Sobota, 21 lipca 2018. Imieniny Danieli, Wawrzyńca, Wiktora

Debata społeczna na temat bezpieczeństwa

2013-04-26 15:18:38 (ost. akt: 2013-04-26 15:21:01)

Podziel się:

Wczoraj, 25 kwietnia, w pułtuskim Ratuszu odbyła się debata społeczna na temat bezpieczeństwa. Debatę organizowała Komenda Powiatowa Policji w Pułtusku i Burmistrz Pułtuska.

Otwierający debatę pierwszy zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Pułtusku, podinsp. Jarosław Brzozowski, powiedział, że żałuje, że tak mało osób przybyło na to spotkanie. Wojciech Dębski cieszył się, że jest prasa lokalna i dzięki niej mieszkańcy będą mogli otrzymać przekaz informacji. W debacie uczestniczył Starosta Andrzej Dolecki. Pan Komendant z dużą cierpliwością, zainteresowaniem słuchał i notował pytania. Starał się możliwie jak najbardziej szczegółowo odpowiadać i zachęcał do rozmów. Debata to dobra okazja do spotkania Policji, Urzędu Miasta i podległych służb na temat bezpieczeństwa w naszym mieście. Podinspektor Jarosław Brzozowski przedstawił mieszkańcom dzielnicowych, powiedział, że dzielnicowi dostali telefony komórkowe i można do nich dzwonić ze wszystkimi problemami. Nawet jak dzielnicowy nie będzie mógł odebrać telefonu, system automatycznie przekieruje do oficera dyżurnego. Komendant przedstawił statystykę dotyczącą wykrywalności i przestępstw dokonywanych w naszym powiecie. Ze statystyki wynika, że w naszym powiecie dokonano 1317 przestępstw w 2012r., a przestępstw kryminalnych było 719. Minimalnie w stosunku do 2011r. spadła wykrywalność przestępstw, ale mimo to plasuje to Komendę w Pułtusku na 10 miejscu na Mazowszu. Druga część debaty to pytania do Komendanta Policji, Burmistrza Wojciecha Dębskiego i Komendanta Straży Miejskiej.
Najwięcej pytań mieli dziennikarze, do których ludzie zwracają się z najróżniejszymi sprawami dotyczącymi bezpieczeństwa. Pytano o zwiększenie patroli policji na trasie krajowej w kierunku Mazur, bo nastaje ciężki czas dla pieszych. Były pytania dotyczące systematycznych odwiedzin rodzin z niebieską kartą.
Zadałem min. Panu Burmistrzowi pytanie dotyczące budowy chodników i stanu dróg wojewódzkich – konkretnie trasy na Ciechanów. Piesi na terenie gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 90 km/h nie mają jak chodzić. Brak chodnika. Koleiny na drogach oraz art. 11 ustawy prawo o ruchu drogowym zmusza ludzi w tym rejonie do chodzenia, chyba rowami. Z informacji jakie posiadamy mało prawdopodobne jest wybudowanie chodnika przy tej trasie (nawet tylko z jednej strony), dotyczy to również miejscowości Moszyn, Gromin i Al. Wojska Polskiego od Zambetu, ponieważ Burmistrz nie wnioskował o taki chodnik u zarządcy drogi. Chodnik poprawił by stan bezpieczeństwa pieszych przy trasach wylotowych z miasta. Pozwolę zwrócić uwagę, że tablica ograniczająca prędkość do 50km/h przy ulicy Aleja Wojska Polskiego kończy się 10 metrów za Zambetem w stronę Ciechanowa. Stan asfaltu przy tej ulicy jest porównywalny z ulicą Nowaka. Odpowiedź Burmistrza w tej sprawie mnie wysoce nie zadawała. Problem jest i trzeba go rozwiązać. Pytałem jeszcze o wyprowadzanie psów w kagańcach i smyczach. W tej sprawie intensywne działania prowadzi Straż Miejska, ale i Policja ma coraz więcej zgłoszeń w tej sprawie. Straż Miejska i Policja karzą mandatami, również za nie sprzątanie po zwierzętach. Przed sezonem letnim nie mogło zabraknąć pytania o pułtuską plażę, aby młodzież i dzieci nie kąpały się w miejscach zagrażających ich życiu. Burmistrz odpowiedział, że plaża w tym roku będzie w tym samym miejscu i postarają się ją dobrze i bezpiecznie przygotować, a nad bezpieczeństwem na wodzie będzie czuwał pułtuski WOPR i Policja wodna. Nie mogło również zabraknąć pytania dotyczącego współpracy Dyrektorów Szkół, nauczycieli w tematyce handlu narkotykami i innymi środkami odurzającymi. Burmistrz Wojciech Dębski mówił, że ta współpraca układa się bardzo dobrze, również w sprawach bójek w szkołach
Były i podziękowania dla Policji od mieszkańca za interwencje skuteczne i szybkie, a także zwrócenie uwagi na jeszcze inne zagrożenia dla mieszkańców, w tym na fatalną drogę pomiędzy budynkami ulicy Traugutta 10 i 12. Młodzież pułtuska chce w Pułtusku zorganizować PaT – czyli Profilaktyka na Ty. Autorem programu jest inspektor Grzegorz Jach – pełnomocnik Komendanta Głównego Policji ds. promocji bezpieczeństwa publicznego. Taki przystanek trwał by jeden dzień od około 7:30 do 22:00. PaT to metody na życie bez uzależnień, profilaktyka rówieśnicza, dobre wiadomości a nie protestów, zaproszeń, wykluczeń, de stygmatyzacji młodzieży wykluczonej i środowiskowo marginalizowanej. Bez nagród i działań za coś. Nie robienia co się chce ale odpowiedzialności za siebie i innych.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB