Piątek, 22 czerwca 2018. Imieniny Pauliny, Sabiny, Tomasza

Historiada u Skargi

2013-04-21 13:22:59 (ost. akt: 2013-04-21 13:25:14)

Podziel się:

Konkurs „Historiada”, który odbył się we wtorek, 16 kwietnia w auli Liceum Ogólnokształcącego im Piotra Skargi, był poświecony znanym i nieznanym uczestnikom Powstania Styczniowego.

Historiada składała się z trzech poziomów. W marcu tego roku odbył się pisemny etap tego konkursu, który wygrały dwie drużyny z klas pierwszych. Reprezentowały ich IA: Gabriela Karpik, Justyna Węgłowska, Krzysztof Łaszczyk oraz IB: Dawid Wichowski, Mateusz Więcki, Kamil Rzemek.
Konkurs składał się z trzech części. Pierwsza, to ustne odpowiedzi. Jury w składzie: Barbara Meredyk, Lidia Ambroziak i Anna Krawczyńska, losowało trzy pytania dla każdej z grup za jeden punkt. Czas na przygotowanie odpowiedzi to 30 sekund. Na odpowiedź udzielaną przez kapitana drużyny jedna minuta. Przed rozpoczęciem konkursu krótki życiorys Romualda Traugutta przedstawił uczeń Liceum, Hubert Skierkowski. Zawarł w nim jego życie prywatne oraz drogę wojskową. Opisał również moment egzekucji Dyktatora Powstania. Pomiędzy etapami konkursu głos zabrał również drugi uczeń, tym razem był to Damian Giełzakowski, który w bardzo ciekawy sposób przedstawił wydarzenia mające miejsce w Pułtusku w latach 1863-1864. Opisał sytuacje mające miejsce w przed dzień wybuchu powstania, jak i zdarzenia, które działy się w jego czasie. 9 kwietnia 1864 roku w Pułtusku został rozstrzelany uczestnik powstania Władysław Karwowski.
Przypomniał o zakonnikach i księżach: Ludwiku Borkowskim, Józefie Kowalskim, Wiktorze Lisieckim i Laurentym Kruszewskim. Członkach konspiracji: Feliksie Rzempkowskim, Karolu Milde, Antoni Tyskim, Zbigniewie Chądzyńskim ps. Ludwik Biały, Alfonsie Góreckim, Janie Klukowskim, Aleksandrze Mielczarskim, Florianie Milewskim, Andrzeju Zarembie, Władysławie Karwowskim czy kurierze pomiędzy Warszawą a Pułtuskiem, Kazimierze Plichta. A także o nieudanej próbie zdobycia Zamku (siły powstańców – to kilkanaście dubeltówek i 30 kos). Dzięki pomocy pułtuszczan, mimo tajnej Policji, konfidentów, oddziałów kozackich za pieniądze zebrane przez pułtuszczan zakupiono dla powstańców 30 sztucerów, 60 pałaszy i pendentów, 50 karabinków kawaleryjskich i 6 form do wyrabiania kul.
W drugiej części konkursu, klasy zadawały między sobą po trzy pytania, przygotowane na podstawie pracy B. Gilejko. Za każdą poprawną odpowiedzieć zespół otrzymywał jeden punkt. Czas na zadanie pytania i przygotowanie odpowiedzi to jedna minuta, a na udzielenie odpowiedzi dwie minuty. W trzeciej części drużyny odpowiadały na piśmie na trzy pytania dotyczących prezentowanych im tekstów kultury związanych z tematem konkursu.
Pieśni z okresu Powstania Styczniowego oraz ikonografia ze zbiorów Biblioteki Narodowej.Konkurs wygrała klasa Ib. Zwycięska drużyna otrzymała książki o Powstaniu Styczniowym.

Andrzej Łach

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB