Czwartek, 19 lipca 2018. Imieniny Alfreny, Rufina, Wincentego

Sołtysi chcą wyodrębnionego Funduszu Sołeckiego

2013-04-02 11:12:37 (ost. akt: 2013-04-02 11:14:27)

Podziel się:

Środowa, 27 marca Sesja Rady Gminy Obryte, jak na Obryte niezwykle spokojna. Radni koalicyjni podnieśli ceny za wodę i ścieki. Od 1 lipca mieszkańcy gminy Obryte za 1 m3 wody, zapłacą 2 złote, czyli o 10 groszy więcej. Za ścieki mieszkańcy zapłacą 12 złotych od osoby, o 1 złotówkę więcej niż dotychczas. Mieszkańcy, od których odwożone jest szambo do oczyszczalni ścieków, zapłacą 3,60 za 1 m3

Najwięcej kontrowersji wśród obecnych na Sali sołtysów i Radnych opozycji wzbudziło nie wyodrębnienie z Budżetu Gminy, Funduszu Sołeckiego na 2014r. Radny Bogdan Łach mówił, że Fundusz powinien być wyodrębniony. Sołtysi niech się tym rządzą.

Jeden z Sołtysów mówi, że tyle razy do Pana Wójta Jana Mroczkowskiego dzwonił o żwir, na drogę we wsi. Nie dostał ani razu. Z Funduszu Sołeckiego przysługuje mi 7 wywrotek, mówi dalej. Sołtys Obrytego Lech Smyk, mówi „Janek pamiętasz jak kłóciłeś się będąc tu Radnym (wówczas PSL-u), o Fundusz Sołecki. Punkt widzenia zmienia się z punktem siedzenia, mówi Sołtys.” Wójt dba o interes Gminy, a Sołtys o interes wsi. Jeżeli będą jakieś inwestycje, to My Wójtowi dołożymy, ale na inne cele nie damy pieniędzy sołeckich Wójtowi”, kontynuuje. Pani Sołtys, mówi w Zambskach droga też nie robiona. Radny Jacek Wiśniewski mówi, proszę przyjechać do Ciółkowa i zobaczyć jak Wójt remontuje mostki. Na mojej wsi nic nie jest robione, bo jestem z opozycji.

Radny Sławomir Podpora, zgłosił na Sesji wniosek formalny, aby dochód z wody przeznaczyć na Fundusz Sołecki. Wszyscy korzystamy z wody, argumentuje. Później okazało się, że Przewodniczący Rady, jak się tłumaczył mówiąc, że źle zrozumiał Radnego, jako głos w dyskusji, nie przegłosował wniosku formalnego Radnego, o co On miał do niego pretensję, pytając: Panie Przewodniczący dlaczego, Pan nie przegłosował złożonego przez zemnie wniosku?

Wójt Jan Mroczkowski, prosił Sołtysów o wyrozumiałość. Sytuacja gminy się poprawia. Mówił, żeby na 2014 jeszcze tego Funduszu nie wyodrębniać. Argumentuje to inwestycjami w kanalizację, salą gimnastyczną. Wójt natomiast chce, co jest moim zdaniem niebezpieczne (może Wójt, ale nie musi dzielić temu dam, bo jest z koalicji, temu nie bo z opozycji, a przecież wybory tuż, tuż) zwiększenia rezerwy Wójta na cele Sołectw.

Na Sesji Rada rozpatrzyła min. pismo grupy pięciorga mieszkańców, która złożyła Wezwanie do Przewodniczącego Rady Gminy Obryte, Krzysztofa Oleksego, w którym wezwała Radę Gminy Obryte do usunięcia naruszenia interesu prawnego naszych dzieci (uczniów), który został naruszony postanowieniem uchwały nr XXV/159/2013 Rady Gminy Obryte z dnia 30 stycznia 2013 roku w sprawie zamiaru przekształcenia Publicznej Szkoły Podstawowej w Zambskach Kościelnych w Szkołę Filialną w Zambskach Kościelnych podporządkowaną organizacyjnie Publicznej Szkole Podstawowej w Obrytem wchodzącej w skład Zespołu Placówek Oświatowych w Obrytem. Wnioskodawcy wskazują, że ich zdaniem w uzasadnieniu przedmiotowej uchwały nie można się dopatrzeć jakichkolwiek korzyści z przekształcenia samodzielnej szkoły w szkołę filialną. Jednoznacznie wynika, że na skutek przekształcenia nie zmieni się koszt utrzymania szkoły, warunki w jakich będą uczyć się uczniowie oraz obsada pracowników szkoły.

Rada Gminy ponadto odwołała z funkcji Skarbnika dotychczasową Panią Skarbnik – Kamilę Gronczewską, na jej wniosek. Pani Skarbnik, nie chciała mówić dlaczego odchodzi. Pieczę na skarbem Gminy Obryte przejęła Pani Anna Niezgoda, którą Rada powołała na tą funkcję.

Radni wyrazili również zgodę, aby nauczycielom dokształcającym się dopłacać do semestru 1 tysiąc złotych. Dokonano również zmian w budżecie na 2013 rok. Dochody Gminy mają wynosić 16 631 723 złote, wydatki 16 007 665 złote.

Sesja jak na Obryte bardzo spokojna.

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. zwolennik Pana Wójta Mroczkowskiego #1041441 | 83.28.*.* 2 kwi 2013 13:12

  Przestańcie Go atakować. Ile potrafił tyle zrobił.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Psary #1041437 | 83.28.*.* 2 kwi 2013 13:07

  Tuż przed Świętami Wielkanocnymi wójt dał zatrudnienie swoim pracownikom poprzez roznoszenie ulotki o jego dwuletnich dokonaniach. Mnóstwo nieścisłości, nieprawdy, szukanie winnych. Podaje zadłużenie w momencie przejęcia gminy-5.195.800 zł. (tj. ok.30% wskaż. zadłużenia przy górnej granicy 65%), ale już nie raczył podać że w 2011r. otrzymał 1 mln zł. dotacji z UM wystaranej się przez poprzednią ekipę. Jakim był radnym Mroczkowski jeśli nie wiedział jakie jest zadłużenie gminy? Dlaczego podnosił „łapę” za jak brano kredyt? Dlaczego nie protestował przy kredycie 1,5 mln na budowę drogi w Psarach?! a teraz szuka głupich. Następne fikcyjne zaoszczędzenie 800 tys na oświacie (chyba nie myślał jak to pisał?). Będzie budował następną salę gimnastyczną w Obrytem. Dla kogo? Lepiej niech zmieni podłogę w istniejącej pełnowymiarowej Sali gimnastycznej i nakłoni dyr. Mroczkowską aby dzieci ćwiczyły. Następną fikcją będzie oszczędność na przekształceniu 3 szkół. Wymienione w ulotce działania (trudno nazwać to inwestycjami) nie wiele mają z poprawą infrastruktury gminy np. wyremontowano 13 km dróg żwirowych. Tak naprawdę to zasypano kilkanaście dołków pospółką i wyrównano równiarką. Z większych inwestycji: remont remizy OSP w Sadykrzu i planowana budowa kanalizacji w Sadykrzu. Warto by dodać że to chyba poprzednia ekipa przygotowała dokumentację , żłożyła wnioski o dofinansowanie a obecny wójt tylko realizuje (tak to każdy by potrafił). Co do płaczu wójta, że przeciwnicy polityczni utrudniają mu życie,to jest jedna odpowiedź: Trzeba było p. wójcie nie fałszować dokumentów w Urzędzie !!! Dziwne że jeszcze Pan funkcjonuje? A tak naprawdę ja bym takiej ulotki wstydziła się wtykać w ogrodzenia posesji, ale to Pana ulotka.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. sołtys #1041336 | 83.28.*.* 2 kwi 2013 11:51

  Sesja bardzo spokojna? Radni opozycji doszli do wniosku, że nie ma sensu prowadzić dyskusji ponieważ "klepacze" wójta i tak nie pomyślą rozsądnie dla dobra ogółu. Sołtysi również twierdzą, że bez sensu jest wojowanie z wójtem skoro wybory już za ok. półtora roku. Myślimy, że wyborcy nie popełnią już takiego błędu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)