Sobota, 21 lipca 2018. Imieniny Danieli, Wawrzyńca, Wiktora

Pomóżcie, chcą ode mnie 1400 zł za zaległy abonament

2013-04-15 16:27:04 (ost. akt: 2013-04-15 16:28:05)

Podziel się:

Redakcjo pomocy! Kiedyś zarejestrowałam swój telewizor i po śmierci męża zapomniałam płacić abonamentu. Mam skończone 75 lat, a listonosz przyniósł mi upomnienie na kwotę 1400 zł. Zaległości naliczono mi za 5 lat. Co mam zrobić?

W takiej sytuacji można zrobić niewiele. Opłacanie abonamentu RTV to obowiązek każdego, kto posiada odbiornik telewizyjny lub radiowy. Tylko nieliczni mogą być z niego zwolnieni (m.in. osoby, które ukończyły 75 rok życia, niesłyszący i głuchoniemi). Wielu jednak Polaków od tego obowiązku ucieka. Słaba jakość nadawanych materiałów, nierealizowanie misji publicznej czy po prostu - nieoglądanie telewizji - to najczęstsze usprawiedliwienie osób, które abonamentu nie opłacają. Niestety, to żadne wytłumaczenie. Płaci się bowiem nie za to, co nadaje telewizja, ale za samo posiadanie odbiorników. Wiele osób uważa, tak jak w tym przypadku, że skoro ma skończone 75 lat, to jest zwolniona od opłaty. Nic bardziej mylnego. Ustawa o opłatach abonamentowych oczywiście przedstawia katalog osób uprawnionych m.in. 75 – latków, ale w momencie, kiedy taka osoba złożyła specjalne oświadczenie, którego wzór reguluje odpowiednie rozporządzenie. Warto dodać, że zgodnie z orzecznictwem NSA, opłaty abonamentowe stanowią daninę, a ta przedawnia się po upływie 5 lat od dnia świadczenia okresowego.

Postępowanie o egzekucji w administracji

Zaległości w opłacaniu abonamentu RTV mogą być egzekwowane przez urzędy skarbowe na podstawie przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Oznacza to, że naczelnik urzędu skarbowego może dochodzić spłaty należności na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego przez Pocztę Polską. Konsekwencje tego są takie, że w przypadku gdy podatnik będzie uchylał się od uregulowania należności, mogą zostać zastosowane wobec niego środki egzekucyjne. Organ podatkowy może więc zająć środki pieniężne na rachunku bankowym podatnika, wynagrodzenie za pracę, emeryturę, rentę, papiery wartościowe oraz ruchomości i nieruchomości. Stronie skarżącej przysługują zarzuty zarówno formalne jak i merytoryczne. Zgodnie z art. 33 w/w ustawy, wcześniej wierzyciel wysyła upomnienie, w którym informuje o obowiązku uregulowania zobowiązania w terminie 7 dni.


Osoby zwolnione od płacenia abonamentu

- zaliczone do I grupy inwalidów,
- z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,
- całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji,
- o trwałej lub okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje dodatek pielęgnacyjny,
- które skończyły 75 lat,
- które otrzymują świadczenie pielęgnacyjne lub rentę socjalną,
- niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu,
- których ostrość wzroku nie przekracza 15 proc.,
- inwalidzi wojenni i wojskowi,
- kombatanci

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB