Poniedziałek, 23 kwietnia 2018. Imieniny Ilony, Jerzego, Wojciecha

Gminy podzielone w sprawie opłat za posiadanie psa

2013-03-10 13:08:43 (ost. akt: 2013-03-10 13:16:04)

Podziel się:

Wprowadzenie opłat za posiadanie psów w gospodarstwie – to jedna z metod walki z dużą ilością bezpańskich psów w powiecie pułtuskim. Jednak nie wszystkie gminy rozważają możliwość wprowadzenia takiego rozwiązania.

Władze gmin uważają, że na tak dużą ilość bezpańskich psów mają wpływ osoby przejeżdżające przez teren naszego powiatu i wypuszczające zwierzęta na drogę.
I tak możliwość wprowadzenia takiej opłaty rozważa ją władze gminy Obryte. W tej sprawie odbyły się już nawet konsultacje z mieszkańcami. Wójt Jan Mroczkowski przypomina, że taka opłata kiedyś już w gminie obowiązywała. - W dniu 06.12.2007 r. została podjęta uchwała w sprawie uchylenia uchwały Nr III/16/2006 Rady Gminy w Obrytem z dnia 13 grudnia 2006 r. w sprawie ustalenia wysokości stawki podatku od posiadania psów z mocą obowiązującą od 1.01.2008 r. – twierdzi Mroczkowski.
W gminie Świercze zwolnione są z opłaty wszystkie psy służące do
pilnowania gospodarstwa domowego co jednocześnie oznacza brak takiego podatku. Wójt gminy Adam Misiewicz uważa, że wprowadzenie takiej opłaty wiązałoby się z założeniem psom
chipów, a skutek byłby chyba odwrotny - wzrost liczby bezpańskich psów.
Opłat nie ma również w gminie Pokrzywnica. Władze gminy są przekonane, że wprowadzenie tzw: opłaty za psy nie przyniesie widocznych efektów w walce z bezpańskimi zwierzętami. - Taka opłata nie przyczyniłaby się do zmniejszenia liczby bezpańskich psów ponieważ zdecydowana ich większość to psy, które zostają wypuszczone przez osoby przejeżdżające przez teren naszej gminy (szczególnie drogą krajową nr 61), w związku z czym nie planuje się wprowadzać w/w opłaty. Ponadto informuję, iż na podstawie art. 18 a ust. 2 pkt. 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, nie pobiera się opłaty od posiadania psów od podatników podatku rolnego od gospodarstw rolnych – z tytułu posiadania nie więcej niż dwóch psów – przekonuje wójt gminy Adam Rachuba.
Opłata za posiadanie psów obowiązywała także w gminie Pułtusk. Jednak na początku tej kadencji rada zniosła opłatę. - Nie wiem czy to nie przypadek, ale po wprowadzeniu opłaty za posiadanie psów spadła liczba bezpańskich psów, które na zlecenie gminy zostały umieszczone w schronisku. Wydaje mi się, że konieczność odprowadzania opłaty przyczynia się do bardziej przemyślanych decyzji o posiadaniu psa. – mówi burmistrz Pułtuska Wojciech Dębski.
Są też i tacy, którzy uważają, że wprowadzenie opłat za zwierzęta gospodarcze przyczyni się do wzrostu liczby bezpańskich psów. - W gminie Winnica nie obowiązuje opłata za posiadanie psa w gospodarstwie. Wprowadzenie takiej opłaty, moim zdaniem, nie przyczyni się do zmniejszenia liczby bezpańskich psów, a może nawet spowodować jej zwiększenie, ponieważ właściciele mogą się ich pozbywać w celu uniknięcia opłaty – mówi wójt gminy Aleksander Piątkowski. I dodaje, że w obecnie chwili gmina nie zamierza wprowadzić opłat za posiadanie psów.
Dla porównania opłatę taką w wysokości 40 zł wprowadził urząd miasta i gminy Serock. Jest to opłata za jednego psa. Mieszkańcy, którzy posiadają zwierzęta muszą bez wezwania do dnia 31 marca br. Uiścić opłatę w kasie Urzędu Miasta i Gminy. Od opłaty zwolnieni są osoby niepełnosprawne, osoby w wieku powyżej 65 lat oraz płatnicy podatku rolnego.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB