Sobota, 21 lipca 2018. Imieniny Danieli, Wawrzyńca, Wiktora

Co z sądem w Pułtusku

2013-03-26 14:55:54 (ost. akt: 2013-03-26 14:58:28)
Samorządowcy z Pułtuska rozmawiają z Ministrem Gowinem

Samorządowcy z Pułtuska rozmawiają z Ministrem Gowinem

Podziel się:

Czy sąd w Pułtusku zostanie przywrócony? Szansa na to może pojawić się już 27 marca. Tego dnia Trybunał Konstytucyjny ogłosi wyrok w sprawie zgodności z ustawą zasadniczą przepisów ustawy o sądach, na mocy których minister Jarosław Gowin wydał rozporządzenie reformujące sądy rejonowe.

Skargi w tej sprawie - złożone przez posłów (głównie z PSL) i Krajową Radę Sądownictwa - dotyczą przepisów Prawa o ustroju sądów powszechnych, które umożliwiają ministrowi sprawiedliwości tworzenie i znoszenie sądów w drodze rozporządzenia. Od stycznia - decyzją ministra Jarosława Gowina - 79 najmniejszych sądów rejonowych o limicie etatów do dziewięciu sędziów włącznie zostało zniesionych i stało się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek. Głównym celem zmian - jak wskazywał resort sprawiedliwości - jest doprowadzenie do bardziej zrównoważonego obciążenia sędziów pracą. W zniesionych sądach orzekało ponad 550 sędziów - formalnie więc musieli oni zostać przeniesieni do większych sądów.
W obronie sądów powstała nawet inicjatywa obywatelska, pod którą podpisało się już ponad 150 tys. osób.
W obronie sądu głos zabrali również radni z powiatu pułtuskiego. Specjalne pismo w tej sprawie radni przekazali posłom i senatorom z naszego okręgu wyborczego oraz członkom sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. „Pozbawienie Sądu Rejonowego w Pułtusku samodzielności odbierane jest przez społeczność powiatu pułtuskiego jako decyzja niezrozumiała, niesprawiedliwa, nieporarta racjonalnymi argumentami. Jest to krok zmierzający do likwidacji struktur administracyjnych powiatu” – twierdzą w przedstawionym dokumencie pułtuscy radni. Radni są zdania, że dokonując reorganizacji minister nie wziął pod uwagę zdania władz lokalnych ani opinii mieszkańców. Radni dodają również, że działanie ministerstwa można uznać za niezgodne z ideą reformy samorządowej przeprowadzonej w 1998r., której założeniem było skoncentrowanie w miejscowości będącej siedzibą powiatu instytucji świadczących usługi publiczne o charakterze ponadgminnym – w tym sądów.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB