środa, 15 sierpnia 2018. Imieniny Marii, Napoleona, Stelii

Miasto, niestety, przebimbało lata dobrej koniunktury ekonomicznej

2013-06-12 16:35:06 (ost. akt: 2013-06-12 18:11:13)

Podziel się:

Wywiad z dr Andrzejem Kwiatkowskim radnym, byłym Przewodniczący Rady Miasta w Pułtusku

Panie Przewodniczący, czy słyszał Pan o akcji zbierania podpisów o odwołanie Burmistrza Wojciecha Dębskiego?

Owszem, słyszałem. I chciałbym powiedzieć, że odbieram tę akcję jako swego rodzaju przełom w historii pułtuskiej samorządności. Nikt nigdy dotychczas nie podjął tej przecież prawnie dopuszczalnej inicjatywy. A jest to jak by nie było zdrowy przejaw demokratycznej kontroli władzy. Chociaż słyszałem o jakimś rozżaleniu w ratuszu. Coś co przewidział ustawodawca nie może się jednak podobać lub nie. Na fundamenty demokracji nie można się ani obrażać, ani ich podważać. To co dawniej wydawałoby się niemożliwe, byłoby postrzegane wręcz jako próba naruszenia sacrum, teraz jest coraz częściej praktykowaną w Polsce normą aktywności społecznej. I bardzo dobrze, że tak się dzieje. To zmusza rządzących do uczciwszego zajmowania się tym, czym zajmować się powinni.

Popiera Pan tę akcję?

Już jakiś czas temu wypowiadałem się w tej sprawie na facebooku; może nie wprost, ale wystarczająco jednoznacznie, ponieważ koncepcja doprowadzenia do referendum w sprawie odwołania burmistrza Dębskiego była dyskutowana miesiąc, dwa wcześniej. I powiem tak: mam świadomość, że referendum lokalne nie jest prostym wyzwaniem, ani jego przygotowanie nie będzie organizacyjnie łatwe, jeżeli chce się, aby zakończyło się ono sukcesem. Na pewno byłoby lepiej, aby burmistrz sam zdecydował się złożyć mandat, bo widzimy, że nie jest już w stanie kontrolować długu publicznego, ani podjąć naprawy finansów gminnych. To zaś przekłada się wprost na jakość realizacji ustawowych zadań, na funkcjonowanie i wygląd miasta. A z tym jest delikatnie mówiąc nie najlepiej. Myślę jednak, że pan burmistrz sam dobrowolnie nie zrezygnuje. Teoretycznie możliwa jest też ewentualność wprowadzenia zarządu komisarycznego. Uważam, że każda z tych opcji byłaby lepsza od aktualnego stanu rzeczy.

Nie dziwi Pana, że angażują się w tę inicjatywę ludzie o lewicowych i prawicowych poglądach?

Cóż, realna ocena pracy włodarza naszego miasta ma jak widać wymiar uniwersalny. Dokonuje się ponad podziałami.

Jak to się udało Burmistrzowi, że ich zjednoczył?

Zjednoczyć ludzi potrafi albo charyzmatyczny przywódca, ktoś naprawdę wartościowy, ceniony, albo ktoś, kto zapracował sobie na negatywną ocenę i zbiorowość dochodzi powoli do wniosku, że trzeba go odsunąć od władzy.

Jak Pan widzi Pułtusk?

Dzisiaj jest to wizja nie najlepsza. Miasto, niestety, przebimbało lata dobrej koniunktury ekonomicznej – okres pierwszej i drugiej perspektywy finansowania z funduszy unijnych; czyli te „tłuste lata” minęły bezproduktywnie. Miasto dużo straciło na przestrzeni ostatnich dziesięciu, dwunastu lat. I cóż teraz? Teraz już może jedynie jakiś nieprzeciętnie zdolny i nie uwikłany w niezdrowe relacje menedżer, byłby w stanie powoli wyprowadzić nasze miasto z dołka.

Czy Wojciech Dębski, Zenon Kowalewski powinni odejść ze swoich funkcji?

Proszę mnie nie pytać o rzeczy oczywiste, to warunek sine qua non jakichkolwiek zmian na lepsze.

Przyłączy się Pan do tej inicjatywy mieszkańców Pułtuska?

Podpisu pod wnioskiem o referendum nie odmówię, o ile będę o to proszony. Wezmę też udział w referendum, jeżeli oczywiście komisarz wyborczy je ogłosi. To będzie moim obowiązkiem wobec mojego miasta i jego mieszkańców.

Komentarze (19) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. pułtuszczak #1116921 | 83.24.*.* 18 cze 2013 10:01

  Pan dębski zajmuje się promocją własnej osoby a problemy Pułtuska i Mieszkańców ma w przysłowiowych 4 -ech literach !

  Ocena komentarza: warty uwagi (25) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. sorki #1116326 | 109.243.*.* 17 cze 2013 19:24

  Do "hyp-a": rozumiem - Dębskiego masz na myśli???

  Ocena komentarza: warty uwagi (15) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. hyp #1116098 | 79.163.*.* 17 cze 2013 15:55

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Był też taki słoń Trąbalski co dużo trąbił a w między czasie tylko obiecywał że będzie wspierał , lobbował NA RZECZ MIASTA a skończyło się na bimbaniu .

 4. qp54bdi77 #1115639 | 91.235.*.* 17 cze 2013 08:52

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Proszę, proszę... Znowu ten ALKOHOLOWO-SCHIZOFRENICZNY MITOMAN się wybiela...

  1. Fryderyk Pawelec #1114449 | 83.28.*.* 15 cze 2013 14:48

   Szanowni Państwo, w Polsce stało się to już normą, że opluwa się i deprecjonuje tych, którym chce się coś zrobić dla dobra ogółu. Na szczęście dzięki kilku krzyżykom na karku przestałem się tym przejmować. Inaczej dawno musiałbym korzystać ze specjalistycznych terapii. Odpowiadając Dominowi dementuję - nie mam super programu naprawczego i na pewno nie oddłużę Pułtuska bo mnie na to nie stać. Natomiast nie godzę się na dalsze pogrążanie miasta otchłani głupoty, nepotyzmu i złodziejstwa w majestacie prawa. Dlatego poświęcam swój czas nie czerpiąc z tego korzyści zamiast np leżeć na kanapie przed telewizorem. Nie oczekuję wdzięczności, a na krytykę z chęcią odpowiem.

   Ocena komentarza: warty uwagi (19) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (19)