środa, 15 sierpnia 2018. Imieniny Marii, Napoleona, Stelii

Absolutorium dla Wójta Winnicy - nierozstrzygnięte

2013-06-21 09:48:50 (ost. akt: 2013-06-21 09:51:16)

Podziel się:

Wtorkowa, 18 czerwca Sesja Gminy Winnicy, jak na Winnicę była zarazem i ostra (zwłaszcza w przerwie) i bardzo spokojna i merytoryczna. To dziwne, ale tak właśnie było. W Winnicy stała się rzecz dziwna. Sołtysi murem jak lwice za małymi, stoją za Wójtem. Wójt Aleksander Piątkowski wydaje się, że zjednuje sobie serca zwyczajnych, prostych ludzi. Nie może zjednać serc Radnych

Najistotniejszą sprawą na Sesji było, czy Wójt uzyska absolutorium. Uzyskanie absolutorium było wręcz nie możliwe, tak odległe jak przestrzeń pomiędzy ziemią a kosmosem.
Sesja zaczęła się od bardzo ciekawego wystąpienia Pana Zenona Pacy, Prezesa firmy Geo-Nova (oczyszczalnia). Podczas tego wystąpienia i pytań Radnego Antoniego Pieńkosa i późniejszych odpowiedzi Wójta, okazało się że min.: że przed wielu laty zbiornik, którego własnością jest Gmina został wybudowany na prywatnym gruncie, a w dodatku, zbiornik był, ale jak dobrze zrozumiałem, nie było Go w dokumentach. Bardzo dużo ścieków gminnych nie wiadomo skąd pochodzi. Jest ok. 18 tysięcy m3, a zaliczki zebrano za 7 tysięcy m3. Prezes mówił również, że zbiornik nie był czyszczony od 5 lat, a powinien być czyszczony co roku, oraz że gmina ma obowiązek opomiarować ścieki zanim wprowadzi je na oczyszczalnie.
Wójt Aleksander Piątkowski w swoim wystąpieniu mówił też min. że Gmina wydała już w tym roku na bezpańskie psy 7 893 złote. Pozostało jej tylko 2 tysiące złotych na ten cel, a są kolejne zgłoszenia. Wystąpiono do Wojewody o wyłączenie z Nasielsko-Karniewskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu terenów, które proponowane są pod eksploatację surowców naturalnych (żwiru i piasku). Dnia 25 czerwca odbędzie się przetarg na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie gminy. Wydano decyzję na przebudowę drogi Brodowo – Bąboły. Gmina otrzymała dofinansowanie w wysokości 50 tysięcy złotych.
Obecny na Sesji Poseł RP Henryk Kowalczyk mówił, że na dziś nie ma kredytów preferencyjnych. Na ostatnich posiedzeniach Komisji Rolnictwa i Finansów wystąpiły o pozytywną opinię w sprawie kredytów. Powinny być dostępne w ciągu kilku dni. Proponował również modyfikację dotyczącą przetargu na budowę 97 przydomowych oczyszczalni ścieków. Argumentował to tym, że zostało 1,5 miesiąca na wykonanie prac i cena może być wygórowana.
Radni i Sołtysi żywiołowo dyskutowali w przerwie na temat absolutorium z wykonania budżetu za 2012 rok dla Wójta. Rok temu wszyscy radni się wstrzymali. Przewodniczący Rady Wiktor Nałęcz zarzucał Wójtowi, min. brak współpracy z Ośrodkiem Zdrowia (odczytał pismo Pani Anny Góreckiej, które do niego wpłynęło), brak współpracy z Wójtem oraz skandaliczne unieważnienie przetargu na przewóz dzieci i wygranie ponowne przetargu przez tego samego przewoźnika, tylko za większe pieniądze. Komisja Rewizyjna również była za nieudzieleniem absolutorium dla Wójta. Natomiast Regionalna Izba Obrachunkowa wydała pozytywną opinię o przedłożonym sprawozdaniu przez Wójta Gminy Winnica z wykonania budżetu za 2012 rok. O zarzutach Komisji Rewizyjnej i odpowiedzi Wójta oraz uzasadnieniu RIO w sprawie sprawozdania Komisji Rewizyjnej napiszemy w następnym artykule.
Wójt również ustosunkował się do zarzutów Pani Anny Góreckiej i całej sytuacji związanej z tzw. Ośrodkiem Zdrowia. Mówił, że Pani cierpiąca na chorobę dróg moczowych chciała skorzystać z toalety (są tam dwa podmioty świadczące usługi zdrowotne) w tzw. ośrodku zdrowia. Nikt nie zezwolił na skorzystanie z toalety (nie udostępnił klucza). Pani musiała iść do Gminy (ze 400 metrów), aby skorzystać z toalety. Mówił również o Kodeksie Cywilnym i umowie z podmiotami wynajmującymi lokale od Gminy. Jest tam zapisane, jak twierdzi Wójt Aleksander Piątkowski, że wszystkie prace drobne, wylicza naprawy spłuczek, malowania, naprawy okien, drzwi itd. leżą po stronie najemcy lokalu, nie Gminy. Zakończył mówiąc, że łazienka jest dostępna dla wybranych, a dla przeciętnego obywatela nie. Z sali od strony sołtysów słychać było, słowa, że to prawda.
Druzgocącą opinię w swoim uzasadnieniu na temat wniosku Komisji Rewizyjnej w sprawie nieudzielenia absolutorium Wójtowi napisała w swoim uzasadnieniu Regionalna Izba Obrachunkowa.
Ta opinia ostatecznie chyba przesądziła, bo siedmioro radnych wstrzymało się od głosu (w tym Przewodniczący Rady), a siedmioro był za nieudzieleniem Wójtowi absolutorium. Oznacza to, że nie zostało rozstrzygnięte głosowanie w sprawie absolutorium.
Gmina Winnica osiągnęła w 2012 roku dochód w wysokości 14 367 128 złotych, a wydatki zrealizowała w kwocie 12 781 572 złotych. Wynik zamkną się nadwyżką w kwocie 1 585 555 złotych. Stan zobowiązań według tytułów dłużnych wyniósł 2 718 670 złotych (18,92%). Gmina zrealizowała również spłaty kredytów i pożyczek w wysokości 2 066 997 złotych.
Na Sesji Wiceprzewodnicząca Rady pytała również o częstą zmianę Prezesów Zakładu Budżetowego. Wójt mówił, że pierwszy Prezes zrezygnował z powodów osobistych, drugi z powodów formalnych, o których wcześniej sam nie wiedział, a ma nadzieję, że ten już będzie dłużej.
Sesja jak na Winnicę niezwykle spokojna.
Andrzej Łach

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Willi #1120563 | 21 cze 2013 11:34

    Przebrzydłe dziady z tych winnickich radnych. Nie daj się pan panie Piątkowski. Sprawiedliwość będzie po twojej stronie...

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz