Sobota, 21 lipca 2018. Imieniny Danieli, Wawrzyńca, Wiktora

Za mało lokali komunalnych

2013-04-11 14:49:06 (ost. akt: 2013-04-11 14:49:37)
Hotel pracowniczy Kross w 2009 roku kupiło miasto. Dziś znajdują się tam mieszkania komunalne

Hotel pracowniczy Kross w 2009 roku kupiło miasto. Dziś znajdują się tam mieszkania komunalne

Autor zdjęcia: Archiwum redakcji

Podziel się:

Brak mieszkań socjalnych i mała ilość lokali komunalnych – to problemy, z którymi gmina Pułtusk boryka się już od lat. A lista osób oczekujących nadal się wydłuża.

Problemu nie rozwiązał oddany do użytku w 2010 roku budynek przy ul. Jana Pawła II. Gmina Pułtusk posiada 770 lokali komunalnych. Znajdują się one przy ulicach: Tartacznej, ul. Traugutta, ul. Rynek, ul. Kolejowej, ul. Jana Pawła. Każdy z lokali ma własny sanitariat, ale już centralne ogrzewanie mają tylko 252 lokale. Lista oczekujących na mieszkanie wydłuża się. Na koniec 1012 roku wyniosła już 166 rodzin. O mieszkanie, zgodnie z uchwała rady gminy, mogą ubiegać się osoby znajdujące się w niedostatku, uprawnione do świadczenia pieniężnego z pomocy społecznej, osoby, które utraciły mieszkanie wskutek tragicznego zdarzenia np. pożaru, osoby wobec których został orzeczony wyrok o eksmisji z zajmowanego lokalu. Wnioski o przyznanie lokalu opiniuje powołany przez burmistrza zespół ds. mieszkaniowych. W skład tego zespołu wchodzą : radni, przedstawiciele burmistrza, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (MOPS) i Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS).
Zły stan techniczny
Mieszkańcy bloków poniemieckich znajdujących się przy ul. Traugutta narzekają na zły stan techniczny budynków. W odpowiedzi na ich wnioski zarządca zwraca uwagę na to, że cześć rodzin nie płaci czynszu i przez to brakuje pieniędzy na remont. TBS podaje, że w mieszkaniach o wyższym standardzie za czynsz trzeba zapłacić 6,20 zł za metr kwadratowy. Niecałe 3 zł czynszu za metr kwadratowy muszą zapłacić mieszkańcy lokali o niższym standardzie. Przykładowo rodzina zajmująca mieszkanie o powierzchni 50 metrów kw. Za czynsz płaci odpowiednio 310 zł w wyższym standardzie, a 150 w niższym. - Zaległości w opłatach za czynsz ma około 20 proc. mieszkańców. Stanowi to sumę około 1,2 mln zł rocznie – mówi Anna Maliszewska kierownik Wydziału Gospodarki Gruntami i Architektury Urzędu Miejskiego w Pułtusku.
Brak środków
Niektórzy radni mówią, że można byłoby przeznaczyć specjalny blok dla ludzi, którzy zalegają z czynszem, nadużywają alkoholu, niedbałą o mieszkanie. Jednak do realizacji tego pomysłu, oprócz możliwości uzyskania środków z rządowego programu dotyczącego mieszkań socjalnych, potrzebne są także środki własne. A tych gmina na razie nie posiada, co oznacza, że lokalu socjalnego nie będzie. Powstają za to mieszkania komunalne. W 2010 roku został oddany do użytku trzypiętrowy blok przy ul. Jana Pawła 19B. Znajduje się w nim 47 mieszkań. W planach jest budowa kolejnego takiego budynku. Czy i kiedy powstanie to zależy od tego czy gmina otrzyma dofinansowanie.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB