Poniedziałek, 21 maja 2018. Imieniny Jana, Moniki, Wiktora

Dyskutowali o wsparciu dla rodzin

2013-03-29 08:03:46 (ost. akt: 2013-03-29 08:07:36)

Podziel się:

Sesja Rady Gminy Gzy, która odbyła się w środę bez dyskusji Radnych, aż do punktu 13 (na 20). Rozpoczęła się przy punkcie dotyczącym realizacji zadań administracji publicznej w zakresie wspierania rodziny.

Radny Witold Czapliński, pytał – czy pomoc dla rodzin biologicznych, jest taka sama jak w rodzinach zastępczych? Dziś jest tak, że rodzinie biologicznej zabiera się dziecko np. z powodów finansowych. Odpowiadająca Pani Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej powiedziała, ze nie. Rodziny biologiczne mogą otrzymać 77 złotych miesięcznie na dziecko. Rodzina zastępcza, 1000 złotych miesięcznie na każde dziecko. Kolejna większa dyskusja na Sesji odbyła się przy punkcie dotyczącym partnerstwa gmin powiatu pułtuskiego. Radni nie mieli wątpliwości czy przystępować. Oczywiście, że tak, ale mieli wątpliwości, co zaproponować starostwu. Wice Wójt Gminy, zaproponował, aby zrobić dokumentację techniczną pod przyszłą gminną oczyszczalnię ścieków. Propozycję tą wspierał Przewodniczący Gminy Leon Pytel, Wiceprzewodniczący Jacek Grochowski. Radny Jacek Grochowski, mówił, że oczyszczalnia ścieków to projekt niezbędny, teraz jest porządkowanie śmieci, następne będą ścieki. Każde gospodarstwo musi mieć podpisaną umowę z odbiorcą ścieków. Koszt projektu to około 100 tysięcy złotych, więc powinniśmy przygotować dokumentację z tych funduszy, trzeba również myśleć skąd pozyskać pieniądze na samą oczyszczalnie, argumentował. Podobny pogląd prezentowała Wójt Gminy Pani Barbara Polańska, która zaproponowała jeszcze ocieplenie budynku Gimnazjum.
Odmienny pogląd miał Radny Zdzisław Kaczorowski, który jak zaznaczył nie jest przeciwny oczyszczalni, ale trzeba się zastanowić, może są ważniejsze i pilniejsze sprawy. Czy za 3-4 lata będziemy musieli zaczynać budowę oczyszczalni, to się dopiero okaże. Podejmowaliśmy tu na Sesjach, tyle uchwał, które okazały się zbędne i niepotrzebne. Nawiązał, wspieraliśmy Szpital pułtuski, i co? Dziś jest zupełnie co innego. Więc tonował zapędy z oczyszczalnią, tym bardziej, że sama oczyszczalnia to koszt około 4 milionów złotych, plus sieć. Skoro Pani Wójt mówi, że można jeszcze np. ocieplić budynek gimnazjum, to zróbmy to, aby obniżyć koszty utrzymania. Pani Wójt, zaproponowała, aby część funduszy przeznaczyć na projekt i część pozostałą na ocieplenie Gimnazjum.
Jeden z Sołtysów, którym pomysł oczyszczalni się nie spodobał, zapytał, ile ważna jest taka dokumentacja. Usłyszeliśmy odpowiedź, że 2 lata. Ostatecznie Radni wyrazili zgodę na przystąpienie do Partnerstwa.
Rada Gminy ponadto dokonała zmian w budżecie Gminy. Dochody Gminy Gzy zwiększyły się o większą subwencję oświatową, w wysokości 333 861 złotych. Dochody Gminy w 2013 roku mają wynosić 10 808 047 złotych. Radni zapoznali się również z informacją dotyczącą średniego wynagrodzenia nauczycieli. Średnie wynagrodzenie nauczyciela stażysty w Gminie Gzy wyniesie 2 717 złotych brutto, kontraktowego – 3 016 złotych, mianowanego – 3 900 złotych a dyplomowanego 5 000 złotych. Rada Gminy zmniejszyła dodatki mieszkaniowe dla nauczycieli, dla jednej osoby – 20 złotych miesięcznie, dla dwóch i więcej – 25 złotych miesięcznie. Dodatek wiejski pozostanie na pułapie 10% wynagrodzenia zasadniczego.
Nie ma Sesji w gminach powiatu pułtuskiego bez pytań dotyczących zawirowań finansowych, prywatyzacyjnych w sprawie Szpitala Pułtuskiego. Były również w Gzach. O sprawę szpitala najbardziej dopytywała się Pani Jadwiga Koc. Tym razem z pytaniami musiał się zmierzyć Wiceprzewodniczący Rady, Zbigniew Kołodziejski, który mówił, że Szpital został sprywatyzowany w spółkę, a powiat ma w tej spółce 100% udziałów . Radny powiatowy, że miał dużo wątpliwości za podniesieniem ręki na powołaniem Spółki. Szpital to nie instytucja dochodowa – podkreślał. Zarząd ma być Radą Nadzorczą.
Sołtys Sisic zwracał się z prośbą do Gminy, aby coś zrobiła, bo stado około 30 jeleni niszczy codziennie rolnikom zasiany rzepak. Niedługo nic z tego rzepaku nie będzie. Przewodniczący Rady, Leon Pytel odpowiadając sołtysowi, mówił, że trzeba złożyć wniosek o odszkodowanie z załączeniem odpowiednich dokumentów i wysłać do Kół Łowieckich.
Na koniec Pani Wójt i Przewodniczący złożyli wszystkim wielkanocne życzenia.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB