Wtorek, 25 września 2018. Imieniny Aureli, Kamila, Kleofasa

Miasto umiera, a "Król jest nagi"

2013-06-07 08:30:22 (ost. akt: 2013-06-07 08:37:58)

Podziel się:

Łukasz Skarżyński, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej powiatu pułtuskiego, Wiceprzewodniczący Młodych Demokratów Regionu Mazowsze, jeden z inicjatorów Komitetu, którego celem jest odwołanie Burmistrza Wojciecha Dębskiego.

Andrzej Łach: Panie Przewodniczący 4 czerwca obchodziliśmy Święto Wolności i praw obywatelskich oraz 24 rocznicę w części demokratycznych wyborów. To zbieg okoliczności czy zamierzona data złożenia zawiadomienia o zbieraniu podpisów pod odwołaniem Burmistrza?

Łukasz Skarżyński: Generalnie najważniejszym wyznacznikiem był termin odbycia się Referendum, chcieliśmy aby odbyło się ono we wrześniu, w okresie gdy największa część mieszkańców jest na miejscu – studenci jeszcze nie wyjechali do szkół, a okres urlopowy się skończy. Ponadto obywatele są wypoczęci pełni energii i optymizmu. Data 4 czerwca jest pierwszą datą, nadającą się do ogłoszenia zacnej Inicjatywy Obywatelskiej. Jak sam Pan Redaktor podkreślił jest to Święto Wolności wiążące się z wyborami, a więc dzień skłaniający Polaków, szczególnie nas Pułtuszczan do refleksji czy takiej Polski, takiego Samorządu chcieliśmy. Minęło 24 lata, całe moje życie, a Pułtusk się nie zmienił – stoi w miejscu...

Andrzej Łach: Co skłoniło Pana do takiej decyzji?

Łukasz Skarżyński: Miasto umiera, a „Król jest nagi”. Smutne przesłanie płynie z tej sentencji, niemniej na naszym podwórku jak najbardziej oddaje istotę rzeczy. Jest to stwierdzenie oczywistości, której inni nie chcą lub boją się zauważyć, gdyż wygodniej jest im udawać, że wszystko jest w porządku. Odnoszę się tu oczywiście do ekipy rządzącej w ratuszu. Martwi mnie to, że coraz więcej Pułtuszczan chce wracać do Pułtuska, ale tylko wspomnieniami. Osobiście przed podjęciem Inicjatywy odbyłem wiele rozmów z mieszkańcami naszego miasta, również z tymi którzy jeszcze w 2010r. wspierali SPZP i szczerz mówiąc krąg niezadowolonych stale się powiększa. Zwróćmy uwagę, że obecny Burmistrz wygrał wybory 3640 głosami, a więc jego elektorat sięga około 20% uprawnionych do glosowania . Nie jest to na tyle stabilny mandat aby nie zauważać głosu obywateli, którzy wielokrotnie zawiedli się na Włodarzu.

Andrzej Łach: W komitecie inicjującym są ludzie z Europy Plus (lewica), ale i ludzie o poglądach bardzo konserwatywnych, katolickich. Jak to się udało Burmistrzowi, że ich zjednoczył?

Łukasz Skarżyński: Myślę, że całokształt rządów Pana Wojciecha Dębskiego – Burmistrza Miasta Pułtuska, czyli stracona szansa dla naszego miasta jednoczy ludzi. Jest to inne miasto niż choćby w połowie lat ’90. Patrząc na naszą wieloletnią prognozę finansową – rozwojową to należy sprzymierzyć się nawet z diabłem, by przerwać tę passę klęski. Z racji, że monopol na „prawicę” w Pułtusku ma PiS - owy SPZP (mający w swoich szeregach działaczy postkomunistycznych) zdecydowałem się stanowić przeciwwagę w Inicjatywie Obywatelskiej do swoich lewicowych kolegów, reprezentując podglądy narodowo – konserwatywne, aby uniemożliwić dzisiejszej władzy sprowadzenie Inicjatywy do ataku na „prawicę”, ataku czysto światopoglądowego. Grupa Inicjatorska w liczbie 5 osób ma odzwierciedlać pełen przekrój społeczny naszego miasta pod lewicy po prawicę oraz niezależnych zatroskanych Pułtuszczan. Liczne zainteresowanie mieszkańców naszego miasta chęcią „sanacji” Pułtuska od wielu miesięcy napędza pozytywną koniunkturę dla referendalnej Inicjatywy.

Andrzej Łach: Dlaczego Wojciech Dębski powinien odejść z funkcji Burmistrza?

Łukasz Skarżyński: Najważniejszym powodem jest fatalny stan finansów publicznych sięgający oficjalnie 60% zadłużenia w stosunku do dochodów miasta. Burmistrz bodajże w kwietniu tego roku wziął kredyt 1,2 mln zł na bieżące wydatki, a pamiętajmy, że w pierwszym kwartale roku wpływają subwencje i podatki. Nasz samorząd cierpi na nepotyzm i kolesiostwo co powoduje przerost administracji, a także obniża jakość świadczonych usług. W ostatnich latach doświadczyliśmy inwestycji, na które zakładano dofinansowanie, a którego nie otrzymali, nie jestem przekonany również, że kanalizacja Popław osiągnie przewidywany efekt ekologiczny, aby uniknąć zwrotu dofinansowania. Miasto nie wykorzystuje swoich walorów – historycznych i turystycznych. Dzięki Bogu, że Burmistrz nie dostał dofinansowania na rewitalizację Pułtuska zakładającą zaasfaltowanie zabytkowych uliczek na wyspie. Brak jest również współpracy ze społeczeństwem, lokalnymi stowarzyszeniami i uczelnią wyższą. Dla sporej części mieszkańców problemem jest również paraliż komunikacyjny spowodowany zamkniętą kładką pieszych. Myślę, że każdy z nas mieszkańców ma wiele innych zarzutów, które zamierzam jeszcze przed Referendum zebrać w całość.

Andrzej Łach: Jaki zdaniem Pana powinien być Pułtusk?

Łukasz Skarżyński: Po pierwsze powinien być dla wszystkich mieszkańców, a nie tylko dla określonej liczby osób – rodzin. Jestem zwolennikiem zachowania i odtwarzania historycznego charakteru miasta, ustanowienia prezydenckiego pomnika Historii Polski, który zapewni nam stałe finansowanie i w perspektywie jarmarki, festiwale o krajowej skali popularności. W Pułtusku brak jest zakładów produkcyjnych, a Samorząd wcale nie ułatwia startu i nie zdobywa inwestorów, czego powinniśmy się wystrzegać aby uniknąć prowincjonalizacji. Nie ma również propozycji dla starzejącego się społeczeństwa polskiego, a ostatnio Pułtusk nazywany jest miastem emerytów, pytanie dlaczego jak nasze miasto nie zapewnia odpowiedniego zaplecza w postaci niskich kosztów egzystencji, geriatrii, zorganizowania czasu wolnego czy też wykorzystania pomysłów i doświadczenia tej najbardziej czynniej społeczności. A my młodzi? Nie mamy generalnie gdzie wracać, chyba, że dopiero po osiągnięciu odpowiedniego statusu majątkowego na zewnątrz godząc się później na dojeżdżanie pół życia do metropolitarnej stolicy. Jest to zjawisko straszne, brak pracy dla robotników i inteligencji. Odpowiadając na pytanie jaki powinien być Pułtusk każdy ma w sercu utopię, ja chcę miasta z Samorządem z ludźmi i dla ludzi, z wskrzeszonym lokalizmem społecznym, miasta gdzie każdy znajdzie swoje miejsce do życia i realizacji zawodowych ambicji, a także miejsca gdzie godnie będzie mógł wychować następne pokolenia i się w spokoju cieszyć starością.

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Iwan Groźny #1110624 | 91.235.*.* 11 cze 2013 22:54

  No tak, jeśli przez całą kadencję nic się nie robilo teraz trzeba zabłysnąć, wypisując przedwyborcze banialuki. Nic Panu to nie da, Panie Skarżyński, zapewniam. Ludzie nie są aż tak głupi, jak się Panu wydaje.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. gość #1107392 | 83.6.*.* 8 cze 2013 16:17

   Dodam, że starzy pułtuscy Pisowcy z Solidarności, nie Ci co do 1990 siedzieli w PZPR, a dziś są w PiS POPIERAJĄ PANA. Pułtuski PiS przypomina raczej partię władzy i PZPR, niż partię walczącą o wolność,uczciwość, dobrobyt wszystkich i praworządność.

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. gość #1107347 | 83.6.*.* 8 cze 2013 15:15

   Brawo Panie Łukasz. Tak trzymać - kredyt 1,2 mln zł na bieżące wydatki!!! Czyli Dębskiemu już nie starcza na pobory dla pracowników. Ciekawe ile Dębski zapłaci z kasy Miasta za niedzielny piknik w Domu Polonii, oby nie tyle co na Dni Patrona w zeszłym roku czyli ponoć około 180 tysięcy złotych. Ile dzieciom potrzebującym by sfinansował wyjazdy na kolonie czy Pielgrzymki? Ile by nakarmił dzieci głodnych? Ile świetlic środowiskowych by stworzył? Ile zdolnej młodzieży z ubogich rodzin pomógłby zdobyć porządne wykształcenie? Bez echa pozostawię czy moralnym jest branie takich pieniędzy,by wydać je w trzy dni. Ale najlepiej powiedzieć - wyjazd do Częstochowy czy Lichenia czy Loretto - koszt 60 złotych. Rodzicu płać i ciesz się, że miliony przechodzą przez palce, a podwyższa się biedny opłaty za ścieki, wodę, odpady itd.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Pułtuszczak #1106992 | 95.40.*.* 7 cze 2013 23:55

   Nie król , tylko nieudacznik!!!

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz