Sobota, 21 lipca 2018. Imieniny Danieli, Wawrzyńca, Wiktora

Wystawa lalek w Pułtusku

2013-05-16 16:52:45 (ost. akt: 2013-05-16 16:53:27)

Podziel się:

Lalki polskie – Lalki świata. Taki tytuł nosi nowa wystawa w pułtuskiej galerii „4 Strony Świata”, która została otwarta wczoraj, 15 maja.

Celem wystawy, mówiła kustosz Anna Filipowicz-Mróz, jest prezentacja ogromnego zróżnicowania kultury polskiej wynikającej z wielowiekowej tradycji, z oddziaływywania różnych wzorów kulturowych, ze specyfiki regionalnej oraz pokazanie niezwykłych umiejętności, które jeszcze w wielu regionach Polski są kontynuowane i zgodne z lokalnym przekazem. Historia tej wystawy sięga połowy lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku, kiedy tego typu rękodzieło było wykonywane przez Cepelię min. pułtuską. Kolekcja prezentowana w Pułtusku jest kolekcją unikatową. Przedstawia polskie lalki w strojach regionalnych, historycznych oraz lalki z ponad 20 krajów świata ofiarowane przez uczestników dziesięciu edycji – Międzynarodowe Biennale Lalek Regionalnych. Celem biennale było upowszechnianie wiedzy o tradycji, folklorze i obyczajów krajów.

Możemy obejrzeć lalki w strojach ludowych w scenerii Karczmy, Wesela, Pożegnania Panny Młodej. Podziwiać wykonanie i stroje lalek w strojach min. wielkopolskich, śląskich, opoczyńskich, nowosądeckich, góralskich, krakowskich, łowieckich.
Wśród lalek historycznych dostrzeżemy postaci min. Stańczyka, Zagłoby, Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, królowej Bony.
Dzięki wystawie możemy porównać różnorodność regionalną tradycji polskich z tradycjami min. irackimi, nepalskimi, tajlandzkimi, indyjskimi.

Można również zobaczyć gorsety np. krakowskie czy kamizelki min. szczawnickie, flisackie.
Kolekcja prezentowana w Pułtusku do 16 czerwca jest kolekcją bardzo dużą. Grzechem byłoby nie obejrzeć tej pięknej kolekcji i nie zabrać na nią swoich dzieci czy wnucząt. Dziewczynki na pewno będą zachwycone.

Andrzej Łach

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Ha! ha! ha! #1089062 | 83.24.*.* 19 maj 2013 11:36

    A gdzie ten największy lalek ?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. LUK121 #1087467 | 178.36.*.* 17 maj 2013 09:20

    CUDO. IMPREZA MOICH MARZEŃ W TYM PIĘKNYM NADNARWIAŃSKIM MIASTECZKU.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz