Wtorek, 25 września 2018. Imieniny Aureli, Kamila, Kleofasa

I miejsce dla Dominata i Wieczorna Stołówka

2013-06-18 15:15:27 (ost. akt: 2013-06-18 15:16:48)

Podziel się:

Wręczenie laureatom nagród VIII ogólnopolskiego konkursu jednego wiersza im. Wiktora Gomulickiego odbyło się w piątek, 14 czerwca, w Galerii „4 Strony Świata” . Gospodarzem i organizatorem konkursu jest Biblioteka Publiczna im. Joachima Lelewela w Pułtusku. Pani Dyrektor Bożena Potyraj wszystkich przywitała, żartując przy tym w poetycki sposób.

Do konkursu zgłoszono około 200 wierszy, w tym jeden z zagranicy (Austrii). Laureatów wyłaniano w dwóch kategoriach: wiersz o Pułtusku i wiersz o tematyce ogólnej. Nagrodzono 16 laureatów.

Burmistrz Wojciech Dębski mówił, że istotne jest aby nasza społeczność miała możliwość obcowania z wysoką kulturą. Podkreślał, że musimy dbać o kulturę. Kontynuował mówiąc, że Pułtusk jest miastem szczególnym, był, jest i będzie natchnieniem dla poetów. Konkurs jest organizowany również dlatego, aby zobaczyć jak na nasze miasto patrzą osoby o szczególnej wrażliwości. Dziękował tym wszystkim, którzy ten konkurs zorganizowali. Wszystkim pułtuszczanom zadedykował tą część konkursu poświęconą Pułtuskowi. Miasto w którym mamy niewątpliwie przyjemność mieszkać – zakończył gospodarz naszego miasta, Wojciech Dębski.

Przewodnicząca jury konkursowego, Pani Adriana Szymańska (poetka, krytyk literacki) mówiła, że ma przyjemność i zaszczyt uczestniczyć w konkursie. Poznać poetów. Wydawało się, że nie ma tym razem tego wyjątkowego wiersza, ale przypomniała sobie ten jeden wyjątkowy – mówi z pasją, miłością do poezji Pani Adriana. Ten jeden co łączy współczesność z przeszłością z Biblią. Osobiste przeżycia, zmieniającą się rzeczywistość. Poezja jest sztuką, w której dzieje się to wszystko, co ważne, osobiste, inspirujące.

W kategorii wiersz o Pułtusku i „to coś” dostrzeżono u Inesa Kruszka Cantilena, Warszawa – wiersz „Dominanta”, a w tematyce ogólnej wyjątkowość u Michała Witolda Gajdy, Czasami bywa, Września – wiersz „Wieczorna stołówka” – pierwsze miejsce.

Drugie miejsce w kategorii wiersz o Pułtusku dla Barbary Kołacz berberys, Warszawa – wiersz „W pułtuskim ogrodzie” i Teodory Marii Pikuła, Fidiasz, Lublin, wiersz „Bazylika Zwiastowania w Pułtusku”.

Trzecia nagroda dla Małgorzaty Borzeszkowskiej, Ruda, Lębork – wiersz „Przy drodze do Pułtuska” i Lidii Izabeli Lachowskiej, Tuzin róż, Przewodowo – Parcele – wiersz „”W Pułtusku

Wyróżnienie dla Bogdana Nowickiego, SMARAGDINA, Świętochłowice – wiersz „Zasłona”W kategorii wiersz o tematyce ogólnej. Druga nagroda dla Magdaleny Cybulskiej, MEGAN, Łódź – wiersz „Podróżnik” i Anny Piliszewskiej, Bliżej snu, Wieliczka – wiersz „Saskia van Uylenburgh”

Trzecie miejsce dla Alicji Mazan-Mazurkiewicz, Wiewiórka 2013, Łódź – wiersz „Wiewiórka w bursztynie” i Andrzeja Tchórzewskiego, Bałkan, Warszawa – wiersz „***”

Wyróżnienia dla: Marty Jurkowskiej, białe bzy, Olkusz – wiersz „droga”; Anny Czarnieckiej, Niezapominajka, Krasnystaw – wiersz „Jestem twoją Anią”; Bożeny Kaczorowskiej, czarny na białym, Warszawa - wiersz „akty donoszone”; Czesława Markiewicza, Pater, Zielona Góra – wiersz „Ojcze nasz”; Macieja Michalskiego, Mnich, Słupsk – wiersz „Inka”Laureaci otrzymawszy nagrody i pamiątkowe dyplomy udali się na wycieczkę śladami Wiktora Gomulickiego.
Andrzej Łach

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB