Wtorek, 25 września 2018. Imieniny Aureli, Kamila, Kleofasa

Powiat przejmuje 20 milionów długu SPZOZ

2013-06-28 17:31:08 (ost. akt: 2013-06-28 17:33:03)

Podziel się:

Głównym punktem czwartkowych, 27 czerwca, obrad Rady Powiatu była kwestia przekształcenie SPZOZ w Pułtusku w spółkę prawa handlowego oraz przejęcie całego długu w wysokości 20 milionów złotych przez powiat pułtuski (wyemituje obligacje), co oznacza, że wzrosną zobowiązania powiatu w 2013 roku. Zobowiązania powiatu w 2012 roku wyniosły 13 580 000, co stanowiło 23,64% wykonanych dochodów.

Zobowiązania powiatu w 2012 roku wyniosły 13 580 000, co stanowiło 23,64% wykonanych dochodów. Zarząd przed Sesją podjął Uchwałę o przekształceniu SPZOZ w Pułtusku, w spółkę prawa handlowego. Radni nie dostali na Sesję ani projektu przekształcenia spółki (aktu założycielskiego spółki), ani pakietu socjalnego dla pracowników, ani całościowej uchwały Zarządu w tej sprawie. Radny Krzysztof Łachmański wnioskował o odroczenie posiedzenia do poniedziałku, po to aby Radni zapoznali się z dokumentami. Skandaliczne zachowanie Zarządu i Prezydium Rady w tej sprawie. Jak mówił Radny Krzysztof Łachmański, mają podejmować decyzję z pistoletem przy skroni, w ciemno. Trzeba powiedzieć, że PSL i SLD powtórzyły manewr SPZP z Sesji w sprawie śmieci. Obradom przysłuchiwali się pracownicy SPZOZ, którzy domagali się przekształcenia i kontynuowania prac. Boją się, że znowu nie dostaną wynagrodzenia. Pytają, co z nami?
Na sesji, z informacji Pani Skarbnik wynika, że komornicy pchają się drzwiami i oknami. Linia kredytowa, pieniądze z NFZ zajęte przez komornika, grozi utrata płynności finansowej. Mecenas Wojciech Środoń, mówił że negocjacje z wierzycielami nie idą, tak jak się spodziewamy. Wierzyciele muszą dostać swoje należności jak najszybciej. Zrywają negocjacje i kierują sprawy do sądów, komornika.
Cieszy uczciwy głos Wiceprzewodniczącego Rady, Krzysztofa Pieńkosa (PSL), który powiedział, że dzień wcześniej poznał dopiero powody zmieszenia kontraktu na ten rok przez NFZ. Wymienił min. pozbycie się Ratownictwa Medycznego z Pułtuska. Radny powiedział, że On też chce podyskutować nad tym co dalej.
Co jeszcze ukrywa Zarząd Powiatowy? To pytanie aż samo ciśnie się na usta?
Zdumienie moje wzbudziła nie obecność na głosowaniu w sprawie określenia zasad wnoszenia wkładów oraz obejmowania, nabywania i zbywania przez Zarząd Powiatu w Pułtusku udziałów i akcji Powiatu pułtuskiego w spółkę – Pana Wicestarosty Andrzeja Doleckiego (nie było Go na sali). Jeżeli ma odmienne zdanie od Starosty, powinien je wyrazić. Jeżeli zgadza się, to śmiało głosować. Nieobecni na Sesji byli również radni: Krzysztof Nuszkiewicz i były wieloletni Starosta Pułtuski Tadeusz Nalewajk.
Najbardziej gorliwie decyzji Zarządu Powiatu bronił Radny Zbigniew Szczepanik. Miał w związku z tym wiele polemik politycznych z Posłem Henrykiem Kowalczykiem i Radnym Krzysztofem Łachmańskim. Przytoczył również argument, że musimy (powiat) zabezpieczyć środki na funkcjonowanie szpitala i powiatu. Komornicy czekaja, kiedy będzie zarejestrowana spółka. Jeżeli nie będzie zagwarantowanych pieniędzy z obligacji, doprowadzimy do bankructwa powiatu.
Dziwnie przebiegało samo głosowanie nad powyższą uchwałą. Radni Samorządowego Porozumienia Ziemi Pułtuskiej nawet nie zdążyli podnieść rąk, przy głosowaniu przeciw. Ostatecznie nie wzięli udziału w głosowaniu. Radny Krzysztof Łachmański chciał powtórzenia głosowania. Powtórki nie było.
Wiadomo, że w poniedziałek przyjeżdżają kontrahenci z Austrii, aby oglądać szpital.
Pracownicy z mocy prawa staną się pracownikami nowej spółki na dotychczasowych zasadach. Nie będzie żadnych zwolnień pod pretekstem przekształcenia, mówi mecenas Wojciech Środoń.
Starosta Edward Wroniewski mówił, że musimy dotrwać do lepszych czasów. Codziennie musi być duży wysiłek. Musimy brać pod uwagę szukanie partnera zewnętrznego, aby się utrzymać. Przekształcenie nie rozwiąże problemów, nadal będziemy generowali dług.
Radny Jerzy Wal, w odpowiedzi na te słowa, pytał Starostę: jaki % udziałów/akcji chce Pan zachować dla powiatu, bo rozumiem, że chce Pan sprzedać akcje inwestorowi. Radny pytał co jeżeli inwestor będzie chciał przejąć pakiet kontrolny np. 51%.
Mecenas Wojciech Środoń mówił, ze w oparciu o przepisy ustawy o działalności leczniczej aby np. podjąć decyzję na walnym zgromadzeniu wspólników potrzebne będzie ¾ głosów, a nie jak w spółkach prawa handlowego 3/5 głosów.
Poseł Prawa i Sprawiedliwości zabierający głos w dyskusji, mówił, że jest to wyjątkowo nieuczciwe w stosunku do pielęgniarek. Oznacza to co przyjął zarząd i proponuje Starosta, praktyczną sprzedaż szpitala. Teraz panie dostaną pensje, a co będzie za 4 miesiące. Co zrobiono przez te miesiące, a teraz wykorzystuje się pracowników do przymuszenia Rady do faktycznej sprzedaży szpitala. Niech powiat zaciągnie kredyt wypłaci pracownikom pobory. Przyjdzie nowy właściciel i wyrzuci pracowników. Jako pierwszy w zeszłym roku byłem w NFZ, kontynuuje poseł Henryk Kowalczyk. Znacznie wcześniej niż Starosta, Dyrektor SPZOZ.
Pracownicy zapytali się posła, w czym On pomógł, jak przyszli o pomoc do niego. Radny Krzysztof Łachmański, broniąc Posła, mówił, to nie poseł doprowadził do takiego zadłużenia – w wysokości 100% kontraktu. Jest zamiar zbycia nieruchomości, w którą podatnik polski włożył 100 milionów złotych. Żadnych gwarancji dla pracowników.
Wiceprzewodniczący Rady Krzysztof Pieńkos, mówił, że pierwszym warunkiem przekształcenia w spółkę było bilansowanie się SPZOZ. Łatwo się siedzi w fotelu i uśmiecha – patrzy w kierunku Dyrektora. Ja też chcę usłyszeć co dalej Dyrektor zamierza? Czy warto dalej ładować pieniądze?
Starosta dziękował radnym PSL i SLD za podjęcie uchwały. Mówił, że mamy szpital nowy, który dziś jest kłopotem, ale w przyszłości może być atutem. Szpital musi być. To przekształcenie przejdzie do historii.
Radny Jerzy Wal – przekształcenie przejdzie do historii, dlatego, że spółka nie jest zarejestrowana, a wy ją przekształciliście w spółkę.
Najgorsze, że SPZOZ nadal generuje straty około 500-600 tysięcy złotych miesięcznie. Spółka, jest wielce prawdopodobne, że nadal będzie generowała długi, a długów już nie będzie można przejąć. Więc wierzycielom wówczas zostanie możliwość zgodnie z art. 187 § 1 ksh wystąpić o zajęcie udziałów w Spółce i zwrócenie się do sądu rejestrowego o wycenę udziałów i następnie sprzedaż udziału przez komornika w trybie przewidzianym w przepisach egzekucyjnych (art. 185 § 3 ksh). Do sprzedaży udziałów w spółce z o. o. komornik stosuje przepisy o sprzedaży ruchomości (art. 908 § 2 kpc).
Najgorsze, że Ci co doprowadzili do tak dużego zadłużenia SPZOZ nadal będą nadzorować, tym razem spółkę. Czas najwyższy na zmiany w Zarządzie Powiatu. Niech i tam będzie nowa jakość, nowe czyste otwarcie. Ci co niedbali o nadwykonania, złe decyzje, niech odejdą.
Patrząc na to wszystko nasuwa się myśl, czy Karol Marks nie miał racji, że „Byt określa świadomość”.
Andrzej Łach

Komentarze (22) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. olo #1229248 | 31.175.*.* 27 paź 2013 01:21

  USG to przekręt pani Pabich wie o wszystkim są dokumenty na zewnątrz do paki z nią.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. olo #1197410 | 164.127.*.* 14 wrz 2013 21:37

  Taka jednostka jak Szpital powinna przynosić zysk lub wychodzić na zero jeśli tak się nie dzieje to Pan Prezes, księgowa i starosta do wymiany. NIE RADZICIE SOBIE NIE JESTEŚCIE EFEKTYWNI (to są wasze słowa POCIEJEWA Z okolicznych wiosek do pługa a nie do Rządzenia nieudacznicy ) a do Staro.,sty łupież na twej marynarce jest tak obrzydliwy jak ty sam.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. meemo #1143996 | 91.235.*.* 15 lip 2013 19:50

  Ostatnie lata w tym bantustanie pokazują, że reforma samorządowa z 1999 roku dała krótko mówiąc D*PY! Widać to na przykładzie pułtuskiego Szpitala Powiatowego. Gdzie jest logika? Przecież banda przypadkowych politykierów ustawiona w tym pożal się Boże powiecie poprzez jakieś niedopracowane wybory nie może w realiach wolnego rynku zarządzać finansami takiego obiektu, jak szpital powiatowy. Stado niedouczonych - zielonych tłumoków zostało dopuszczone do finansów! Już niedługo Albania nas prześcignie...

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. czarli #1143120 | 178.42.*.* 14 lip 2013 23:05

  wielki sukces starosty Marka, CIEKAWE KTO ORGANIZUJE SKOK NA SZPITAL, KTO CHCE UKRAŚĆ SZPITAL PUŁTUSZCZAKOM ?? KTO SIĘ DOGADAŁ W TEJ SPRAWIE CZY SAM PSL, CZY KOLEDZY Z CZERWONEJ SZAJECZKI TEŻ ?? CZY MOŻE BĘDĄ TEŻ NIESPODZIANKI ?? KTO SIĘ NIE CZUJE PUŁTUSZCZAKIEM NIECH NIE MYŚLI.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Do IP 83.28.*.* #1141548 | 109.243.*.* 12 lip 2013 22:19

  Powinni was wsadzić do paki za wszystkie przekręty

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (22)