Czwartek, 26 kwietnia 2018. Imieniny Marii, Marzeny, Ryszarda

Masz słup energetyczny na działce? Możesz żądać za to pieniędzy

2013-04-21 21:41:39 (ost. akt: 2013-04-21 13:42:43)
Pasym ma nową atrakcję turystyczna! Słup w środku domu

Pasym ma nową atrakcję turystyczna! Słup w środku domu

Autor zdjęcia: Anna Rosłaniec-Łachacz

Podziel się:

Właściciel lub użytkownik wieczysty działki, na której znajdują się słupy energetyczne albo przez którą biegną napowietrzne linie energetyczne, może ubiegać się o odszkodowanie za te urządzenia. Pomimo wprowadzenia do Kodeksu cywilnego w 2008r. przepisów o służebności przesyłu, dających możliwość uregulowania statusu sieci energetycznych, nadal sposób korzystania z gruntu przez przedsiębiorstwa przesyłowe pozostaje nieuregulowany.

Tymczasem właściciel lub użytkownik wieczysty działki będący osobą fizyczną może domagać się od przedsiębiorstwa energetycznego zarówno wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z jego gruntu za 10 lat wstecz (w przypadku osób prawnych za 3 lata wstecz) , jak również wynagrodzenia za ustanowienie na rzecz tego przedsiębiorstwa służebności przesyłu na swoim gruncie.
Do najważniejszych czynników, od których zależy wysokość wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z gruntu, jak również wysokość wynagrodzenia za ustanowienie służebności przesyłu należy zaliczyć powierzchnię gruntu wyłączoną przez słup lub linię z użytkowania oraz rodzaj i przeznaczenie tego gruntu. W przypadku linii energetycznych przechodzących nad działką bardzo istotny jest rodzaj tych linii. W zależności bowiem od tego, czy jest to linia niskiego, średniego czy też wysokiego napięcia różna jest szerokość tzw. pasa energetycznego, tj. powierzchni gruntu wyłączonej z użytkowania, która może się wahać od 3 do 15 metrów. W każdym wypadku wysokość wynagrodzenia powinna odpowiadać stawkom za korzystanie z nieruchomości określonego rodzaju, biorąc pod uwagę ceny występujące na rynku.
Należy zwrócić uwagę, że możliwość dochodzenia powyższych roszczeń może jednak zostać w całości lub w części wyłączona, jeżeli przedsiębiorca przesyłowy zasiedzi fragment gruntu, na którym usytuowany jest słup lub nad którym przebiegają linie energetyczne. Zasiedzenie następuje z upływem 30 lat nieprzerwanego korzystania przez przedsiębiorcę z sieci energetycznej w złej wierze (czyli w sytuacji, gdy przedsiębiorca wie lub z łatwością mógł się dowiedzieć, że korzysta z cudzego gruntu bez umowy, lub innej podstawy prawnej, np. decyzji administracyjnej). Wyjątkowo także może się zdarzyć, że nabycie własności fragmentu działki nastąpi już po upływie 20 lat, jeżeli przedsiębiorca energetyczny korzystał z urządzeń przesyłowych będąc w dobrej wierze, czyli gdy nie zdawał sobie sprawy, że część jego przedsiębiorstwa w postaci słupów lub linii energetycznych przechodzi przez cudzy grunt. Upływ terminu zasiedzenia pozbawia uprawnionego właściciela lub użytkownika wieczystego działki w całości prawa do żądania ustanowienia służebności przesyłu oraz może w całości wyłączyć uprawnienie do żądania wynagrodzenia za bezumowne korzystanie. Z naszego doświadczenia wynika, że niezwykle ważne jest, aby właściciele i użytkownicy wieczyści działek jak najszybciej podjęli kroki zmierzające do ustalenia statusu słupów i linii energetycznych przebiegających przez ich działki, gdyż w większości przypadków zasadne jest domaganie się odszkodowania i ustanowienia służebności przesyłu.


Autorki artykułu Kancelaria LWB -
Urszula Dziwulska - aplikant radcowski w kancelarii Lengiewicz Wrońska Berezowska i Wspólnicy w Warszawie
Dorota Kobylecka – radca prawny, wspólnik w kancelarii Lengiewicz Wrońska Berezowska i Wspólnicy w Warszawie

Zobacz więcej na stronach Gazety Olsztyńskiej: http://kurierprzasnyski.pl/150361,Masz-slup-energetyczny-na-dzialce-Mozesz-zadac-za-to-pieniedzy.html#ixzz2R65oalRF

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB