środa, 15 sierpnia 2018. Imieniny Marii, Napoleona, Stelii

Sesja nadzwyczajna w Winnicy

2013-06-14 09:06:12 (ost. akt: 2013-06-14 09:07:25)

Podziel się:

Środowa, 12 czerwca Nadzwyczajna Sesja Rady Gminy Winnica, wznowiona po przerwaniu 4 czerwca na spotkania z mieszkańcami, w sprawie podwyżki opłat za śmieci. Mieszkańcy gminy w tych konsultacjach opowiedzieli się za metodą opłat za śmieci od osoby, jak powiedział Przewodniczący Rady Wiktor Nałęcz. Wójt Aleksandre Piątkowski przygotował projekty trzech wariantów opłat. Obecni na Sesji sołtysi również popierali koncepcję opłaty za śmieci od osoby. Również przedstawiciel wspólnoty mieszkaniowej w Zbroszkach, Pan Kazimierz Lusa.

Rozpoczęły się dyskusje, wynikających z tego aby było jak najbardziej korzystnie dla mieszkańców. Wójt zaproponował stawkę od osoby w wysokości 8 złotych za odpady segregowane i 13 złotych za niesegregowane. Podwyżka wynika stąd, że otwarte oferty przetargowe złożone przez dwie firmy: z Ostrołęki (zaproponowała kwotę za wywóz śmieci około 40 tysięcy złotych miesięcznie) i firma Błysk (34 500 złotych). W obu przypadkach dotychczasowe stawki 9 złotych za niesegregowane i 5 złotych za segregowane nie wystarczyłyby na zapłacenie rachunków za wywóz śmieci.
Sekretarz Gminy, Jadwiga Pydanowska zapewniał Radnych i Sołtysów w toku dyskusji, że opłaty jak da radę zostaną obniżone za pół roku. Na dziś władze gminy nie są w stanie powiedzieć ilu z pośród 4224 mieszkańców będzie chciało segregować odpady. Radny Antoni Pieńkos pytał, czy nadal te 6 tysięcy złotych będziemy płacić na wysypisko w Płocochowie. Proponował, aby te pieniądze przeznaczyć na rodziny, które nie będzie stać na opłaty za śmieci. Jeden z Sołtysów zarzucił Radzie, że robi wszystko, aby utrudniać pracę Wójtowi i tylko zadłużyć gminę. Ostatecznie Rada uchwaliła nowe stawki naliczania odpadów od osoby. Przeciw podwyżce głosował tylko Radny Antoni Pieńkos.
Dużą burzę w dyskusji wywołała sprawa Bloku 13B w Zbroszkach. Wójt poprosił tych wszystkich Radnych, którzy byli na spotkaniu u Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, aby doprowadzili sprawy do końca, aby można było wszystko zamknąć zgodnie z prawem. Dyskusja została wywołana samoczynnie w momencie zadania pytania Wójtowi przez Wiceprzewodniczącą Rady Agnieszkę Skwarską. Radna pytała czy jest prowadzona korespondencja pomiędzy Gminą a Nadzorem Budowlanym w sprawie bloku 13b, bo grozi Gminie kara w wysokości 50 tysięcy złotych a warto byłoby jej uniknąć.
Radna na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi nie dostała. Wójt mówił, apelując do Radnych będących na spotkaniu, aby Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego pozwolił wykonać prace naprawcze bez wysiedlania mieszkańców, które by wykazały poprawę warunków, na tyle, aby ludzie mogli tam mieszkać. Przypomniał, że Radni nie zgodzili się przeznaczyć pieniędzy na budowę nowego bloku. Zostawili tylko 30 tysięcy złotych na projekt budynku. Projekt został zrobiony i złożony do Nadzoru Budowlanego, a Gmina oczekuje na decyzję.
Wiceprzewodnicząca Rady mówiła, że to była wyłącznie luźna, zwykła rozmowa, ukierunkowana troską o gminę, bez ustaleń do której każdy z nas ma prawo.
Jeden z Sołtysów zabierający głos w dyskusji zarzucił, że w Gminie jest dwuwładza, mówił że jest Wójt wybrany przez społeczeństwo a Radni też powinni reprezentować mieszkańców, a tak nie jest.
Pani sekretarz poinformował również, że gmina otrzymała dotację na drogę w Brodowie w wysokości 50 tysięcy złotych.
Radni dokonali również, na wniosek Wójta, zmian w budżecie Gminy na 2013 rok. Dochody gminy mają wynieść 13 920 270 złotych a wydatki 15 232 665 złotych.
Andrzej Łach

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB