Poniedziałek, 21 maja 2018. Imieniny Jana, Moniki, Wiktora

Burzliwe obrady Rady Społecznej ZOZ

2013-05-01 11:56:10 (ost. akt: 2013-05-01 11:57:14)

Podziel się:

Rada Społeczna SP ZOZ w Pułtusku obradowała w poniedziałek, 29 kwietnia pod przewodnictwem Starosty Powiatu Pułtuskiego. Obrady były dość burzliwe.

Najwięcej pytań szczegółowych, merytorycznych i formułowanych stanowczo ale wydaje mi się podyktowanych troską i dobrem publicznej służby zdrowia oraz poszanowania pracowników, miał Pan Waldemar Patejuk. Polemizował ze Starostą - Edwardem Wroniewskim, Dyrektorem Szpitala – Piotrem Karankowskim i Związkami Zawodowymi. Pan Waldemar zgodził się (miałem wrażenie) w jednym z Panem Starostą, że za kadencji Pana Edwarda Wroniewskiego, przestrzegane są znacznie wyższe standardy demokratyczne, niż za poprzedników. Za jego kadencji (o ile dobrze zrozumiałem) nie zwalnia się pracowników tylko dlatego, że mają odmienne zdanie czy poglądy. To na pewno dobra wiadomość.
Pan Waldemar pokazuje na czym polega kontrola obywatelska Władzy. (Niestety jak obserwuję pokolenie lat 40, 50 czy 60 sprawujące władzę, to jednak patrzenie dociekliwie na „ręce”, dążenie do prawdy, które jest w krajach demokracji anglosaskiej standardem - traktuje się to u nas jako pieniactwo i oszołomstwo. Nadal obowiązuje kult nieomylności władzy.)
Drugą dobrą wiadomością, jeżeli chodzi o szpital pułtuski, jest zawieszenie przez Wojewodę Mazowieckiego na okres miesiąca egzekucji długów. Pozwoliło to na przelanie na konto szpitala 2 milionów złotych z NFZ. Dzięki temu zostały wypłacone zaległe wynagrodzenia dla pracowników SP ZOZ, jak wynika z informacji przedstawionej przez Dyrektora Piotra Karankowskiego.
Trzecią dobrą wiadomością jest, że NFZ wypłacił 1,5 miliona złotych z tytułu przeprowadzanych nadwykonań z 4,2 miliona złotych, za 2012 rok. NFZ zapłacił za wszystkie nadwykonania za porody i usługi związane z ratowaniem życia.
Czwartą dobrą wiadomością jest fakt, że w pierwszym kwartale tego roku, Szpital wykonał nadwykonań za blisko 2 miliony złotych. Jak informował Dyrektor, zrobione nadwykonania za pierwsze pół roku, będą liczone do sumy kontraktu na przyszły rok. Dalej mówił, że jest duża szansa na zwiększenie kontraktu w przyszłym roku.
Piątą dobrą wiadomością jest to, że z informacji i pytań, które zadawał Pan Waldemar Patejuk wynika, że w końcu po 3 latach jest robione uziemienie lamp. Nikt na radzie nie zaprzeczył, ze jest inaczej.
Złą wiadomością jak mówi Pani Dyrektor Katarzyna Pabich, jest nadal generowanie przez szpital długów, w wysokości 500-600 tysięcy złotych miesięcznie. Niedobrą informacją jest również niewykonanie przez szpital w tym okresie z kontraktu zawartego z NFZ kwoty 300 tysięcy złotych. Dyrektor zapewniał, że będzie można to korygować. Nie zadowalały te odpowiedzi Pan Waldemara Patejuka. Pytał, który konkretnie oddział generuje straty? Czy to jest wynik błędu ludzkiego? Jak to wyglądało w innych latach? Czy tą stratę generuje ciągle ten sam oddział?
Niestety ni usłyszeliśmy konkretnych odpowiedzi na te pytania.
Były jeszcze pytania do etatowego, jak się okazało, pracownika socjalnego (nazwiska niestety nie znam). Dlaczego został oddany Fundusz Socjalny w dyspozycję Dyrektora? - pytał Pan Waldemar Patejuk. Mieszkaniec Pułtuska pytał jeszcze o materiały wywożone z terenu szpitala przez firmę ZAMBET.
Dużo wątpliwości przedstawicieli związków zawodowych i Wójta Świercz Adama Misiewicza wzbudził Protokół kontrolny Państwowej Inspekcji Pracy. Inspektor chciał ukarać obecnego Dyrektora SP ZOZ mandatem w wysokości 2 tysięcy złotych, jako winnego nieprawidłowości wynikających z kodeksu pracy i tego co wiąże się z prawem pracy. Dyrektor zgadza się z nieprawidłowościami, ale nie zgadza się z tym, że On jest temu winny. Dlatego odmówił przyjęcia mandatu i sprawa trafi do Sądu.
Szokującą wiadomością jest, że związki zawodowe nie dostały Protokołu z kontroli oraz informacji pisemnej od Państwowej Inspekcji Pracy czy chcą występować członkowie jako np. oskarżyciele publiczni. Inspekcja Pracy dała tylko ogłoszenie informacyjne w prasie.
SP ZOZ ma nadal zobowiązania min. wobec Urzędu Skarbowego, ZUS-u, komorników występujących w imieniu wierzycieli.
Gorąca dyskusja była również na temat protestu pracowników i żądania odejścia Pani Dyrektor Katarzyny Pabich. Związki zawodowe powiedziały, że to pracownicy zbierali podpisy, nie One i nie mogą się w tej kwestii wypowiadać. Starosta Edward Wroniewski nie ma zastrzeżeń do pracy Pani Dyrektor, a zwolnienie pracownika lub nie, jest w gestii Dyrektora SP ZOZ.
Pan Zbigniew Lachowski, pytał Dyrektora, o ile obniżył wynagrodzenia Dyrektorskie? Dyrektor, że o 20%. Pan Waldemar pytał również, na jaki % zostanie udzielony kredyt na bieżące potrzeby, tak aby zapewnić pracownikom regularne wynagrodzenia? Pytanie pozostało bez odpowiedzi.
Pan Waldemar Patejuk zarzucał członkom rady beztroskie podnoszenie rąk i brak merytorycznej dyskusji. Pan Waldemar całość zebrania nagrywał, więc jak coś pominąłem napisze w komentarzach.

Andrzej Łach

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ja #1072522 | 80.48.*.* 2 maj 2013 13:59

  Rzygać się chce, jak nieudolny starosta i jego sprowadzeni pseudo dyrektorzy, sieją propagandę sukcesu.Zobaczymy, jak w lipcu wszystkim im zrzedną miny.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. PRL #1072058 | 91.235.*.* 1 maj 2013 20:33

  "NADWYKONANIA" - OTO KOLEJNY PRZYKŁAD NOWOMOWY POST-PRL-elowskich KRETYNÓW RODEM Z SLD-owskiego NFZ-tu!

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Paweł Jakowicki #1071908 | 83.31.*.* 1 maj 2013 15:57

  Wszystkiego Dobrego Panie Patejuk, takich jaki Pan trzeba nam wszystkim w mieście więcej. Pan dobrze rozumie, co znaczy, społeczeństwo obywatelskie i aktywność obywatelska, zagrzewam do walki i pozdrawiam serdecznie. Jeśli mogę w czymś pomóc to bardzo proszę, tez jestem lokalnym oszołomem INFO BUS tel. 697 388 163 ZMIELENI.pl Pawła Kukiza

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz