Czwartek, 27 lipca 2017. Imieniny Aureliusza, Natalii, Rudolfa

X Międzynarodowe biegi przełajowe Ireny Szewińskiej w Pułtusku

2013-05-14 17:21:02 (ost. akt: 2013-05-14 17:22:10)

Podziel się:

Pułtusk gościł w piątek, 10 maja, gwiazdy światowej lekkoatletyki: Irenę Szewińską (trzykrotna Mistrzyni Olimpijska, pięciokrotna Mistrzyni Europy; biła dwukrotnie rekord świata na 100 metrów, trzykrotnie na 200 i 400 metrów), Grażynę Rabsztyn (trzykrotną rekordzistkę Świata na 100m przez płotki, która jako pierwsza kobieta na świecie zeszła poniżej 12,50 sekund.

Po dzień dzisiejszy rekord Pani Grażyny na listach wszechczasów plasuje ją na 6 miejscu w świecie. Trzykrotna halowa Mistrzyni Europy) oraz Bogusława Mamińskiego (wicemistrz Świata i Europy na 3000 metrów z przeszkodami).
Tego dnia odbywały się na pułtuskim rynku X Międzynarodowe biegi przełajowe Ireny Szewińskiej – wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Gwiazdy światowej lekkoatletyki przyglądały się, miejmy nadzieję, swoim następcom, kibicowali, rozdawali autografy, robili pamiątkowe zdjęcia. Organizatorem zawodów była Irena Szewińska, Burmistrz Pułtuska, MKS Pułtusk, Zespół Szkół nr 4 w Pułtusku. W zawodach wystartowało 558 zawodników i zawodniczek w następujących kategoriach: rocznik 2004 i młodsi, 2002-3, 2000-1, 1999 oraz 1997-98. Najlepsi z 22 szkół podstawowych i 13 Gimnazjów. W zawodach punktowane były miejsca od 1 do 30. Za 30 miejsce – 1 pkt.

Najbardziej zapracowanym człowiekiem na tych zawodach był jednak sędzia główny zawodów, Pan Sławomir Krysiak. Bardzo dobrze w roli spikera zaprezentował się Pan Roman Skrzypek.
Rywalizacja wśród przyszłych Mistrzów Olimpijskich, Świata i Europy, zacięta o każde miejsce. Wielkimi zwycięzcami są wszyscy, którzy ukończyli bieg.
Zwycięzcom medale, dyplomy i nagrody wręczali min. Pani Irena Szewińska, Pani Grażyna Rabsztyn, Pan Bogusław Mamiński, Burmistrz Wojciech Dębski i Zenon Kowalewski oraz przedstawiciele głównego sponsora, firmy Samsung.

Zwycięzcą wśród chłopców (na 700 metrów) w kategorii najmłodszej okazał się Krystian Kuczyński ze SP w Płocochowie. Drugi Damian Borek – SP Gródek Rządowy, a trzeci Michał Grabowski – SP Drążdżewo.
Z dziewcząt (na 500 metrów) najszybciej pobiegła Wiktoria Maciejewska – SP Krasnosielc. Druga Daria Wyrzykowska – SP Sokołowo Włościańskie, a trzecia Patrycja Mieszkowska – SP 4 Pułtusk.

Zacięty bój stoczyły zawodniczki w roczniku 2002-3 wygrała (na 700 metrow) Daria Kruk – SP Drążdżewo, druga Oliwia Piersa – SP Białobiel, a trzecie pułtuszczanka Monika Skoczylas – SP 4 Pułstusk/MUKS Pułtusk. Pułtuszczanin wygrał bieg przełajowy wśród chłopców (na 1100 metrów). Bezkonkurencyjny okazał się piłkarz Młodych Orłów Jakub Kisiel – SP 3 Pułtusk. Drugi Aleksander Olszewski – UKS Siódemka Legionowo a trzeci Jakub Wiesiołek – SP Zatory.

W kategorii 2000-1 dziewczyny (na 1100 metrów) bezkonkurencyjne okazały się zawodniczki z Legionowa. Wygrała Matra Chudorlińska przed Agnieszka Juskiewicz – obie UKS Siódemka Legionowo i Wiktoria Kowalczyk – ULKS Osak Lelis. Wśród chłopców (na 1500 metrów) triumfował Adrian Wałowski – SP 4 Pułtusk, przed Łukaszem Glinką i Gabrielem Burczykiem (obaj SP Krasnosielc).

Kategorię dziewczyn (na 1500 metrów) w roczniku 1999 wygrała Weronika Afonina z Sokoła Grodno. Druga Magdalena Olszewska z PG Nowa Wieś, a trzecia Ines Ilgiewicz z Gimnazjum Niemenczyna. Zawodnik z Grodna wygrał również wśród chłopców (na 2100 metrów). Pierwszy był Aleksy Rymarczuk – Sokół Grodno, drugi Kacper Poraziński – PG 3 Pułtusk/MKS Pułtusk, a trzeci Konrad Chodyna – PG Obryte.

W najstarszej kategorii wiekowej 1997-98, wśród dziewcząt (na 2100 metrów) wygrała Aleksandra Gruz – PG Nowa Wieś. Druga Patrycja Kowalska – PG Dzierzgowo, a trzecia Weronika Ferenc – PG Krasnosielc. Zawodnicy Nowej Wsi wygrali również wśród chłopców (na 3300 metrów). Pierwszy Mateusz Grabowski, przed Kamilem Łyszkowskim – obaj Atletic Nowa Wieś, a trzeci Maciej Póldworanin – PG Dzierzgowo.

Wśród osób niepełnosprawnych, w kategorii dziewcząt – rocznik 1997 zwyciężyła Martyna Sakowska przed Natalią Sitkiewicz i Anną Chuma (wszystkie SOSW Pułtusk), a wśród chłopców wygrał Jan Chmua. W roczniku 2000 Paweł Mazurkiewicz, przed Piotrem Nowakiem (wszyscy SOSW Pułtusk).

Klasyfikację generalną szkół podstawowych wygrała Szkoła Podstawowa nr 4 w Pułtusku. Drugie miejsce dla Szkoły Podstawowej w Krasnosielcu, a trzecia Szkoła Podstawowa w Zatorach. Najlepszą szkołą gimnazjalną okazało się Publiczne Gimnazjum nr 3 w Pułtusku, przed Publicznym Gimnazjum w Nowej Wsi i Grodnem.

Najlepszym klubem sportowym był MKS Pułtusk, drugi MUKS czwórka, a trzecie Szkolny Uczniowski Klub Sportowy Krasnosielc.

Zawody były bardzo dobrą promocją miasta. Miejmy nadzieję, że w Pułtusku narodziła się jakaś gwiazda światowej „Królowej sportu” – Lekkiej Atletyki i kibice nie będą musieli pytać się wielokrotnej medalistki olimpijskiej: Pani Ireno, kiedy wraca pani na bieżnię?