Niedziela, 24 czerwca 2018. Imieniny Danuty, Jana, Janiny

Wojciech Olejniczak: Rolę powiatów mogą przejąć gminy

2013-04-19 07:32:52 (ost. akt: 2013-04-19 07:34:40)

Podziel się:

O zagrożeniach czekających na samorządy, likwidacji powiatów i jakości życia mieszkańców po wejściu do Unii Europejskiej rozmawiamy z Wojciechem Olejniczakiem, europosłem SLD.

Ważnym osiągnięciem polskiej transformacji było utworzenie samorządów. Jednak raport profesora Hausnera o samorządzie w Polsce wskazuje na wiele niedociągnięć w tym sektorze.

Tak to prawda, raport wskazuje na problemy finansowe samorządów, nieład w gospodarce przestrzennej, niezdolność do prognozowania własnego rozwoju, słabą kondycję lokalnych wspólnot. Obserwujemy duże rozwarstwienie materialne. Samorządy nie rozwijają się równomiernie. Analizując działający obecnie system samorządu, trzeba się zastanowić nad funkcjonowaniem powiatów, których role i funkcje spokojnie mogą przejąć urzędy miast i gmin. Warto zastanowić się również nad istnieniem gmin położonych wokół miast.

Myśli Pan, że samorządy są przygotowane do tego, aby sięgnąć po pieniądze z nowego rozdania w Unii Europejskiej?

W nowej unijnej perspektywie pieniądze będą wydawane w nowy sposób. Będą liczyły się inwestycje nastawione na rozwój, i poprawę jakości życia zwykłego mieszkańca. Bardzo ważnym czynnikiem będzie pobudzanie przedsiębiorczości i tworzenie rzeczywistych miejsc pracy. Tylko takie działania pozwolą na poprawę jakości życia.

Do Przasnysza przyjechał Pan na spotkanie z młodzieżą z jakimi wspomnieniami Pan odjedzie?
- Ciekawa koncepcja spotkania. Zaskoczony byłem dojrzałością osób, które brały udział w dyskusji. Wyraźnie widać, że polityka zeszła na poziom powiatu, gmin. Ludzie żyją tymi kwestiami, rozmawiają w domach a młodzież stara się zrozumieć rzeczywistość.

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. BbWr #1062015 | 91.235.*.* 21 kwi 2013 12:31

    Panie Pawle - czerwony narcyzek Olejniczak, który kombinuje, jak dalej załapać się do Brukseli nie rozwiąże problemów Pułtuska, które narosły od 1989 roku przez nieudolne kretyńskie zarządzanie publicznymi pieniędzmi przez Polaka, Nalewajka, Wiernickiego, Rutkowskiego, Dębskiego i Kowalewskiego. Przecież to oni są specjalistami od rozwalania tego, co społeczeństwo budowało latami. Przykłady? ZHP w Pułtusku, stanica wodna przy ul. Solnej, Klub Sportowy "Nadnarwianka", amfiteatr miejski przy ul. Baltazara, międzynarodowa impreza kulturalna, przyciągająca tysiące osób - Kupałnocka (to zasługa b. ministranta Rutkowskiego)... To tylko kilka przykładów - a jest ich ponad sto!!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Paweł Jakowicki #1061392 | 83.31.*.* 20 kwi 2013 15:16

    Zapraszamy Pana Olejniczaka do Pułtuska, chcemy zadać mu kilka pytań i poprosić o pomoc Paweł Jakowicki INFO BUS 697 388 163

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz