której interes publiczny mógłby doznać uszczerbku a wiarygodność powiatu mogła by zostać narażona na szwank.
W przypadku sytuacji, w której powiat nie reguluje przyjętych zobowiązań jest sytuacją czysto teoretyczną, dlatego nie wydaje się zasadnym analizowanie możliwych scenariuszy, tym bardziej, że Zarząd Powiatu jest zdeterminowany, aby przejęte zobowiązania uregulować w możliwie szybkim terminie, zachowując obowiązujące przepisy właściwe dla jednostek sektora finansów publicznych”.

Na Sesji 27 czerwca dowiedzieliśmy się, że komornicy i kancelarie prawne pchają drzwiami i oknami, że czekają tylko, aż zostanie zarejestrowana Spółka.
Andrzej Łach

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. realistka #1138788 | 83.31.*.* 10 lip 2013 12:19

  PAMIĘTAJCIE TO ZROBIŁO WAM PSL !!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. pułtuszczak #1131660 | 79.191.*.* 2 lip 2013 17:21

   a co z Saracynem ???

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. konkret #1131579 | 77.253.*.* 2 lip 2013 15:53

    Niech Wroniewski spłaca z własnych poborów bo to on doprowadził do takiej sytuacji

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. xxxxx #1129164 | 80.48.*.* 29 cze 2013 16:12

     A ja dalej zadaję pytanie co jest powodem ,że mimo takiego zadłużenia Pani Pabich nadal pozostaje na swoim stanowisku , kim ona jest?

     Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)