Czwartek, 19 lipca 2018. Imieniny Alfreny, Rufina, Wincentego

Nowy Rok – nowe plany czyli inwestycje w gminach

2013-04-11 09:00:01 (ost. akt: 2013-04-11 09:01:16)

Podziel się:

Budowa oczyszczalni ścieków, budowa i modernizacja dróg, remonty szkół i świetlic wiejskich, zagospodarowanie akwenów wodnych to tylko niektóre z zaplanowanych na ten rok inwestycji w gminach Gzy, Pokrzywnica i Obryte. Pieniądze na te cele mają pochodzić głównie ze środków własnych, funduszów sołeckich i Urzędu Marszałkowskiego.

350000,00 tyle gmina Gzy wyda na przebudowę drogi gminnej Nowe Skaszewo – Sulnikowo. Będzie to najdroższa inwestycja w 2013r. Część środków przeznaczonych na ten cel, mianowicie 100000,00 zł, udało się uzyskać od Urzędu Marszałkowskiego. Jednak, jak zapewniają władze gminy, nie jest to jedyna inwestycja zaplanowana na ten rok. „Przygotowana zostanie dokumentacja projektowo-kosztorysowa przydomowych oczyszczalni ścieków. Inwestycja to będzie opiewała na kwotę 5 tys. zł i w całości pochodzić będzie ze środków własnych” – mówi wójt gminy Gzy inż. Barbara Polańska. Poza tym gmina planuje również modernizację kilkudziesięciu dróg żwirowych. Na ten cel przeznaczono 239226,00 zł. Z czego prawie 15 tys. zł dokłada fundusz sołecki. W Szkole Podstawowej w Przewodowie zostaną wyremontowane łazienki. W gminie powstanie także między innymi przystanek autobusowy, szambo i nowy parking przy świetlicy wiejskiej w Kozłówce.

Remont świetlicy i budowa kanalizacji
W gminie Świercze w 2013 roku będzie przeprowadzony remont świetlicy wiejskiej w Kowalewicach Włościańskich. Zagospodarowany zostanie również teren wokół świetlicy. Koszt tej inwestycji to 462 978zł. Przy tej inwestycji gmina skorzystała z Programu Operacyjnego „Odnowa wsi”, z którego uzyskała ponad 282 tys. zł. W tym miejscu powstaną m.in.: drogi wewnętrzne, miejsca parkingowe, boisko ziemne i plac zabaw. Drugą inwestycją zaplanowaną na ten rok jest budowa sieci kanalizacji w miejscowości Świercze. Zakończenie budowy nastąpi w 2014r. Łączny koszt tej inwestycji to 2 422 555zł. Gminie również w przypadku tej inwestycji udało się uzyskać dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Łączna kwota dofinansowania to 1 416 900zł. Połączonych w sieci zostanie 121 budynków.

Rozbudowa remizy
W gminie Pokrzywnica zostanie przebudowana droga łącząca miejscowości Pobyłkowo Małe – Klusek. Całkowity koszt budowy to 1 308.452,61. Gmina dołożyła ponad 235 tys zł. Pozostałe środki pochodzą z programów Unii Europejskiej. Zostanie również rozbudowana remiza OSP w Dzierżeninie. Ta inwestycja będzie kosztowała 932 tys. zł. Jednak najwięcej funduszy pochłonie projekt efektywnego wykorzystania energii słonecznej. Koszt inwestycji to ponad 9,5 mln zł. Według zapowiedzi władz gminy w miejscowości Pokrzywnica powstanie również oczyszczalnia ścieków.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB